Przewodnik po kompatybilności akumulatorów ARRMA QUAKE 4S
ARRMA QUAKE 4S DSC 4X4 nadaje platformie ARRMA Next Gen 4S prawdziwy charakter monster trucka. Dzięki podwoziu z wysoko położonym środkiem ciężkości, napędowi 4WD z trzema mechanizmami różnicowymi, dużym oponom w kształcie chevronu i bezszczotkowemu silnikowi Spektrum Firma 3674 2300Kv ten model w skali 1/8 został zaprojektowany do jazdy na tylnych kołach, skoków i agresywnej jazdy terenowej.
Wybór odpowiedniego akumulatora jest szczególnie ważny w przypadku ciężarówki ważącej około 6,12 kg. Mocne przyspieszenie, duże obracające się opony, nierówny teren i częste zmiany zapotrzebowania na przepustnicę wymagają odpowiedniego połączenia pojemności akumulatora, dostarczanego prądu i bezpiecznego montażu.
Fabryczny regulator Spektrum Firma 150A Smart V2 obsługuje standardowe akumulatory LiPo 3S i 4S. W tym zestawieniu skupiamy się na akumulatorach LiPo 4S, które odpowiadają pełnej mocy znamionowej konfiguracji fabrycznej ciężarówki.
| Model RC | ARRMA QUAKE 4S DSC 4X4 RTR |
| Typ pojazdu | Monster truck 4WD w skali 1/8 |
| Silnik | Bezszczotkowy silnik Spektrum Firma 3674 2300Kv |
| Regulator obrotów | Spektrum Firma 150A Smart V2 |
| Obsługiwane akumulatory fabryczne | Standardowy LiPo 3S / 4S |
| Zakres CNHL | Akumulatory LiPo 14.8V 4S |
| Konfiguracja akumulatora | Pojedynczy pakiet akumulatorów |
| Maksymalne wymiary akumulatora | 160 × 50 × 70mm |
| Złącze pojazdu | IC5 (główne zasilanie kompatybilne z EC5) |
| Wymóg fabrycznej obudowy | Akumulator LiPo w twardej obudowie |
Najlepsze akumulatory CNHL 4S LiPo do ARRMA QUAKE 4S
Nie każdy kierowca modelu RC chce tego samego akumulatora. Niektórzy stawiają na praktyczny balans pojemności i masy, podczas gdy inni preferują większy zapas energii na dłuższe sesje bashingowe. Doświadczeni hobbyści mogą również rozważyć lżejsze pakiety do niestandardowych instalacji.
Na podstawie wymagań elektrycznych modelu QUAKE i dostępnych specyfikacji akumulatorów CNHL poniższe trzy opcje oferują różne zalety.
| Akumulator CNHL | Kluczowa zaleta | Najlepszy do |
|---|---|---|
| 6600mAh 4S 120C w twardej obudowie | Zrównoważona pojemność i masa | Wszechstronna jazda bashingowa |
| 8000mAh 4S 120C w twardej obudowie | Większa pojemność energetyczna | Dłuższe sesje |
| 5200mAh 4S 90C w miękkiej obudowie | Mniejsza masa akumulatora | Doświadczone, niestandardowe konfiguracje |
1. CNHL Racing 6600mAh 4S 120C — najlepszy wybór ogólny
Naszym pierwszym wyborem jest twardy akumulator LiPo CNHL Racing Series 6600mAh 14.8V 4S 120C ze złączem EC5.
Jego pojemność 6600 mAh zapewnia znaczny zapas energii do wielokrotnych gwałtownych przyspieszeń i ogólnej jazdy terenowej. Deklarowana wydajność rozładowania 120C została zaprojektowana z myślą o wymagających zastosowaniach z silnikami bezszczotkowymi, a masa wynosząca około 608 g sprawia, że jest to wyważona opcja wśród prezentowanych akumulatorów.
Przy nominalnych wymiarach 138 × 48 × 47mm ten akumulator mieści się w opublikowanym limicie rozmiaru akumulatora QUAKE. Jego konstrukcja w twardej obudowie jest również zgodna z fabrycznym wymogiem ARRMA dotyczącym akumulatora.
Najważniejsze parametry: 14.8V | 6600mAh | 120C | 138 × 48 × 47mm | ok. 608g | EC5
2. CNHL Racing 8000mAh 4S 120C — Najlepszy wybór o dużej pojemności
Dla kierowców, którzy preferują rzadszą wymianę akumulatora, szczególnie atrakcyjny jest akumulator LiPo CNHL Racing Series 8000mAh 14.8V 4S 120C w twardej obudowie z wtykiem EC5.
Zapewnia około 21% większą deklarowaną pojemność niż akumulator 6600mAh, przy zaledwie około 24g większej podanej wadze. To interesujący wybór do dużego Monster Trucka, w którym pojemność akumulatora ma znaczenie, szczególnie podczas dłuższej jazdy po trawie, ziemi i otwartym terenie terenowym.
Opublikowane wymiary wynoszą około 139 × 48 × 47mm, dzięki czemu akumulator mieści się w podanym rozmiarze komory QUAKE. Rzeczywisty czas pracy zależy od warunków jazdy i nie można go określić wyłącznie na podstawie pojemności.
Najważniejsze parametry: 14.8V | 8000mAh | 120C | 139 × 48 × 47mm | ok. 632g | EC5
3. CNHL Racing 5200mAh 4S 90C — Lekka alternatywa
Akumulator LiPo CNHL Racing Series 5200mAh 14.8V 4S 90C z wtykiem EC5 stanowi kolejną opcję dla doświadczonych użytkowników modeli RC, którym zależy na niższej masie akumulatora i którzy mają już odpowiednie zabezpieczenia akumulatora lub niestandardowe rozwiązania montażowe.
Przy wadze około 524g jest lżejszy od dwóch prezentowanych akumulatorów w twardej obudowie. Jego standardowe napięcie 4S odpowiada nominalnemu napięciu fabrycznego układu napędowego, choć mniejsza pojemność oznacza mniej deklarowanej energii niż w alternatywach 6600mAh i 8000mAh.
To akumulator w miękkiej obudowie o nominalnej długości 160mm, dokładnie odpowiadającej opublikowanej maksymalnej długości dla QUAKE. Dopasowanie musi zostać potwierdzone w rzeczywistym pojeździe, z uwzględnieniem prowadzenia przewodów i mocowania akumulatora. ARRMA określa akumulatory w twardej obudowie, dlatego ta opcja nie jest fabrycznie zatwierdzonym rozwiązaniem typu drop-in.
Najważniejsze parametry: 14.8V | 5200mAh | 90C | 160 × 45 × 37mm | ok. 524g | EC5
Jak wybrać odpowiedni akumulator 4S do jazdy Monster Truckiem
QUAKE 4S to nie po prostu kolejna niskoprofilowa platforma wyścigowa w skali 1/8. ARRMA zaprojektowała ją z podwyższonym podwoziem, wysoko położonym środkiem ciężkości, zawieszeniem o dużym skoku, zintegrowanym wheelie barem i dużymi oponami do monster trucka. Te cechy sprawiają, że wybór akumulatora różni się nieco od doboru pakietu do nisko zawieszonego buggy wyścigowego.
Pojemność: znajdź właściwy kompromis między masą a czasem pracy
Pojemność to jedna z najbardziej użytecznych specyfikacji do porównywania. Akumulator 5200 mAh ma mniejszą znamionową ilość energii niż pakiet 6600 mAh lub 8000 mAh, ale może charakteryzować się mniejszą masą po zamontowaniu. Większe pakiety zazwyczaj zapewniają potencjalnie dłuższy czas pracy, choć rzeczywiste wyniki różnią się w zależności od terenu, użycia przepustnicy, przełożenia, temperatury i stanu akumulatora.
Do ogólnej rekreacyjnej jazdy jako punkt wyjścia preferujemy opcję 6600 mAh. Jeśli dłuższe sesje są ważniejsze niż ograniczenie masy akumulatora, na szczególną uwagę zasługuje pakiet 8000 mAh. Kierowcy regularnie wykonujący skoki powinni również uwzględnić wpływ masy i położenia akumulatora na wyważenie modelu w powietrzu.
Parametr rozładowania: stała moc pod obciążeniem
Wydajny bezszczotkowy system 4S może pobierać znaczny prąd podczas gwałtownych startów, szybkiego przyspieszania i jazdy po nawierzchniach stawiających duży opór, takich jak wysoka trawa. Akumulator musi zapewniać odpowiednią wydajność prądową, aby obsługiwać te obciążenia bez nadmiernego spadku napięcia lub przegrzewania.
CNHL oferuje pakiety 4S z różnymi deklarowanymi parametrami C, w tym modele 70C, 90C, 100C i 120C. Wyższa wartość może wskazywać na większą deklarowaną zdolność rozładowywania, ale sama liczba nie gwarantuje lepszej wydajności w rzeczywistych warunkach. Znaczenie mają stan ogniw, rezystancja wewnętrzna, jakość złącza i rzeczywista temperatura pracy.
W przypadku QUAKE celem nie jest po prostu zakup pakietu o najwyższym parametrze C. Należy wybrać akumulator o wystarczającej wydajności prądowej, użytecznej pojemności, odpowiednich wymiarach i bezpiecznym mocowaniu.
Masa akumulatora i prowadzenie przy wysoko położonym środku ciężkości
Masa zasługuje na uwagę w modelu zaprojektowanym z myślą o efektownym ruchu nadwozia, jeździe na tylnych kołach i skokach. Cięższy akumulator zwiększa całkowitą masę pojazdu, a jego położenie wpływa również na środek ciężkości i wyważenie.
Lżejszy pakiet może wpływać na szybkość zmiany kierunku przez model lub jego reakcję w powietrzu, podczas gdy akumulator o większej pojemności może ograniczyć potrzebę częstej wymiany akumulatorów. Żadne z tych rozwiązań nie jest uniwersalnie lepsze. Najlepszy wybór zależy od tego, czy priorytetem są krótsze, bardziej agresywne sesje, czy dłuższe okresy rekreacyjnej jazdy.
Rozmiar akumulatora ARRMA QUAKE 4S, typ obudowy i złącze
Maksymalne wymiary akumulatora: 160 × 50 × 70 mm
ARRMA określa maksymalny rozmiar akumulatora na 160 × 50 × 70mm. QUAKE ma dużą komorę akumulatora z wyjmowanymi wkładkami i paskiem zabezpieczającym z mechanizmem zapadkowym, co pomaga użytkownikom dopasować instalację do różnych kompatybilnych wymiarów akumulatora.
Podane wymiary należy zawsze traktować jako punkt wyjścia. Tolerancje produkcyjne akumulatora, położenie wyprowadzenia przewodów, luz wokół złącza oraz ostateczna orientacja po zamontowaniu wpływają na praktyczne dopasowanie. Pakiet o wymiarach dokładnie równych podanemu maksimum może nie pozostawiać wystarczającej ilości miejsca na przewody.
Porównując produkty w tej kolekcji, zwróć szczególną uwagę na dłuższe akumulatory w miękkiej obudowie oraz każdy pakiet, którego szerokość jest zbliżona do limitu szerokości komory. Nigdy nie wciskaj akumulatora na siłę do tacki ani nie pozwalaj, aby pasek zabezpieczający zgniatał jego obudowę lub przewody.
Twarda a miękka obudowa: co doświadczeni kierowcy RC powinni wiedzieć
Pakiety w twardej i miękkiej obudowie mogą mieć takie samo napięcie, pojemność i parametry rozładowania. Główna różnica dotyczy konstrukcji fizycznej. Twarda obudowa zapewnia sztywną zewnętrzną powłokę, która oferuje dodatkową ochronę przed otarciami i niektórymi uderzeniami zewnętrznymi, dzięki czemu jest szczególnie przydatna w wymagających zastosowaniach w samochodach RC.
Doświadczeni hobbyści czasami używają akumulatorów w miękkiej obudowie w niestandardowych instalacjach, w których ogniwa są odpowiednio podparte, chronione i zabezpieczone. Jednak model ARRMA QUAKE 4S zgodnie z fabrycznymi instrukcjami wymaga pakietów w twardej obudowie. Każda alternatywna instalacja akumulatora w miękkiej obudowie wykracza poza te wytyczne i wymaga samodzielnej oceny ochrony przed uderzeniami, ilości wolnego miejsca oraz zabezpieczenia akumulatora.
Jeśli chcesz przestrzegać fabrycznych wymagań dotyczących akumulatora, zapoznaj się z naszymi akumulatorami LiPo CNHL w twardej obudowie.
EC5 a IC5: czy potrzebujesz adaptera?
QUAKE 4S jest wyposażony w złącze zasilające Spektrum IC5. Konwencjonalne wtyki EC5 są kompatybilne z odpowiadającymi im głównymi stykami dodatnimi i ujemnymi IC5, dzięki czemu prawidłowo skonfigurowany pakiet CNHL EC5 może zapewnić standardowe zasilanie akumulatorowe.
Jedną z różnic jest funkcja Spektrum Smart. Standardowy akumulator CNHL EC5 nie zapewnia dodatkowego połączenia do przesyłania danych akumulatora Smart. Może zasilać pojazd za pośrednictwem konwencjonalnego połączenia, ale identyfikacja akumulatora Smart i powiązane z nim funkcje dotyczące danych akumulatora nie są dostępne.
Możesz porównać inne opcje wyposażone w ten typ złącza w naszej kolekcji akumulatorów LiPo CNHL 4S ze złączami EC5.
Standardowy LiPo 4S a LiHV 4S do QUAKE
CNHL oferuje zarówno konwencjonalne akumulatory LiPo 14,8 V 4S, jak i akumulatory LiHV 15,2 V 4S. Chociaż oba zawierają cztery ogniwa połączone szeregowo, różnią się maksymalnym napięciem ładowania.
| Typ akumulatora | Standardowy LiPo 4S / LiHV 4S |
| Napięcie nominalne | 14,8 V / 15,2 V |
| Napięcie przy pełnym naładowaniu | 16,8 V / 17,4 V |
| Wskazówki dotyczące fabrycznego regulatora ESC | Obsługiwany standardowy LiPo 4S; brak potwierdzenia obsługi LiHV przy pełnym napięciu |
W przypadku prostej konfiguracji zgodnej ze standardem fabrycznym zalecamy konwencjonalne akumulatory LiPo 14,8 V 4S. Doświadczeni użytkownicy mogą rozważyć pakiet LiHV ładowany do standardowego limitu LiPo wynoszącego 4,20 V na ogniwo, ale nie powinni zakładać, że fabryczna elektronika jest zatwierdzona do pracy przy napięciu 17,4 V. Należy sprawdzić wymagania dotyczące ładowania pakietu i w razie potrzeby uzyskać potwierdzenie producenta.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące akumulatorów do ARRMA QUAKE 4S
Jaki jest najlepszy akumulator do ARRMA QUAKE 4S?
CNHL Racing 6600 mAh 14,8 V 4S 120C Hardcase EC5 to nasza preferowana, uniwersalna opcja ze względu na pojemność znamionową, masę, kompatybilność złączy i opublikowane wymiary. Model 8000 mAh warto rozważyć, gdy priorytetem jest większa pojemność.
Czy mogę używać akumulatora LiPo 8000 mAh 4S w QUAKE?
CNHL Racing 8000 mAh 4S 120C Hardcase EC5 to odpowiedni kandydat ze względu na standardowe napięcie 4S i opublikowane wymiary wynoszące około 139 × 48 × 47 mm. Przed użyciem należy potwierdzić możliwość fizycznego montażu i bezpiecznego zamocowania akumulatora.
Jaki jest maksymalny rozmiar akumulatora dla ARRMA QUAKE 4S?
ARRMA podaje maksymalny rozmiar akumulatora wynoszący 160 × 50 × 70 mm. Przy wyborze pakietu należy uwzględnić tolerancje produkcyjne, prowadzenie przewodów i luz montażowy.
Czy QUAKE 4S potrzebuje jednego akumulatora czy dwóch?
Wykorzystuje jeden akumulator napędowy 3S lub 4S. Ta kolekcja koncentruje się na jednym akumulatorze 4S na pojazd, a nie na konfiguracji szeregowej z dwoma akumulatorami.
Czy mogę używać akumulatora EC5 ze standardowym złączem IC5?
Tak, EC5 i IC5 są kompatybilne w przypadku standardowych głównych styków zasilania. Standardowy akumulator EC5 nie zapewni funkcji przesyłania danych akumulatora Spektrum Smart.
Czy ARRMA QUAKE 4S wymaga akumulatora w twardej obudowie?
ARRMA określa dla tego pojazdu akumulatory w twardej obudowie. Pakiety w miękkiej obudowie mogą mieć właściwe parametry elektryczne, ale nie są fabrycznie zatwierdzone dla tego modelu. Niestandardowe zastosowanie wymaga osobnego uwzględnienia ochrony fizycznej i bezpiecznego montażu.
Czy akumulator LiPo o wyższym współczynniku C sprawi, że QUAKE będzie szybszy?
Nie automatycznie. Współczynnik C opisuje deklarowaną zdolność rozładowywania. Rzeczywiste przyspieszenie i prędkość zależą od obciążenia silnika, przełożenia, charakterystyki napięcia, przyczepności, działania regulatora ESC i innych czynników.
Jak długo działa akumulator 6600 mAh lub 8000 mAh?
Czas pracy zależy od użycia przepustnicy, terenu, przełożenia, temperatury otoczenia i stanu akumulatora. Pakiet 8000mAh ma około 21% większą deklarowaną pojemność niż pakiet 6600mAh, ale nie oznacza to gwarantowanego wydłużenia czasu pracy.
Czy ARRMA QUAKE 4S może korzystać z akumulatora 6S?
Nie przy standardowej elektronice. Fabryczny regulator ESC jest przystosowany do akumulatorów LiPo 3S–4S. Zasilanie 6S wymaga oddzielnie zaprojektowanej konwersji układu zasilania i nie jest częścią oryginalnej specyfikacji pojazdu.
Jakiej ładowarki potrzebuję do akumulatora 4S?
Używaj ładowarki z balanserem kompatybilnej z wybraną chemią akumulatora i liczbą ogniw 4S. Standardowych akumulatorów LiPo 4S nie wolno ładować powyżej 16,8 V łącznie ani 4,20 V na ogniwo. Przestrzegaj instrukcji producenta akumulatora dotyczących prądu ładowania, nadzoru, chłodzenia i przechowywania.
Zasil swojego ARRMA QUAKE 4S akumulatorami CNHL
Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do skoków w terenie, jazdy na tylnych kołach na podwórku czy regularnej weekendowej jazdy rekreacyjnej, odpowiedni akumulator pomoże Ci w pełni wykorzystać bezszczotkową platformę QUAKE 4S. Dobierz pakiet do swoich priorytetów: zrównoważonej pojemności, większego zapasu energii, niższej masy lub konkretnego wymogu montażowego.
Zacznij od CNHL Racing 6600mAh 4S 120C, rozważ 8000mAh 4S 120C, jeśli potrzebujesz większej deklarowanej pojemności, lub sprawdź inne opcje CNHL 4S w tej kolekcji.
Możesz również przejrzeć nasze akumulatory CNHL do samochodów RC, porównać dodatkowe akumulatory LiPo CNHL 4S Hardcase do samochodów RC lub znaleźć kompatybilną ładowarkę z balanserem w naszej kolekcji ładowarek do akumulatorów LiPo.
Wymiary i parametry akumulatorów opierają się na opublikowanych specyfikacjach produktów. Rzeczywiste dopasowanie, kompatybilność elektryczna i bezpieczny montaż muszą zostać zweryfikowane dla konkretnego pojazdu i akumulatora. Akumulatory Softcase oraz eksploatacja LiHV przy pełnym napięciu nie są fabrycznie zatwierdzonymi konfiguracjami dla standardowego modelu QUAKE 4S.