CNHL Lipo Piller
CNHL, tüm hobi meraklılarına mükemmel müşteri hizmetleri ve rekabetçi fiyatlarla yüksek kaliteli Li-Po piller ve RC ürünleri sağlamayı hedeflemektedir
2S LiPo akü, seri bağlı iki lityum polimer hücre içerir. Standart bir 2S LiPo'nun nominal değeri 7,4 V olup tam şarj edildiğinde yaklaşık 8,4 V'a ulaşır. RC araçlarda, crawler'larda, drift araçlarında, tur araçlarında, küçük teknelerde ve birçok kompakt RC uçağında en yaygın kullanılan akü formatlarından biridir.
2S'yi özellikle popüler yapan şey, kullanılabilir güç, yönetilebilir ağırlık ve motorlar, ESC'ler ile aktarma organları üzerindeki nispeten ılımlı stres arasındaki dengesidir. Ancak “2S” yalnızca akünün voltaj sınıfını belirtir. Kapasite, fiziksel boyut, deşarj kapasitesi, konnektör, kasa türü ve şarj gereksinimleri yine de RC modeline uygun olmalıdır.

| Hücre Sayısı | Seri bağlı 2 hücre |
| Standart Nominal Voltaj | 7.4V |
| Yaklaşık Tam Voltaj | Toplam 8,4 V / hücre başına 4,20 V |
| Tipik Depolama Aralığı | Toplam yaklaşık 7,6–7,7 V, şarj cihazının hedef değerine bağlı olarak |
| Yaygın Kullanım Alanları | RC araçlar, crawler'lar, drift araçları, tur araçları, tekneler ve uçaklar |
| Yaygın Kasa Türleri | Sert kasa, yumuşak kasa ve shorty sert kasa |
| Tipik Şarj Modu | LiPo Dengelemeli Şarj |
S harfi, hücrelerin seri bağlandığı anlamına gelir. Bu nedenle 2S akü, seri bağlı iki hücre grubundan oluşur.
Seri bağlantıda voltajlar toplanırken akü kapasitesi amper-saat cinsinden basitçe iki katına çıkmaz.
Standart bir LiPo hücresinin nominal voltajı yaklaşık 3,7 V'tur:
3,7 V + 3,7 V = 2S LiPo için nominal 7,4 V
Tam şarjda her standart LiPo hücresi yaklaşık 4,20 V'a ulaşır:
4,20 V × 2 = tam şarjda yaklaşık 8,40 V
Bu nedenle aynı akü hem 2S LiPo hem de 7,4 V LiPo akü olarak tanımlanabilir.
1S'den 8S'ye kadar eksiksiz voltaj sistemi için RC Modeller için LiPo Akü Voltajı Kılavuzu: 1S'den 8S'ye Açıklama başlıklı yazıyı okuyun.
| Akü durumu | Hücre başına yaklaşık | Yaklaşık 2S akü voltajı |
|---|---|---|
| Tam şarjlı | 4,20 V | 8,40 V |
| Nominal değer | 3,70 V | 7,40 V |
| Tipik depolama hedefi | Yaklaşık 3,80–3,85 V | Yaklaşık 7,60–7,70 V |
Bu değerleri eksiksiz bir deşarj kılavuzu olarak değerlendirmeyin. Yük altında voltaj değişir ve doğru düşük voltaj kesme değeri, komple RC kurulumuna, ESC davranışına ve akünün durumuna bağlıdır.

2S, 1S'den daha fazla güç sunarken 3S veya üzeriyle gelen daha büyük voltaj artışına ve aktarma organı yüküne neden olmadığı için en çok yönlü RC akü voltaj sınıflarından biridir.
2S, 1/10 ölçekli RC araçlarda son derece yaygındır ve daha küçük araçlarda da geniş ölçüde kullanılır. Yaygın kullanım alanları şunlardır:
3S ile karşılaştırıldığında 2S kurulumunu yönetmek genellikle daha kolaydır; çünkü diğer tüm değişkenler benzer olduğunda gaz tepkisi daha az agresiftir ve aktarma organları üzerindeki yük genellikle daha düşüktür.
2S, maksimum tekerlek hızından çok düşük hızda akıcı kontrolün önemli olabildiği crawler araçlarda kullanılmaya devam etmektedir. Ancak birçok modern crawler sistemi 3S'yi de destekler; bu nedenle tek bir voltajın her zaman daha iyi olduğunu varsaymak yerine ESC ve motor teknik özelliklerini mutlaka takip edin.
Sert kasalı 2S paketler özellikle drift, touring ve yarış odaklı şasilerde yaygındır. Shorty paketler, şasi düzeninin, ağırlık dağılımının ve pil yerleşiminin önemli olduğu durumlarda da popülerdir.
Daha küçük uçaklar, park uçakları ve bazı ölçekli modeller, hafif yapının ve orta düzey güç ihtiyacının öncelikli olduğu durumlarda 2S paketler kullanır. Uçak uygulamaları genellikle yumuşak kasa paketleri tercih eder; çünkü ağırlık, darbe korumasından daha önemlidir.
Bazı küçük tekneler, özellikle ESC ve motor daha düşük voltaja göre tasarlandığında 2S pil kullanır. Daha büyük veya daha hızlı tekneler genellikle daha yüksek S sistemlerine geçer.
Doğru kasa stili büyük ölçüde pilin nasıl monte edildiğine ve uygulamanın ne kadar fiziksel koruma gerektirdiğine bağlıdır.
| Özellik | 2S Sert Kasa | 2S Yumuşak Kasa |
|---|---|---|
| Koruma | Dış darbelere karşı daha yüksek koruma | Dış koruma daha az rijittir |
| Ağırlık | Genellikle daha ağır | Genellikle daha hafif |
| Yaygın Kullanım | RC arabaları, yarış ve kara araçları | Uçaklar, bazı tekneler ve ağırlığa duyarlı modeller |
| Şasi Uyumu | Genellikle standartlaştırılmış pil tepsisi boyutlarına göre tasarlanır | Şekil açısından daha esnek, ancak boyutlar yine de önemlidir |
Sert kasalı bir pil, elektriksel açıdan otomatik olarak yumuşak kasalı bir pilden daha iyi değildir. Kasa yapısı esas olarak mekanik korumayı, boyutu, ağırlığı ve montaj uygunluğunu değiştirir.
2S Shorty, RC yarışlarında, buggy, touring, drift ve özel şasi düzenlerinde yaygın olarak kullanılan kompakt bir sert kasa pil formatıdır.
Geleneksel tam uzunlukta 2S sert kasalı pille karşılaştırıldığında Shorty paket fiziksel olarak daha kısadır ve genellikle daha hafiftir. Bu, şu konularda yardımcı olabilir:
Shorty kelimesi voltajı değil, fiziksel pil formatını tanımlar. 2S Shorty, elektriksel olarak hâlâ 2S pildir.
S sayısı voltajı belirler. Kapasite ise pilin ne kadar elektrik yükü depoladığını belirler.
Yaygın 2S kapasiteleri, hafif modeller için küçük paketlerden RC arabaları ve uzun süreli kullanım uygulamaları için yüksek kapasiteli paketlere kadar değişebilir.
Örneğin:
Daha yüksek kapasiteli bir pil, daha uzun olası çalışma süresi sağlayabilir; ancak genellikle daha büyük ve daha ağır olur. Bu nedenle çalışma süresi yalnızca mAh değerine bakılarak öngörülemez; motor yükü, dişli oranı, sürüş tarzı, araç ağırlığı ve verimlilik de önemlidir.
Pil enerjisi watt-saat cinsinden de tahmin edilebilir:
Watt-saat ≈ nominal gerilim × Ah cinsinden kapasite
Standart bir 2S 5000mAh LiPo yaklaşık olarak:
7.4V × 5Ah = 37Wh
Bu, aynı mAh değerine ancak farklı S sayılarına sahip pillerin neden aynı toplam enerjiyi depolamadığını açıklamaya yardımcı olur.
Deşarj C değeri, üreticinin pil kapasitesine göre belirttiği deşarj kapasitesini ifade eder. Pilin S sayısıyla karıştırılmamalıdır.
Örneğin, iki pil de 2S 5000mAh olabilir, ancak şunlar bakımından farklılık gösterebilir:
Daha yüksek bir C sayısı, 2S pili 7.4V'tan daha yüksek gerilimli bir pile dönüştürmez. Gerilim sınıfı ve deşarj kapasitesi ayrı özelliklerdir.
Bu ayrım önemlidir; çünkü her iki pil de “2S” olarak tanımlanabilir, ancak şarj gerilimleri mutlaka aynı değildir.
| Özellik | Standart 2S LiPo | 2S LiHV |
|---|---|---|
| Tipik Nominal Gerilim | 7.4V | 7.6V |
| Tipik Tam Gerilim | 8.4V | Belirtildiğinde yaklaşık 8.7V'a kadar |
| Şarj Cihazı Modu | LiPo | LiHV |
Standart 7.4V LiPo'yu LiHV tam gerilimine kadar şarj etmeyin. Aynı şekilde, standart 2S için derecelendirilmiş bir modelin LiHV paketinin daha yüksek tam şarj geriliminden otomatik olarak yararlanacağını varsaymayın.
LiHV modunu kullanmadan önce hem pil özelliklerini hem de elektronik aksamı doğrulayın.
Geleneksel bir 2S LiPo'da normalde hem ana güç kablosunun hem de dengeleme kablosunun bağlı olduğu bir dengelemeli şarj cihazı kullanılır.
Genel işlem şöyledir:
Pil farklı bir şarj hızı belirtmediği sürece yaklaşık 1C, temkinli ve genel bir başlangıç noktasıdır.
| 2S Pil | Yaklaşık 1C Şarj Akımı |
|---|---|
| 2200mAh | 2.2A |
| 5000mAh | 5A |
| 6000mAh | 6A |
| 8000mAh | 8A |
Eksiksiz şarj çerçevesi için LiPo Pil Şarj Rehberi'ni okuyun.
1C'de bir 2S pilin gerilimi nispeten düşük olduğundan genellikle çok yüksek şarj cihazı watt değeri gerektirmez.
Örneğin, 1C'de bir 2S 5000mAh pil yaklaşık olarak şunları gerektirir:
Tam gerilime yakınken 8.4V × 5A ≈ 42W
Bu nedenle, etkin kanalda yaklaşık 60W veya daha fazla kullanılabilir güç sunan bir şarj cihazı, yaygın bir 2S 5000mAh paket için yararlı bir çalışma payı sağlar.
Ancak çok yüksek kapasiteli 2S paketler, watt sınırına ulaşmadan önce şarj cihazının akım sınırına ulaşabilir. Yaklaşık 1C'de bir 8000mAh pil 8A gerektirir; bu nedenle hem şarj cihazının amperi hem de watt değeri önemlidir.
Tek bir “2S konnektörü” yoktur. Konnektör seçimi, amaçlanan modele, akım ihtiyacına ve üreticiye bağlıdır.
Yaygın örnekler:
Konnektör, modelle elektriksel ve mekanik olarak uyumlu olmalıdır. Özellikle yüksek akımlı RC araba kurulumlarında gereksiz adaptör zincirlerinden kaçının.
Eksiksiz bir genel bakış için RC Pil Konnektörü Rehberi'ni okuyun.
Standart bir 1S LiPo'nun nominal voltajı yaklaşık 3.7V, 2S paketin nominal voltajı ise yaklaşık 7.4V'tur.
Dolayısıyla 1S'den 2S'ye geçmek, paketin nominal voltajını yaklaşık iki katına çıkarır. Model 2S için tasarlanmadıysa bu, motor hızını ve elektronik bileşenler üzerindeki gerilimi önemli ölçüde değiştirebilir.
Sırf konnektör uyuyor diye 1S yerine 2S kullanmayın.
Ayrıntılı karşılaştırma için 1S ve 2S LiPo Arasındaki Fark Nedir? başlıklı yazıyı okuyun.
Standart bir 2S LiPo'nun nominal voltajı 7.4V'tur. 3S LiPo'nun nominal voltajı 11.1V'tur.
Bu ek voltaj, motor hızını ve performans potansiyelini artırabilir, ancak ısıyı ve mekanik gerilimi de artırabilir. 3S'nin bir yükseltme olup olmadığı, komple RC platformuna bağlıdır.
| Özellik | 2S LiPo | 3S LiPo |
|---|---|---|
| Nominal voltaj | 7.4V | 11.1V |
| Tam voltaj | 8.4V | 12.6V |
| Genel özellik | Daha yumuşak ve kontrolü daha kolay | Daha yüksek performans potansiyeli |
| Sistem gereksinimi | Model 2S'yi desteklemelidir | ESC, motor ve aktarma organları 3S'yi desteklemelidir |
Voltaj sınıflarını değiştirmeden önce 2S ve 3S LiPo Pili: RC Arabalar, Uçaklar ve Paletli Araçlar İçin Hangisi Daha İyi? başlıklı yazıyı okuyun.
Bazen, ancak yalnızca ESC, motor ve model daha düşük voltajda çalışmayı destekliyorsa.
Sistem hem 2S'yi hem de 3S'yi destekliyorsa 3S'den 2S'ye geçmek, genel olarak kullanılabilir motor hızını ve performansı azaltır. Model daha yumuşak ve daha az agresif hissettirebilir.
Bununla birlikte bazı elektronik bileşenler minimum çalışma voltajı gerektirir ve bazı modeller belirli bir pil boyutu ve ağırlığı esas alınarak tasarlanmıştır. Üretici teknik özelliklerini kontrol edin.
Bunu varsaymayın. 3S pil, nominal voltajı 7.4V'tan 11.1V'a, tam voltajı ise 8.4V'tan 12.6V'a yükseltir.
ESC, motor, servo sistemi veya diğer elektronik bileşenler yalnızca 2S için derecelendirilmişse 3S kullanımı voltaj sınırlarını aşabilir.
3S'yi yalnızca komple güç sistemi açıkça destekliyorsa kullanın.
Şu tür bir etiket 2S1P hücrelerin dahili düzenini açıklar:
Geleneksel RC paketlerinin çoğunda kullanıcıların öncelikle S sayısını anlaması gerekir; çünkü bu sayı model ve şarj cihazıyla voltaj uyumluluğunu belirler.
Daha yüksek bir P yapılandırması toplam kapasiteyi ve akım kapasitesini değiştirebilir, ancak S sayısı da değişmediği sürece seri voltajı değiştirmez.
Önce voltaj uyumluluğunu kontrol edin, ardından modelin fiziksel ve elektriksel gereksinimlerini inceleyin.
Karşılaştırmak için CNHL 2S LiPo Pil koleksiyonuna göz atın; standart 7,4 V paketleri, 2S LiHV seçeneklerini, kapasiteleri, kutu tiplerini ve konektörleri karşılaştırabilirsiniz.
2S, pilin seri bağlı iki lityum polimer hücre grubundan oluştuğu anlamına gelir.
Standart bir 2S LiPo'nun nominal değeri 7,4 V'tur ve tamamen şarj olduğunda yaklaşık 8,4 V'a ulaşır.
Her iki değer de aynı standart pilin farklı durumlarını ifade eder. 7,4 V nominal değeridir; yaklaşık 8,4 V ise tam şarjlı voltajıdır.
Birçok şarj cihazı hücre başına yaklaşık 3,8–3,85 V veya standart bir 2S paket için toplamda yaklaşık 7,6–7,7 V hedefler.
Yaygın uygulamalar arasında RC araçlar, touring araçları, drift araçları, buggy'ler, crawler'lar, küçük tekneler ve hafif uçaklar bulunur.
Evet. 2S, özellikle 1/10 ölçekli yarış, touring, drift, buggy ve crawler uygulamalarında en yaygın RC araç akü formatlarından biridir. Yine de akünün araçla eşleşmesi gerekir.
Standart bir 2S LiPo'nun nominal voltajı genellikle 7,4 V, tam şarj voltajı ise 8,4 V'tur. 2S LiHV genellikle yaklaşık 7,6 V nominal voltajla derecelendirilir ve paket açıkça izin veriyorsa daha yüksek bir voltaja kadar şarj edilebilir.
Bu, akü kapasitesine ve izin verilen şarj hızına bağlıdır. 5000mAh'lik bir akü için 5A yaklaşık 1C'ye karşılık gelir.
Evet, geleneksel çok hücreli bir LiPo için. Dengeleme kablosu, şarj cihazının iki ayrı hücre grubunu izlemesini sağlar.
Evrensel olarak geçerli değildir. Sert kasalı paketler daha fazla dış koruma sağlar ve RC araçlarında yaygındır; yumuşak kasalı paketler ise genellikle daha hafiftir ve hava araçları ile ağırlığa duyarlı diğer uygulamalara daha uygundur.
Yalnızca model ve elektronik sistem 2S çalışmasını destekliyorsa. Voltaj daha düşük olduğundan performans genellikle daha düşük olur.
Yalnızca ESC, motor ve modelin tamamı 3S'yi açıkça destekliyorsa. Konnektör uyumluluğunun voltaj uyumluluğu anlamına geldiğini varsaymayın.
Evrensel bir konnektör yoktur. XT30, XT60, EC3, EC5, IC3, IC5, Deans, TRX ve mermi tipi konnektörler uygulamaya göre kullanılır.
Kapasiteyi modelin akü bölmesine, ağırlık sınırına, istenen çalışma süresine ve akım ihtiyacına göre seçin. Daha yüksek mAh değeri otomatik olarak daha iyi uyum anlamına gelmez.
2S LiPo akü, seri bağlı iki hücreden oluşan; standart nominal voltajı 7,4 V ve yaklaşık tam şarj voltajı 8,4 V olan bir aküdür. Çok çeşitli araç, crawler, drift modeli, tekne ve hava aracında kullanılabildiği için en kullanışlı RC voltaj sınıflarından biri olmaya devam eder.
Önemli olan, 2S'yi eksiksiz teknik özellik değil, başlangıç noktası olarak değerlendirmektir. Voltaj uyumluluğunu doğruladıktan sonra kapasiteyi, boyutları, ağırlığı, kasa tipini, konnektörü ve deşarj kapasitesini gerçek modelle eşleştirin.
2S ile devam edip daha yüksek voltajlı bir kuruluma geçip geçmemeye karar veriyorsanız 2S ve 3S LiPo Akü yazısını okuyun. Tam voltaj sistemi için LiPo Akü Voltaj Rehberi: RC Modelleri için 1S'den 8S'ye Açıklamalar yazısına dönün.
CNHL, tüm hobi meraklılarına mükemmel müşteri hizmetleri ve rekabetçi fiyatlarla yüksek kaliteli Li-Po piller ve RC ürünleri sağlamayı hedeflemektedir
Hızlı Uyum Kontrolü XT60 Fişli 2'li CNHL Black Series V2.0 1300mAh 22.2V 6S 130C LiPo Pil, serbest stil, hızlı sinematik uçuş ve hafif performans s...
Tam detayları görüntüleYedek Parçalar ve Uzun Vadeli Destek RC pilotları için güvenilir yedek parça desteğinin, bir uçağı yıllarca uçurmaya devam etmenin önemli bir...
Tam detayları görüntüleÖzellikler: Stok Numarası: 500706EC5 Kapasite: 5000mAh Voltaj: 22.2V / 6-Hücre / 6S1P Deşarj Oranı: 70C Sürekli / 140C Ani Şarj Oranı: Maksimum 5...
Tam detayları görüntüleCNHL LiPo Pil Çantası, evde veya sahada daha güvenli LiPo şarjı, taşıma ve depolama için tasarlanmıştır. Pil arızası durumunda ısı, kıvılcım ve ale...
Tam detayları görüntüleHızlı Uyum Kontrolü 2 Paket CNHL Speedy Pizza Serisi Pro 1350mAh 6S 150C LiPo Pil XT60 Fişli, daha hafif, daha keskin ve daha tepki veren bir 6...
Tam detayları görüntüleHızlı Uyumluluk Kontrolü XT60 Fişli CNHL Speedy Pizza Serisi 2200mAh 22.2V 6S 120C LiPo Batarya, tanıdık 2200mAh 6S formatını; performans FPV dron...
Tam detayları görüntüleHızlı Uyumluluk Kontrolü XT60 Fişli CNHL Speedy Pizza Serisi 2200mAh 14.8V 4S 120C LiPo Pil, performans odaklı FPV dronları, RC helikopterler ve u...
Tam detayları görüntüleHızlı Uyum Kontrolü XT60 Fişli CNHL Speedy Pizza Serisi 2200mAh 11.1V 3S 120C LiPo Pil, tanıdık 3S 2200mAh uçak pili formatını RC uçaklar, sabit k...
Tam detayları görüntüleCNHL Long Range Series BAK 65E 6350mAh 21700 Li-ion pil hücresi, hafif silindirik bir hücreden maksimum depolanan enerjiyi elde etme gibi tek ve ne...
Tam detayları görüntüleCNHL Long Range Series BAK 50D 5000mAh 21700 Li-ion pil hücresi, depolanan enerji ile kullanılabilir güç kapasitesi arasında güçlü bir denge gerekt...
Tam detayları görüntüle
Bir yorum bırakın