Akumulatory CNHL Lipo
CNHL dąży do dostarczania wysokiej jakości baterii Li-Po oraz produktów RC wszystkim entuzjastom hobby, oferując doskonałą obsługę klienta i konkurencyjne ceny
Akumulator LiPo 2S zawiera dwa ogniwa litowo-polimerowe połączone szeregowo. Standardowy akumulator LiPo 2S ma napięcie znamionowe 7,4 V i osiąga około 8,4 V po pełnym naładowaniu. Jest to jeden z najczęściej używanych formatów akumulatorów w samochodach RC, crawlerach, samochodach do driftu, samochodach turystycznych, mniejszych łodziach i wielu kompaktowych samolotach RC.
Popularność 2S wynika przede wszystkim z równowagi między użyteczną mocą, umiarkowaną masą i stosunkowo niewielkim obciążeniem silników, regulatorów ESC oraz układów napędowych. Jednak „2S” określa tylko klasę napięcia akumulatora. Pojemność, wymiary, możliwości rozładowania, złącze, rodzaj obudowy i wymagania dotyczące ładowania nadal muszą być dopasowane do modelu RC.

| Liczba ogniw | 2 ogniwa połączone szeregowo |
| Standardowe napięcie nominalne | 7.4V |
| Przybliżone napięcie po pełnym naładowaniu | 8,4 V łącznie / 4,20 V na ogniwo |
| Typowy zakres napięcia przechowywania | Około 7,6–7,7 V łącznie, zależnie od docelowych parametrów ładowarki |
| Typowe zastosowania | Samochody RC, crawlery, samochody do driftu, samochody turystyczne, łodzie i samoloty |
| Popularne rodzaje obudów | Twarda obudowa, miękka obudowa i krótka twarda obudowa |
| Typowy tryb ładowania | Ładowanie równoważące LiPo |
Litera S oznacza, że ogniwa są połączone szeregowo. Akumulator 2S zawiera zatem dwie grupy ogniw połączonych szeregowo.
W połączeniu szeregowym napięcia się sumują, natomiast pojemność akumulatora w amperogodzinach nie ulega po prostu podwojeniu.
Standardowe ogniwo LiPo ma napięcie nominalne wynoszące około 3,7 V:
3,7 V + 3,7 V = 7,4 V nominalnie dla akumulatora LiPo 2S
Po pełnym naładowaniu każde standardowe ogniwo LiPo osiąga około 4,20 V:
4,20 V × 2 = około 8,40 V po pełnym naładowaniu
Dlatego ten sam akumulator można opisać zarówno jako LiPo 2S, jak i akumulator LiPo 7,4 V.
Informacje o pełnym zakresie napięć od 1S do 8S znajdziesz w przewodniku po napięciach akumulatorów LiPo: wyjaśnienie zakresu od 1S do 8S dla modeli RC.
| Stan akumulatora | Przybliżone napięcie na ogniwo | Przybliżone napięcie pakietu 2S |
|---|---|---|
| W pełni naładowany | 4,20 V | 8,40 V |
| Napięcie nominalne | 3,70 V | 7,40 V |
| Typowa wartość docelowa napięcia przechowywania | Około 3,80–3,85 V | Około 7,60–7,70 V |
Nie traktuj tych wartości jako kompletnej instrukcji dotyczącej rozładowania. Napięcie zmienia się pod obciążeniem, a prawidłowe odcięcie przy niskim napięciu zależy od całej konfiguracji RC, działania regulatora ESC i stanu akumulatora.

2S to jedna z najbardziej uniwersalnych klas napięcia akumulatorów RC, ponieważ oferuje większą moc niż 1S, bez dużego wzrostu napięcia i obciążenia układu napędowego, który występuje w przypadku 3S lub wyższych wartości.
2S jest niezwykle popularne w samochodach RC w skali 1/10 i jest również szeroko stosowane w mniejszych pojazdach. Typowe zastosowania obejmują:
W porównaniu z 3S konfiguracja 2S jest często łatwiejsza w obsłudze, ponieważ reakcja na przepustnicę jest mniej gwałtowna, a obciążenie układu napędowego jest ogólnie mniejsze, gdy wszystkie pozostałe zmienne są podobne.
2S nadal sprawdza się w crawlerach, w których płynna kontrola przy małej prędkości może być ważniejsza niż maksymalna prędkość kół. Jednak wiele nowoczesnych systemów crawlerów obsługuje również 3S, dlatego zawsze należy przestrzegać specyfikacji regulatora ESC i silnika, zamiast zakładać, że jedno napięcie jest uniwersalnie lepsze.
Pakiety 2S w obudowie hardcase są szczególnie powszechne w podwoziach driftowych, touringowych i wyścigowych. Pakiety Shorty są również popularne tam, gdzie istotne są układ podwozia, rozkład masy i umiejscowienie akumulatora.
Mniejsze samoloty, park flyery i niektóre modele w skali wykorzystują pakiety 2S, gdy priorytetem jest lekka konstrukcja i umiarkowane zapotrzebowanie na moc. W zastosowaniach lotniczych zwykle preferuje się pakiety w obudowie softcase, ponieważ masa ma większe znaczenie niż ochrona przed uderzeniami.
Niektóre mniejsze łodzie wykorzystują akumulatory 2S, szczególnie gdy regulator ESC i silnik są zaprojektowane z myślą o niższym napięciu. Większe lub szybsze łodzie zwykle przechodzą na systemy o większej liczbie S.
Wybór odpowiedniego rodzaju obudowy zależy głównie od sposobu montażu akumulatora i wymaganego poziomu ochrony fizycznej w danym zastosowaniu.
| Cecha | 2S Hardcase | 2S Softcase |
|---|---|---|
| Ochrona | Większa ochrona przed uderzeniami z zewnątrz | Mniejsza sztywność i ochrona zewnętrzna |
| Masa | Zwykle cięższe | Zwykle lżejsze |
| Typowe zastosowanie | Samochody RC, modele wyścigowe i nawodne | Samoloty, niektóre łodzie i modele, w których masa ma kluczowe znaczenie |
| Dopasowanie do podwozia | Często projektowane z myślą o standardowych wymiarach tacki | Większa elastyczność kształtu, ale wymiary nadal mają znaczenie |
Akumulator w obudowie hardcase nie jest automatycznie lepszy pod względem elektrycznym od akumulatora w obudowie softcase. Konstrukcja obudowy wpływa głównie na ochronę mechaniczną, rozmiar, masę i możliwość zastosowania w danej instalacji.
2S Shorty to kompaktowy format akumulatora w obudowie hardcase, powszechnie stosowany w wyścigach RC, buggy, samochodach touringowych i driftowych oraz w specjalnych układach podwozia.
W porównaniu ze standardowym akumulatorem 2S w obudowie hardcase o pełnej długości, pakiet Shorty jest fizycznie krótszy i często lżejszy. Może to pomóc w:
Słowo Shorty opisuje format fizyczny akumulatora, a nie napięcie. Akumulator 2S Shorty jest pod względem elektrycznym nadal akumulatorem 2S.
Liczba S określa napięcie. Pojemność określa ilość ładunku elektrycznego przechowywanego przez akumulator.
Typowe pojemności akumulatorów 2S mogą obejmować zarówno małe pakiety do lekkich modeli, jak i pakiety o dużej pojemności do samochodów RC oraz zastosowań wymagających długiego czasu pracy.
Na przykład:
Akumulator o większej pojemności może zapewnić dłuższy potencjalny czas pracy, ale zwykle staje się też większy i cięższy. Dlatego czasu pracy nie można przewidzieć wyłącznie na podstawie wartości mAh, ponieważ znaczenie mają również obciążenie silnika, przełożenia, styl jazdy, masa pojazdu i jego sprawność.
Energię akumulatora można również oszacować w watogodzinach:
Watogodziny ≈ napięcie nominalne × pojemność w Ah
Standardowy akumulator 2S 5000mAh LiPo ma w przybliżeniu:
7,4V × 5Ah = 37Wh
Wyjaśnia to, dlaczego akumulatory o tej samej liczbie mAh, ale różnej liczbie ogniw S, nie przechowują takiej samej całkowitej ilości energii.
Wartość C rozładowania opisuje określoną przez producenta zdolność rozładowywania w stosunku do pojemności akumulatora. Nie należy jej mylić z liczbą ogniw S akumulatora.
Na przykład dwa akumulatory mogą mieć parametry 2S 5000mAh, ale różnić się pod względem:
Wyższa wartość C nie zmienia akumulatora 2S o napięciu 7,4V w akumulator o wyższym napięciu. Klasa napięcia i możliwości rozładowywania to odrębne specyfikacje.
To rozróżnienie jest ważne, ponieważ oba akumulatory mogą być określane jako „2S”, ale ich napięcie ładowania niekoniecznie jest takie samo.
| Specyfikacja | Standardowy 2S LiPo | 2S LiHV |
|---|---|---|
| Typowe napięcie nominalne | 7.4V | 7,6V |
| Typowe napięcie pełnego naładowania | 8.4V | Do około 8,7V, jeśli określono |
| Tryb ładowarki | LiPo | LiHV |
Nie ładuj standardowego akumulatora 7,4V LiPo do pełnego napięcia LiHV. Nie zakładaj też, że model przystosowany do standardowego 2S automatycznie skorzysta z wyższego napięcia pełnego naładowania pakietu LiHV.
Przed użyciem trybu LiHV sprawdź specyfikację akumulatora i elektroniki.
Standardowy akumulator 2S LiPo zwykle wymaga ładowarki z balanserem, do której podłącza się zarówno główny przewód zasilający, jak i przewód balansera.
Ogólny proces wygląda następująco:
Około 1C to zachowawcza, ogólna wartość początkowa, chyba że akumulator określa inną wartość prądu ładowania.
| Akumulator 2S | Prąd ładowania około 1C |
|---|---|
| 2200mAh | 2,2A |
| 5000mAh | 5A |
| 6000mAh | 6A |
| 8000mAh | 8A |
Pełne informacje na temat ładowania znajdziesz w przewodniku ładowania akumulatorów LiPo.
Przy 1C akumulator 2S zazwyczaj nie wymaga ładowarki o bardzo dużej mocy, ponieważ jego napięcie jest stosunkowo niskie.
Na przykład akumulator 2S 5000mAh przy 1C wymaga w przybliżeniu:
8,4V × 5A ≈ 42W przy napięciu zbliżonym do maksymalnego
Ładowarka zapewniająca około 60W lub więcej dostępnych na aktywnym kanale oferuje zatem użyteczny zapas mocy dla jednego typowego pakietu 2S 5000mAh.
Jednak pakiety 2S o bardzo dużej pojemności mogą osiągnąć limit prądu ładowarki, zanim osiągną jej limit mocy. Akumulator 8000mAh przy około 1C wymaga 8A, więc znaczenie mają zarówno ampery, jak i waty ładowarki.
Nie istnieje jedno uniwersalne „złącze 2S”. Wybór złącza zależy od przeznaczenia modelu, zapotrzebowania na prąd i producenta.
Typowe przykłady:
Złącze musi pasować do modelu pod względem elektrycznym i mechanicznym. Unikaj zbędnych łańcuchów przejściówek, szczególnie w samochodach RC o dużym poborze prądu.
Pełny przegląd znajdziesz w artykule Przewodnik po złączach akumulatorów RC.
Standardowy akumulator LiPo 1S ma napięcie nominalne około 3.7V, podczas gdy pakiet 2S ma napięcie nominalne około 7.4V.
Przejście z 1S na 2S mniej więcej podwaja zatem nominalne napięcie pakietu. Może to drastycznie zmienić prędkość obrotową silnika i obciążenie elektroniki, jeśli model nie został zaprojektowany do obsługi 2S.
Nigdy nie zastępuj 1S akumulatorem 2S tylko dlatego, że złącze pasuje.
Szczegółowe porównanie znajdziesz w artykule Jaka jest różnica między akumulatorami LiPo 1S i 2S?.
Standardowy akumulator LiPo 2S ma napięcie nominalne 7.4V. Akumulator LiPo 3S ma napięcie nominalne 11.1V.
To dodatkowe napięcie może zwiększyć prędkość obrotową silnika i potencjał wydajności, ale może też zwiększyć nagrzewanie oraz obciążenia mechaniczne. To, czy 3S stanowi ulepszenie, zależy od całej platformy RC.
| Cecha | LiPo 2S | LiPo 3S |
|---|---|---|
| Napięcie nominalne | 7.4V | 11.1V |
| Napięcie maksymalne | 8.4V | 12.6V |
| Ogólna charakterystyka | Płynniejsza i łatwiejsza obsługa | Większy potencjał wydajności |
| Wymagania systemowe | Model musi obsługiwać 2S | Regulator ESC, silnik i układ napędowy muszą obsługiwać 3S |
Przed zmianą klasy napięcia przeczytaj Akumulator LiPo 2S a 3S: który jest lepszy do samochodów, samolotów i crawlerów RC?
Czasami, ale tylko wtedy, gdy regulator ESC, silnik i model obsługują pracę przy niższym napięciu.
Jeśli system obsługuje zarówno 2S, jak i 3S, zmiana z 3S na 2S zazwyczaj zmniejszy dostępną prędkość obrotową silnika i wydajność. Model może działać płynniej i mniej agresywnie.
Jednak niektóre urządzenia elektroniczne wymagają minimalnego napięcia roboczego, a niektóre modele są zaprojektowane pod kątem konkretnego rozmiaru i masy akumulatora. Sprawdź specyfikację producenta.
Nie zakładaj, że tak jest. Akumulator 3S zwiększa napięcie nominalne z 7.4V do 11.1V, a napięcie maksymalne z 8.4V do 12.6V.
Jeśli regulator ESC, silnik, układ serw lub inna elektronika są przystosowane wyłącznie do 2S, użycie 3S może przekroczyć ich limity napięcia.
Używaj 3S tylko wtedy, gdy cały układ zasilania wyraźnie je obsługuje.
Etykieta taka jak 2S1P opisuje wewnętrzny układ ogniw:
W przypadku większości konwencjonalnych pakietów RC użytkownicy muszą przede wszystkim rozumieć liczbę S, ponieważ to ona określa zgodność napięcia z modelem i ładowarką.
Wyższa konfiguracja P może zmienić łączną pojemność i wydajność prądową, ale nie zmienia napięcia szeregowego, chyba że zmieni się także liczba S.
Zacznij od sprawdzenia zgodności napięcia, a następnie zweryfikuj wymagania fizyczne i elektryczne modelu.
Przejrzyj kolekcję akumulatorów CNHL 2S LiPo, aby porównać standardowe pakiety 7,4 V, opcje 2S LiHV, pojemności, rodzaje obudów i złącza.
2S oznacza, że akumulator zawiera dwie grupy ogniw litowo-polimerowych połączone szeregowo.
Standardowy pakiet 2S LiPo ma napięcie nominalne 7,4 V i osiąga około 8,4 V po pełnym naładowaniu.
Obie wartości opisują różne stany tego samego standardowego akumulatora. 7,4 V to jego napięcie nominalne, natomiast około 8,4 V to napięcie przy pełnym naładowaniu.
Wiele ładowarek ustawia napięcie około 3,8–3,85 V na ogniwo, czyli około 7,6–7,7 V łącznie dla standardowego pakietu 2S.
Typowe zastosowania obejmują samochody RC, samochody touringowe, samochody driftowe, buggy, crawlery, mniejsze łodzie i lekkie samoloty.
Tak. 2S to jeden z najpopularniejszych formatów akumulatorów do samochodów RC, szczególnie w zastosowaniach związanych z wyścigami w skali 1/10, samochodami touringowymi, driftowymi, buggy i crawlerami. Konkretny pakiet nadal musi być dopasowany do pojazdu.
Standardowy akumulator LiPo 2S ma zwykle napięcie nominalne 7,4 V i napięcie pełnego naładowania 8,4 V. Akumulator LiHV 2S ma zazwyczaj napięcie nominalne około 7,6 V i może być ładowany do wyższego napięcia, jeśli pakiet wyraźnie na to pozwala.
Zależy to od pojemności akumulatora i dozwolonego prądu ładowania. W przypadku akumulatora 5000 mAh prąd 5 A odpowiada około 1C.
Tak, w przypadku konwencjonalnego wieloogniwowego akumulatora LiPo. Przewód balansera umożliwia ładowarce monitorowanie dwóch pojedynczych grup ogniw.
Nie zawsze. Pakiety w twardej obudowie zapewniają lepszą ochronę zewnętrzną i są powszechne w samochodach RC, natomiast pakiety w miękkiej obudowie są zwykle lżejsze i często lepiej sprawdzają się w samolotach oraz innych zastosowaniach, w których masa ma znaczenie.
Tylko jeśli model i elektronika obsługują pracę z 2S. Wydajność będzie zwykle niższa, ponieważ napięcie jest niższe.
Tylko jeśli regulator ESC, silnik i cały model wyraźnie obsługują 3S. Nie zakładaj, że zgodność złącza oznacza zgodność napięcia.
Nie ma uniwersalnego złącza. Zależnie od zastosowania używa się złączy XT30, XT60, EC3, EC5, IC3, IC5, Deans, TRX i złączy typu bullet.
Dobierz pojemność na podstawie komory akumulatora modelu, limitu masy, oczekiwanego czasu pracy i zapotrzebowania na prąd. Większa wartość mAh nie oznacza automatycznie lepszego dopasowania.
Akumulator LiPo 2S to akumulator z dwoma ogniwami połączonymi szeregowo, o standardowym napięciu nominalnym 7,4 V i przybliżonym napięciu pełnego naładowania 8,4 V. Nadal jest jedną z najbardziej użytecznych klas napięciowych RC, ponieważ pasuje do szerokiej gamy samochodów, crawlerów, modeli driftowych, łodzi i samolotów.
Najważniejsze jest traktowanie 2S jako punktu wyjścia, a nie kompletnej specyfikacji. Po potwierdzeniu zgodności napięcia dopasuj pojemność, wymiary, masę, rodzaj obudowy, złącze i możliwości rozładowywania do konkretnego modelu.
Jeśli zastanawiasz się, czy pozostać przy 2S, czy przejść na układ o wyższym napięciu, przeczytaj Akumulator LiPo 2S a 3S. Aby zapoznać się z pełnym systemem napięć, wróć do Przewodnika po napięciach akumulatorów LiPo: wyjaśnienie od 1S do 8S dla modeli RC.
CNHL dąży do dostarczania wysokiej jakości baterii Li-Po oraz produktów RC wszystkim entuzjastom hobby, oferując doskonałą obsługę klienta i konkurencyjne ceny
Szybkie sprawdzenie dopasowania 2 akumulatory CNHL Black Series V2.0 1300mAh 22,2V 6S 130C LiPo z wtyczką XT60 to doskonały wybór dla pilotów FPV, ...
Zobacz pełne szczegółyCzęści zamienne i długoterminowe wsparcie Wiemy, że dla pilotów RC niezawodne wsparcie w zakresie części zamiennych jest ważnym elementem utr...
Zobacz pełne szczegółySpecyfikacje: Numer magazynowy: 500706EC5 Pojemność: 5000mAh Napięcie: 22.2V / 6-Cell / 6S1P Prąd rozładowania: 70C ciągły / 140C impulsowy Prąd ...
Zobacz pełne szczegółyTorba na baterie CNHL LiPo została zaprojektowana dla bezpieczniejszego ładowania, transportu i przechowywania LiPo w domu lub na polu. Dodaje prak...
Zobacz pełne szczegółySzybkie sprawdzenie dopasowania 2 pakiety CNHL Speedy Pizza Series Pro 1350mAh 6S 150C LiPo z wtykiem XT60 są stworzone dla pilotów 5-calowych ...
Zobacz pełne szczegółySzybka kontrola dopasowania Akumulator LiPo CNHL Speedy Pizza Series 2200mAh 22,2V 6S 120C z wtykiem XT60 łączy znany format 2200mAh 6S z lżejszą,...
Zobacz pełne szczegółySzybkie sprawdzenie dopasowania Akumulator LiPo CNHL Speedy Pizza Series 2200mAh 14.8V 4S 120C z wtykiem XT60 łączy szeroko stosowany format 2200m...
Zobacz pełne szczegółySzybkie sprawdzenie dopasowania Akumulator LiPo CNHL Speedy Pizza Series 2200mAh 11.1V 3S 120C z wtyczką XT60 wykorzystuje dobrze znany format aku...
Zobacz pełne szczegółyOgniwo litowo-jonowe CNHL Long Range Series BAK 65E 6350mAh 21700 zostało zaprojektowane z jednym jasnym priorytetem: maksymalną ilością zgromadzon...
Zobacz pełne szczegółyOgniwo Li-ion CNHL Long Range Series BAK 50D 5000mAh 21700 jest przeznaczone do niestandardowych pakietów akumulatorów o wysokiej energii, które wy...
Zobacz pełne szczegóły
Zostaw komentarz