Spring til indholdet
UHYGELIGE TILBUD. FANTASTISKE BESPARINGER!
Udvalgte batterier på tilbud >
UHYGELIGE TILBUD. FANTASTISKE BESPARINGER!
Udvalgte batterier på tilbud >

ARRMA QUAKE 4S-batterier – 4S LiPo til 1/8-monstertruck

 

Filtre

  • Originalpris $63.99 - Originalpris $127.98
    Originalpris $63.99 - Originalpris $127.98
    Originalpris $63.99
    $43.99 USD - $127.98 USD
    $43.99 - $127.98
    Nuværende pris $43.99 USD

    CNHL Racing Serie 6200mAh 14.8V 4S Lipo Batteri 90C med EC5 Stik

    10+ på lager

    Hurtigt pasformstjek CNHL Racing Series 6200mAh 14.8V 4S 90C LiPo-batteriet med EC5-stik er et softcase-batteri med høj ydeevne og høj kapacitet ti...

    Se alle detaljer
    Originalpris $63.99 - Originalpris $127.98
    Originalpris $63.99 - Originalpris $127.98
    Originalpris $63.99
    $43.99 USD - $127.98 USD
    $43.99 - $127.98
    Nuværende pris $43.99 USD
    Spar op til 31% Spar %
  • Originalpris $88.99 - Originalpris $88.99
    Originalpris $88.99
    $88.99 USD
    $88.99 - $88.99
    Nuværende pris $88.99 USD

    CNHL Racing Serie 8000mAh 14.8V 4S Lipo Batteri 120C Hårdt Etui med EC5 Stik

    10+ på lager

    Specifikationer: Lagernummer: HC8001204XEC5 Kapacitet: 8000mAh Spænding: 14.8V / 4-celle / 4S2P Afladningshastighed: 120C kontinuerlig / 240C bur...

    Se alle detaljer
    Originalpris $88.99 - Originalpris $88.99
    Originalpris $88.99
    $88.99 USD
    $88.99 - $88.99
    Nuværende pris $88.99 USD
  • Originalpris $72.99 - Originalpris $72.99
    Originalpris $72.99
    $72.99 USD
    $72.99 - $72.99
    Nuværende pris $72.99 USD

    CNHL Ultra-Tynd Racing Series LiHV 6000mAh 15.2V 4S 120C Hard Case LP LiPo-batteri med EC5-stik

    10+ på lager

    Hurtigt kompatibilitetstjek CNHL Ultra-Thin Racing Series LiHV 6000mAh 15.2V 4S 120C Hardcase LiPo-batteriet med EC5-stik kombinerer en kapacitet ...

    Se alle detaljer
    Originalpris $72.99 - Originalpris $72.99
    Originalpris $72.99
    $72.99 USD
    $72.99 - $72.99
    Nuværende pris $72.99 USD
  • Originalpris $53.99 - Originalpris $107.98
    Originalpris $53.99
    $53.99 USD - $107.98 USD
    $53.99 - $107.98
    Nuværende pris $53.99 USD

    CNHL Racing Serie 5200mAh 14.8V 4S Lipo Batteri 90C med EC5 Stik

    10+ på lager

    Hurtigt kompatibilitetstjek CNHL Racing Series 5200mAh 14.8V 4S 90C LiPo-batteriet med EC5-stik er et 4S-softcase-batteri med standardspænding til ...

    Se alle detaljer
    Originalpris $53.99 - Originalpris $107.98
    Originalpris $53.99
    $53.99 USD - $107.98 USD
    $53.99 - $107.98
    Nuværende pris $53.99 USD
  • Originalpris $55.99 - Originalpris $55.99
    Originalpris $55.99
    $55.99 USD
    $55.99 - $55.99
    Nuværende pris $55.99 USD

    CNHL Racing Serie 5600mAh 14.8V 4S2P 120C Hard Case 4S Lipo Batteri med EC5 Stik

    10+ på lager

    Specifikationer: Lagernummer: HC5601204XEC5 Kapacitet: 5600mAh Spænding: 14.8V / 4-celle / 4S2P Afladningshastighed: 120C kontinuerlig / 240C burs...

    Se alle detaljer
    Originalpris $55.99 - Originalpris $55.99
    Originalpris $55.99
    $55.99 USD
    $55.99 - $55.99
    Nuværende pris $55.99 USD
  • Originalpris $95.99 - Originalpris $191.98
    Originalpris $95.99
    $95.99 USD - $191.98 USD
    $95.99 - $191.98
    Nuværende pris $95.99 USD

    CNHL Racing Series LIHV 8200mAh 15.2V 4S 120C HV Hard Case Lipo Batteri med EC5 Stik til RC Racing

    10+ på lager

    Hurtigt kompatibilitetstjek CNHL Racing Series LiHV 8200mAh 15.2V 4S 120C hardcase-LiPo-batteriet med EC5-stik er et batteri med høj kapacitet til...

    Se alle detaljer
    Originalpris $95.99 - Originalpris $191.98
    Originalpris $95.99
    $95.99 USD - $191.98 USD
    $95.99 - $191.98
    Nuværende pris $95.99 USD
  • Originalpris $69.99 - Originalpris $69.99
    Originalpris $69.99
    $69.99 USD
    $69.99 - $69.99
    Nuværende pris $69.99 USD

    CNHL Racing Serie 6600mAh 14.8V 4S Lipo Batteri 120C Hård Kasse med EC5 Stik

    10+ på lager

    Specifikationer: Lagernummer: HC6601204XEC5 Kapacitet: 6600mAh Spænding: 14,8V / 4-celle / 4S2P Afladningshastighed: 120C kontinuerlig / 240C bur...

    Se alle detaljer
    Originalpris $69.99 - Originalpris $69.99
    Originalpris $69.99
    $69.99 USD
    $69.99 - $69.99
    Nuværende pris $69.99 USD
  • Originalpris $54.99 - Originalpris $54.99
    Originalpris $54.99
    $54.99 USD
    $54.99 - $54.99
    Nuværende pris $54.99 USD

    CNHL G+Plus 5000mAh 14.8V 4S Lipo batteri 70C med EC5 stik

    10+ på lager

    Specifikationer: Lagernummer: 500704EC5 Kapacitet: 5000mAh Spænding: 14,8V / 4-celle / 4S1P Afladningshastighed: 70C kontinuerlig / 140C burst Op...

    Se alle detaljer
    Originalpris $54.99 - Originalpris $54.99
    Originalpris $54.99
    $54.99 USD
    $54.99 - $54.99
    Nuværende pris $54.99 USD
  • Originalpris $59.99 - Originalpris $59.99
    Originalpris $59.99
    $59.99 USD
    $59.99 - $59.99
    Nuværende pris $59.99 USD

    CNHL G+Plus 5000mAh 14.8V 4S 100C Lipo batteri med EC5 stik

    Udsolgt

    Hurtigt pasformstjek CNHL G+Plus 5000mAh 14.8V 4S 100C LiPo Battery with EC5 Plug er et praktisk 4S-batteri med høj ydelse til RC-brugere, der ønsk...

    Se alle detaljer
    Originalpris $59.99 - Originalpris $59.99
    Originalpris $59.99
    $59.99 USD
    $59.99 - $59.99
    Nuværende pris $59.99 USD
    Udsolgt
  • Originalpris $55.99 - Originalpris $55.99
    Originalpris $55.99
    $55.99 USD
    $55.99 - $55.99
    Nuværende pris $55.99 USD

    CNHL Racing-serien 5200mAh 14.8V 4S LiPo-batteri 90C med QS8-stik

    10+ på lager

    Hurtig kompatibilitetskontrol CNHL Racing Series 5200mAh 14.8V 4S 90C LiPo-batteriet med QS8-stik er et 4S-batteri med blødt kabinet til høj strøm...

    Se alle detaljer
    Originalpris $55.99 - Originalpris $55.99
    Originalpris $55.99
    $55.99 USD
    $55.99 - $55.99
    Nuværende pris $55.99 USD

Guide til batterikompatibilitet for ARRMA QUAKE 4S

ARRMA QUAKE 4S DSC 4X4 tilfører ægte monstertruck-karakter til ARRMA's Next Gen 4S-platform. Med et chassis med højt tyngdepunkt, et firehjulstræk med tre differentialer, store chevrondæk og en Spektrum Firma 3674 2300Kv børsteløs motor er denne lastbil i 1/8-skala designet til wheelies, hop og aggressiv offroad-bashing.

Det er især vigtigt at vælge det rigtige batteri til en lastbil, der vejer cirka 6,12 kg. Kraftig acceleration, store roterende dæk, ujævnt terræn og gentagne ændringer i gaspåvirkningen kræver en passende kombination af batterikapacitet, strømforsyning og sikker fastgørelse.

Den fabriksmonterede Spektrum Firma 150A Smart V2 ESC understøtter standard 3S- og 4S-LiPo-batterier. I denne samling fokuserer vi på 4S LiPo-batterimuligheder, der matcher lastbilens fulde fabriksangivne effektkonfiguration.

RC-model ARRMA QUAKE 4S DSC 4X4 RTR
Køretøjstype 1/8-skala 4WD-monstertruck
Motor Spektrum Firma 3674 2300Kv børsteløs motor
ESC Spektrum Firma 150A Smart V2
Understøttelse af fabriksbatteri Standard 3S / 4S LiPo
Fokus for CNHL-sortimentet 14.8V 4S LiPo-batterier
Batterikonfiguration Enkelt batteri
Maksimale batterimål 160 × 50 × 70mm
Køretøjets stik IC5 (kompatibel med EC5-hovedstrømstik)
Krav til fabriksbatterikasse LiPo-batteri med hardcase

Bedste CNHL 4S LiPo-batterier til ARRMA QUAKE 4S

Ikke alle RC-kørere ønsker det samme batteri. Nogle prioriterer en praktisk balance mellem kapacitet og vægt, mens andre foretrækker større energireserver til længere bashingsessioner. Erfarne hobbyfolk kan også overveje lettere batteripakker til specialinstallationer.

Baseret på QUAKE-modellens elektriske krav og de tilgængelige CNHL-batterispecifikationer tilbyder de følgende tre muligheder forskellige fordele.

CNHL-batteri Vigtigste fordel Bedst til
6600mAh 4S 120C Hardcase Afbalanceret kapacitet og vægt Alsidig bashing
8000mAh 4S 120C Hardcase Større energikapacitet Længere køreture
5200mAh 4S 90C Softcase Lavere batterivægt Erfarne specialopsætninger

1. CNHL Racing 6600mAh 4S 120C — Bedste samlede valg

Vores førstevalg er CNHL Racing Series 6600mAh 14.8V 4S 120C Hardcase LiPo Battery with EC5.

Dens kapacitet på 6600 mAh giver en betydelig energireserve til gentagne gashåndtagsspurter og almindelig offroad-kørsel. Den angivne afladningsrate på 120C er beregnet til krævende børsteløse anvendelser, mens den omtrentlige vægt på 608 g gør den til et velafbalanceret valg blandt de viste batterier.

Med nominelle mål på 138 × 48 × 47mm holder denne pakke sig inden for QUAKE's offentliggjorte grænse for batteristørrelse. Dens hardcase-konstruktion er også i overensstemmelse med ARRMA's krav til fabriksbatterier.

Vigtige specifikationer: 14.8V | 6600mAh | 120C | 138 × 48 × 47mm | Ca. 608g | EC5

2. CNHL Racing 8000mAh 4S 120C — Bedste valg med høj kapacitet

Til førere, der foretrækker færre batteriskift, er CNHL Racing Series 8000mAh 14.8V 4S 120C Hardcase LiPo-batteriet med EC5 særligt attraktivt.

Det giver cirka 21% mere nominel kapacitet end 6600mAh-pakken og vejer ifølge specifikationerne kun omkring 24g mere. Det gør det til et interessant valg til en stor monstertruck, hvor batterikapacitet er vigtig, især ved længere ture på græs, jord og åbent offroad-terræn.

De offentliggjorte mål er cirka 139 × 48 × 47mm, hvilket holder det inden for QUAKE's angivne batterirumsstørrelse. Den faktiske køretid afhænger af kørselsforholdene og kan ikke bestemmes ud fra kapaciteten alene.

Vigtige specifikationer: 14.8V | 8000mAh | 120C | 139 × 48 × 47mm | Ca. 632g | EC5

3. CNHL Racing 5200mAh 4S 90C — Letvægtsalternativ

CNHL Racing Series 5200mAh 14.8V 4S 90C LiPo-batteriet med EC5 giver erfarne RC-ejere en alternativ løsning, hvis de prioriterer lavere batterivægt og allerede har passende batteribeskyttelse eller specialtilpassede monteringsløsninger.

Med en vægt på cirka 524g er det lettere end de to viste hardcase-pakker. Dets standard-4S-spænding matcher det originale strømsystems nominelle spænding, men den mindre kapacitet betyder mindre nominelt lagret energi end alternativerne på 6600mAh og 8000mAh.

Dette er et softcase-batteri med en nominel længde på 160mm, hvilket præcis matcher QUAKE's offentliggjorte maksimale længde. Passformen skal bekræftes på det faktiske køretøj, herunder kabelføring og batterifastgørelse. ARRMA angiver hardcase-batterier, så denne løsning er ikke en fabriks-godkendt plug-and-play-anbefaling.

Vigtige specifikationer: 14.8V | 5200mAh | 90C | 160 × 45 × 37mm | Ca. 524g | EC5

Sådan vælger du det rigtige 4S-batteri til bash-kørsel med en monstertruck

QUAKE 4S er ikke blot endnu en lavprofil 1/8-racerplatform. ARRMA har designet den med hævet chassis, højt tyngdepunkt, lang vandring i affjedringen, integreret wheeliebar og store monstertruckdæk. Disse egenskaber gør batterivalget lidt anderledes end valget af en pakke til en lavtliggende racerbuggy.

Kapacitet: Find den rette balance mellem vægt og køretid

Kapacitet er en af de mest nyttige specifikationer at sammenligne. Et 5200 mAh-batteri har mindre nominel energi end en 6600 mAh- eller 8000 mAh-pakke, men kan have en lavere monteret vægt. Større pakker giver generelt mulighed for længere køretid, selv om de faktiske resultater varierer afhængigt af terræn, brug af gashåndtaget, gearing, temperatur og batteriets tilstand.

Til almindelig rekreativ bash-kørsel foretrækker vi 6600 mAh som udgangspunkt. Hvis længere køreture er vigtigere end at minimere batteriets vægt, fortjener 8000 mAh-pakken særlig opmærksomhed. Kørere, der regelmæssigt udfører hop, bør også overveje, hvordan batteriets vægt og placering påvirker truckens balance i luften.

Afladningsrating: Konstant effekt under belastning

Et kraftigt børsteløst 4S-system kan trække betydelig strøm under hårde starter, hurtig acceleration og kørsel på underlag med høj modstand, såsom tæt græs. Et batteri skal have tilstrækkelig afladningskapacitet til at håndtere disse belastninger uden stort spændingsfald eller overdreven varmeudvikling.

CNHL tilbyder 4S-pakker med forskellige angivne C-ratings, herunder modeller på 70C, 90C, 100C og 120C. En højere rating kan indikere en større tilsigtet afladningskapacitet, men tallet alene garanterer ikke bedre ydeevne i praksis. Cellernes tilstand, indre modstand, stikkvalitet og de faktiske driftstemperaturer spiller alle en rolle.

For QUAKE handler det ikke blot om at købe den batteripakke med den højeste C-rating. Det handler om at vælge et batteri med tilstrækkelig effekt, brugbar kapacitet, passende mål og sikker montering.

Batterivægt og køreegenskaber med højt tyngdepunkt

Vægten fortjener opmærksomhed i en truck, der er bygget til dramatiske karrosseribevægelser, wheelies og hop. Et tungere batteri øger køretøjets samlede masse, mens batteriets placering også påvirker tyngdepunktet og balancen.

En lettere batteripakke kan påvirke, hvor hurtigt trucken skifter retning eller reagerer i luften, mens et batteri med større kapacitet kan mindske behovet for hyppige batteriskift. Ingen af delene er universelt bedre. Det bedste valg afhænger af, om du prioriterer kortere, mere aggressive køreture eller længere perioder med rekreativ bash-kørsel.

ARRMA QUAKE 4S-batteristørrelse, kabinettype og stik

Batterimål: Maks. 160 × 50 × 70 mm

ARRMA angiver en maksimal batteristørrelse på 160 × 50 × 70mm. QUAKE har et stort batterirum med aftagelige indsatser og en skraldebaseret fastgørelsesrem, som hjælper ejere med at tilpasse installationen til forskellige kompatible batterimål.

De angivne mål bør altid betragtes som et udgangspunkt. Produktionstolerancer, ledningernes udgangsplacering, plads til stik og den endelige monteringsretning påvirker alle den praktiske pasform. En batteripakke, der måler præcis det angivne maksimum, efterlader muligvis ikke tilstrækkelig plads til kablerne.

Når du sammenligner produkter i denne kollektion, skal du være særligt opmærksom på de længere batterier med softcase og alle batteripakker, der ligger tæt på rummets breddegrænse. Tving aldrig et batteri ned i bakken, og lad ikke fastgørelsesremmen mase batterikabinettet eller ledningerne.

Hardcase vs. softcase: Hvad erfarne RC-kørere bør vide

Batteripakker med hardcase og softcase kan have samme spænding, kapacitet og afladningsspecifikationer. Den primære forskel er den fysiske konstruktion. En hardcase tilføjer en stiv ydre skal, der giver ekstra beskyttelse mod slid og visse ydre stød, hvilket gør den særligt nyttig til krævende RC-bilanvendelser.

Erfarne hobbyfolk bruger nogle gange batterier med softcase i specialinstallationer, hvor cellerne er korrekt understøttet, beskyttet og fastgjort. ARRMA QUAKE 4S kræver dog specifikt batteripakker med hardcase ifølge producentens fabriksvejledning. Enhver alternativ installation med softcase ligger uden for denne vejledning og kræver en selvstændig vurdering af stødbeskyttelse, frihøjde og fastholdelse af batteriet.

For ejere, der ønsker at følge producentens batterikrav, kan du se vores CNHL LiPo-batterier med hardcase.

EC5 vs. IC5: Har du brug for en adapter?

QUAKE 4S leveres med et Spektrum IC5-strømstik. Konventionelle EC5-stik er kompatible med de tilsvarende positive og negative IC5-hovedstrømkontakter, så en korrekt konfigureret CNHL EC5-pakke kan levere normal batteristrøm.

En forskel er Spektrum Smart-funktionaliteten. Et standard CNHL EC5-batteri leverer ikke den ekstra Smart-batteridat Forbindelse. Det kan forsyne køretøjet med strøm via den konventionelle forbindelse, men Smart-batteriidentifikation og relaterede batterispecifikke datafunktioner er ikke tilgængelige.

Du kan sammenligne andre muligheder med stik i vores CNHL 4S LiPo-batterier med EC5-stik.

Standard 4S LiPo sammenlignet med 4S LiHV til QUAKE

CNHL tilbyder både konventionelle 14.8V 4S LiPo- og 15.2V 4S LiHV-batterier. Selvom begge indeholder fire celler i serie, er deres maksimale opladningsspændinger forskellige.

Batterikemi Standard 4S LiPo / 4S LiHV
Nominel spænding 14.8V / 15.2V
Spænding ved fuld opladning 16.8V / 17.4V
Vejledning til original ESC Standard 4S LiPo understøttes; godkendelse af LiHV ved fuld spænding er ikke fastslået

Til en enkel fabriksstandardkonfiguration anbefaler vi konventionelle 14.8V 4S LiPo-batterier. Erfarne brugere kan vurdere en LiHV-pakke, der oplades til standardgrænsen for LiPo på 4.20V pr. celle, men bør ikke antage, at den originale elektronik er godkendt til drift ved 17.4V. Kontrollér pakkens opladningskrav, og indhent om nødvendigt bekræftelse fra producenten.

Ofte stillede spørgsmål om batterier til ARRMA QUAKE 4S

Hvad er det bedste batteri til ARRMA QUAKE 4S?

CNHL Racing 6600mAh 14.8V 4S 120C Hardcase EC5 er vores foretrukne allroundvalg baseret på nominel kapacitet, vægt, stikkompatibilitet og opgivne mål. 8000mAh-modellen er værd at overveje, når højere kapacitet prioriteres.

Kan jeg køre med en 8000mAh 4S LiPo i QUAKE?

CNHL Racing 8000mAh 4S 120C Hardcase EC5 er en egnet kandidat baseret på dens standard-4S-spænding og opgivne mål på cirka 139 × 48 × 47mm. Bekræft den fysiske montering og sikre batterifastholdelse før brug.

Hvad er den maksimale batteristørrelse til ARRMA QUAKE 4S?

ARRMA angiver en maksimal batteristørrelse på 160 × 50 × 70mm. Tag højde for produktionstolerancer, kabelføring og plads til montering, når du vælger en batteripakke.

Har QUAKE 4S brug for ét eller to batterier?

Den bruger ét 3S- eller 4S-driftsbatteri. Denne samling fokuserer på ét 4S-batteri pr. køretøj, ikke en seriekonfiguration med to batterier.

Kan jeg bruge et EC5-batteri med det originale IC5-stik?

Ja, EC5 og IC5 er kompatible ved de konventionelle hovedstrømkontakter. Et standard-EC5-batteri giver ikke adgang til Spektrum Smart-batteridatafunktioner.

Kræver ARRMA QUAKE 4S et hardcase-batteri?

ARRMA angiver hardcase-batterier til dette køretøj. Softcase-pakker kan have de korrekte elektriske specifikationer, men er ikke fabriksgodkendt til denne model. Ved specialanvendelse skal fysisk beskyttelse og sikker montering vurderes særskilt.

Gør en LiPo med højere C-tal QUAKE hurtigere?

Ikke automatisk. C-tallet beskriver den annoncerede afladningskapacitet. Den faktiske acceleration og hastighed afhænger af motorbelastning, gearing, spændingsadfærd, vejgreb, ESC-ydeevne og andre faktorer.

Hvor længe holder et batteri på 6600 mAh eller 8000 mAh?

Driftstiden afhænger af brugen af gashåndtaget, terrænet, gearing, omgivelsestemperaturen og batteriets tilstand. 8000mAh-pakken har cirka 21 % større nominel kapacitet end en 6600mAh-pakke, men det medfører ikke en garanteret tilsvarende forlængelse af driftstiden.

Kan ARRMA QUAKE 4S bruge et 6S-batteri?

Ikke med standardelektronikken. Fabriks-ESC'en er klassificeret til 3S-4S LiPo. Drift med 6S kræver en separat, teknisk udviklet konvertering af strømsystemet og indgår ikke i køretøjets oprindelige specifikation.

Hvilken oplader skal jeg bruge til et 4S-batteri?

Brug en balanceoplader, der er kompatibel med den valgte batterikemi og et celleantal på 4S. Standard 4S LiPo-batterier må ikke oplades til over 16,8 V i alt eller 4,20 V pr. celle. Følg batteriproducentens anvisninger for ladestrøm, opsyn, afkøling og opbevaring.

Giv din ARRMA QUAKE 4S strøm med CNHL

Uanset om du forbereder dig på terrænspring, wheelies i baghaven eller almindelig weekendkørsel, hjælper det rigtige batteri dig med at få mest muligt ud af QUAKE's 4S børsteløse platform. Tilpas batteripakken efter dine prioriteter: afbalanceret kapacitet, større energireserve, lavere vægt eller et specifikt installationskrav.

Start med CNHL Racing 6600mAh 4S 120C, overvej 8000mAh 4S 120C for større nominel kapacitet, eller udforsk de andre CNHL 4S-muligheder i denne samling.

Du kan også gennemse vores CNHL RC-batterier, sammenligne flere 4S Hardcase RC LiPo-batterier eller finde en kompatibel balanceoplader i vores samling af LiPo-batteriopladere.

Batterimål og klassificeringer er baseret på offentliggjorte produktspecifikationer. Faktisk pasform, elektrisk kompatibilitet og sikker installation skal verificeres for det specifikke køretøj og batteri. Softcase- og LiHV-drift ved fuld spænding er ikke dokumenterede fabriks­godkendte konfigurationer til standard-QUAKE 4S.

TOP