CNHL Lipo baterie
CNHL si klade za cíl poskytovat vysoce kvalitní Li-Po baterie a RC produkty všem nadšencům do koníčků s vynikajícím zákaznickým servisem a konkurenceschopnými cenami
LiPo baterie 2S obsahuje dva lithium-polymerové články zapojené sériově. Standardní LiPo baterie 2S má jmenovité napětí 7,4 V a při plném nabití dosahuje přibližně 8,4 V. Jde o jeden z nejčastěji používaných formátů baterií v RC autech, crawlerech, driftovacích autech, cestovních autech, menších lodích a mnoha kompaktních RC letadlech.
Obliba 2S vychází především z rovnováhy mezi využitelným výkonem, přijatelnou hmotností a relativně mírným zatížením motorů, ESC a pohonných ústrojí. Označení „2S“ však udává pouze napěťovou třídu baterie. Kapacita, fyzické rozměry, vybíjecí schopnosti, konektor, typ krytu a požadavky na nabíjení musí stále odpovídat RC modelu.

| Počet článků | 2 články zapojené sériově |
| Standardní jmenovité napětí | 7.4V |
| Přibližné maximální napětí | Celkem 8,4 V / 4,20 V na článek |
| Typický rozsah pro skladování | Celkem přibližně 7,6–7,7 V v závislosti na cílovém napětí nabíječky |
| Běžná použití | RC auta, crawleri, driftovací auta, cestovní auta, lodě a letadla |
| Běžné typy krytu | Pevný kryt, měkký kryt a zkrácený pevný kryt |
| Typický režim nabíjení | Vyvážené nabíjení LiPo |
Písmeno S znamená, že články jsou zapojeny sériově. Baterie 2S proto obsahuje dvě sériově zapojené skupiny článků.
Při sériovém zapojení se napětí sčítá, zatímco kapacita baterie v ampérhodinách se jednoduše nezdvojnásobí.
Standardní LiPo článek má jmenovité napětí přibližně 3,7 V:
3,7 V + 3,7 V = jmenovité napětí 7,4 V pro LiPo 2S
Při plném nabití se každý standardní LiPo článek blíží hodnotě přibližně 4,20 V:
4,20 V × 2 = přibližně 8,40 V při plném nabití
Proto lze stejnou baterii popsat jako LiPo 2S i jako LiPo baterii 7,4 V.
Kompletní přehled napětí od 1S do 8S najdete v Průvodci napětím LiPo baterií: vysvětlení 1S až 8S pro RC modely.
| Stav baterie | Přibližně na článek | Přibližné napětí baterie 2S |
|---|---|---|
| Plně nabitá | 4,20 V | 8,40 V |
| Jmenovité napětí | 3,70 V | 7,40 V |
| Typická hodnota pro skladování | Přibližně 3,80–3,85 V | Přibližně 7,60–7,70 V |
Nepovažujte tyto hodnoty za úplný návod k úplnému vybití. Napětí se při zatížení mění a správné odpojení při nízkém napětí závisí na celém RC systému, chování ESC a stavu baterie.

2S je jednou z nejuniverzálnějších tříd napětí baterií pro RC, protože nabízí vyšší výkon než 1S, aniž by přinášelo tak výrazný nárůst napětí a zatížení pohonného ústrojí jako 3S nebo vyšší konfigurace.
2S je u RC aut v měřítku 1/10 mimořádně běžné a široce se používá také v menších vozidlech. Mezi běžná použití patří:
Ve srovnání s 3S se systém 2S často snáze ovládá, protože reakce na plyn je méně agresivní a namáhání pohonného ústrojí je obecně nižší, pokud jsou všechny ostatní proměnné podobné.
2S zůstává užitečné u crawlerů, kde může být plynulé ovládání při nízké rychlosti důležitější než maximální rychlost kol. Mnoho moderních crawlerů však podporuje také 3S, proto se vždy řiďte specifikacemi regulátoru a motoru a nepředpokládejte, že jedno napětí je univerzálně lepší.
Baterie 2S v pevném pouzdře jsou obzvláště běžné u driftových, cestovních a závodních podvozků. Akumulátory Shorty jsou také oblíbené tam, kde záleží na uspořádání podvozku, rozložení hmotnosti a umístění baterie.
Menší letadla, parkové modely a některé makety používají akumulátory 2S tam, kde je prioritou lehká konstrukce a mírné nároky na výkon. Letecké aplikace obecně upřednostňují baterie v měkkém pouzdře, protože hmotnost je důležitější než ochrana před nárazy.
Některé menší lodě používají baterie 2S, zejména pokud jsou regulátor a motor navrženy pro nižší napětí. Větší nebo rychlejší lodě běžně přecházejí na systémy s vyšším počtem S.
Správný typ pouzdra závisí především na způsobu instalace baterie a na míře mechanické ochrany, kterou daná aplikace vyžaduje.
| Vlastnost | 2S v pevném pouzdře | 2S v měkkém pouzdře |
|---|---|---|
| Ochrana | Vyšší ochrana před vnějšími nárazy | Menší tuhost vnější ochrany |
| Hmotnost | Obvykle těžší | Obvykle lehčí |
| Běžné použití | RC auta, závodní a pozemní modely | Letadla, některé lodě a modely citlivé na hmotnost |
| Kompatibilita s podvozkem | Často navrženo podle standardizovaných rozměrů přihrádky | Větší flexibilita tvaru, ale na rozměrech stále záleží |
Baterie v pevném pouzdře není automaticky po elektrické stránce lepší než baterie v měkkém pouzdře. Konstrukce pouzdra ovlivňuje především mechanickou ochranu, rozměry, hmotnost a vhodnost instalace.
2S Shorty je kompaktní formát baterie v pevném pouzdře, který se běžně používá v RC závodech, buggy modelech, cestovních, driftových a speciálních podvozcích.
V porovnání s konvenční baterií 2S v pevném pouzdře plné délky je akumulátor Shorty fyzicky kratší a často i lehčí. To může pomoci s:
Slovo Shorty označuje fyzický formát baterie, nikoli napětí. 2S Shorty je po elektrické stránce stále baterie 2S.
Počet S určuje napětí. Kapacita určuje, kolik elektrického náboje baterie uchovává.
Běžné kapacity 2S se mohou pohybovat od malých akumulátorů pro lehké modely až po vysokokapacitní akumulátory pro RC auta a aplikace s prodlouženou dobou provozu.
Například:
Baterie s vyšší kapacitou může nabídnout delší potenciální dobu provozu, ale obvykle je také větší a těžší. Dobu provozu proto nelze předpovědět pouze z hodnoty mAh, protože záleží také na zatížení motoru, převodech, stylu jízdy, hmotnosti vozidla a účinnosti.
Energii akumulátoru lze také odhadnout ve watthodinách:
Watthodiny ≈ jmenovité napětí × kapacita v Ah
Standardní LiPo akumulátor 2S 5000 mAh má přibližně:
7,4 V × 5 Ah = 37 Wh
To pomáhá vysvětlit, proč akumulátory se stejnou kapacitou v mAh, ale s různým počtem článků S, neukládají stejné celkové množství energie.
Vybíjecí hodnota C popisuje výrobcem stanovenou vybíjecí schopnost vzhledem ke kapacitě akumulátoru. Neměla by se zaměňovat s počtem článků S akumulátoru.
Například dva akumulátory mohou být oba 2S 5000 mAh, ale mohou se lišit v:
Vyšší hodnota C nemění akumulátor 2S ze 7,4 V na akumulátor s vyšším napětím. Napěťová třída a vybíjecí schopnost jsou samostatné specifikace.
Toto rozlišení je důležité, protože oba akumulátory mohou být označeny jako „2S“, jejich nabíjecí napětí však nemusí být stejné.
| Specifikace | Standardní LiPo 2S | 2S LiHV |
|---|---|---|
| Typické jmenovité napětí | 7.4V | 7,6 V |
| Typické plné napětí | 8.4V | Až přibližně 8,7 V, pokud je specifikováno |
| Režim nabíječky | LiPo | LiHV |
Nenabíjejte standardní LiPo 7,4 V na plné napětí LiHV. Stejně tak nepředpokládejte, že model určený pro standardní 2S automaticky využije vyšší plné napětí akumulátoru LiHV.
Před použitím režimu LiHV ověřte specifikaci akumulátoru i elektroniky.
Běžný LiPo akumulátor 2S se obvykle nabíjí pomocí balanční nabíječky, ke které jsou připojeny hlavní napájecí i balanční kabel.
Obecný postup je:
Přibližně 1C je konzervativní obecný výchozí bod, pokud akumulátor nestanoví jinou nabíjecí rychlost.
| Akumulátor 2S | Nabíjecí proud přibližně 1C |
|---|---|
| 2200 mAh | 2,2 A |
| 5000 mAh | 5A |
| 6000 mAh | 6A |
| 8000 mAh | 8A |
Kompletní postup nabíjení najdete v průvodci nabíjením LiPo akumulátorů.
Při 1C akumulátor 2S obecně nevyžaduje příliš vysoký výkon nabíječky, protože jeho napětí je relativně nízké.
Například akumulátor 2S 5000 mAh při 1C vyžaduje přibližně:
8,4 V × 5 A ≈ 42 W při téměř plném napětí
Nabíječka s dostupným výkonem přibližně 60 W nebo vyšším pro aktivní kanál proto poskytuje užitečnou rezervu pro jeden běžný akumulátor 2S 5000 mAh.
Velmi vysokokapacitní 2S akumulátory však mohou dosáhnout proudového limitu nabíječky dříve než jejího výkonového limitu. Akumulátor s kapacitou 8000 mAh při přibližně 1C vyžaduje 8 A, takže záleží na ampérech i wattech nabíječky.
Neexistuje jediný „konektor 2S“. Volba konektoru závisí na zamýšleném modelu, proudových nárocích a výrobci.
Mezi běžné příklady patří:
Konektor musí elektricky i mechanicky odpovídat modelu. Vyhněte se zbytečným řetězcům adaptérů, zejména u RC aut s vyšším proudovým zatížením.
Kompletní přehled najdete v článku Průvodce konektory RC baterií.
Standardní LiPo 1S má přibližně jmenovité napětí 3.7V, zatímco baterie 2S má přibližně jmenovité napětí 7.4V.
Přechod z 1S na 2S proto přibližně zdvojnásobí jmenovité napětí baterie. To může výrazně změnit otáčky motoru a zatížení elektroniky, pokud model nebyl navržen pro 2S.
Nikdy nenahrazujte 1S baterií 2S jen proto, že konektor pasuje.
Podrobné srovnání najdete v článku Jaký je rozdíl mezi LiPo 1S a 2S?.
Standardní LiPo 2S má jmenovité napětí 7.4V. LiPo 3S má jmenovité napětí 11.1V.
Toto dodatečné napětí může zvýšit otáčky motoru a potenciál výkonu, ale také může zvýšit zahřívání a mechanické namáhání. Zda je 3S vylepšením, závisí na celé RC platformě.
| Vlastnost | LiPo 2S | LiPo 3S |
|---|---|---|
| Jmenovité napětí | 7.4V | 11.1V |
| Plné napětí | 8.4V | 12.6V |
| Obecný charakter | Plynulejší a snadněji ovladatelný | Vyšší potenciál výkonu |
| Požadavek systému | Model musí podporovat 2S | Regulátor, motor a pohonné ústrojí musí podporovat 3S |
Před změnou napěťových tříd si přečtěte Baterie LiPo 2S vs. 3S: Která je lepší pro RC auta, letadla a crawleri?
Někdy ano, ale pouze tehdy, když regulátor, motor i model podporují provoz při nižším napětí.
Pokud systém podporuje 2S i 3S, přechod z 3S na 2S obecně sníží dostupné otáčky motoru a výkon. Model může působit plynuleji a méně agresivně.
Některá elektronika však vyžaduje minimální provozní napětí a některé modely jsou navrženy pro konkrétní velikost a hmotnost baterie. Ověřte specifikace výrobce.
Nepředpokládejte to. Baterie 3S zvyšuje jmenovité napětí ze 7.4V na 11.1V a plné napětí z 8.4V na 12.6V.
Pokud jsou regulátor, motor, servosystém nebo jiná elektronika dimenzovány pouze na 2S, může použití 3S překročit jejich napěťové limity.
Používejte 3S pouze tehdy, když jej výslovně podporuje celý napájecí systém.
Označení jako 2S1P popisuje vnitřní uspořádání článků:
U většiny běžných RC baterií uživatelé potřebují především rozumět počtu článků S, protože ten určuje kompatibilitu napětí s modelem a nabíječkou.
Vyšší konfigurace P může změnit celkovou kapacitu a proudovou zatížitelnost, ale nezmění sériové napětí, pokud se nezmění také počet článků S.
Začněte kontrolou kompatibility napětí a poté ověřte fyzické a elektrické požadavky modelu.
Prohlédněte si kolekci baterií CNHL 2S LiPo a porovnejte standardní baterie 7,4 V, varianty 2S LiHV, kapacity, typy obalu a konektory.
2S znamená, že baterie obsahuje dvě skupiny lithium-polymerových článků zapojené sériově.
Standardní baterie 2S LiPo má jmenovité napětí 7,4 V a při úplném nabití dosahuje přibližně 8,4 V.
Obě hodnoty popisují různé stavy stejné standardní baterie. 7,4 V je její jmenovité napětí, zatímco přibližně 8,4 V je napětí při úplném nabití.
Mnoho nabíječek cílí na přibližně 3,8–3,85 V na článek, tedy asi 7,6–7,7 V celkem pro standardní baterii 2S.
Mezi běžná použití patří RC auta, cestovní auta, driftová auta, buggy, crawlery, menší lodě a lehká letadla.
Ano. 2S je jeden z nejběžnějších formátů baterií pro RC auta, zejména u závodních, cestovních, driftových a terénních modelů v měřítku 1/10 a u crawlerů. Konkrétní baterie však stále musí odpovídat danému vozidlu.
Standardní LiPo baterie 2S má obvykle jmenovité napětí 7,4 V a při plném nabití 8,4 V. LiHV baterie 2S má běžně jmenovité napětí přibližně 7,6 V a lze ji nabít na vyšší napětí, pokud to konkrétní baterie výslovně umožňuje.
Záleží na kapacitě baterie a povoleném nabíjecím proudu. U baterie s kapacitou 5000 mAh odpovídá proud 5 A přibližně hodnotě 1C.
Ano, u běžné ví článkové LiPo baterie. Balancerový konektor umožňuje nabíječce sledovat obě jednotlivé skupiny článků.
Ne vždy. Baterie v pevném pouzdře poskytují větší vnější ochranu a běžně se používají v RC autech, zatímco baterie v měkkém pouzdře jsou obvykle lehčí a často vhodnější pro letadla a další aplikace citlivé na hmotnost.
Pouze pokud model a elektronika podporují provoz s 2S. Výkon bude obvykle nižší, protože napětí je nižší.
Pouze pokud regulátor otáček, motor a celý model výslovně podporují 3S. Kompatibilita konektoru neznamená automaticky kompatibilitu napětí.
Neexistuje univerzální konektor. V závislosti na použití se používají konektory XT30, XT60, EC3, EC5, IC3, IC5, Deans, TRX a konektory typu bullet.
Kapacitu zvolte podle prostoru pro baterii v modelu, hmotnostního limitu, požadované doby provozu a proudového odběru. Vyšší hodnota v mAh automaticky neznamená lepší volbu.
LiPo baterie 2S je dvoučlánková baterie zapojená sériově se standardním jmenovitým napětím 7,4 V a přibližným napětím při plném nabití 8,4 V. Stále patří mezi nejužitečnější napěťové třídy pro RC modely, protože funguje v široké škále aut, crawlerů, driftových modelů, lodí a letadel.
Klíčem je chápat 2S jako výchozí bod, nikoli jako kompletní specifikaci. Po ověření kompatibility napětí přizpůsobte kapacitu, rozměry, hmotnost, typ pouzdra, konektor a vybíjecí schopnosti konkrétnímu modelu.
Pokud se rozhodujete, zda zůstat u 2S, nebo přejít na systém s vyšším napětím, přečtěte si LiPo baterie 2S vs. 3S. Kompletního průvodce napěťovými systémy najdete v článku Průvodce napětím LiPo baterií: vysvětlení systémů 1S až 8S pro RC modely.
CNHL si klade za cíl poskytovat vysoce kvalitní Li-Po baterie a RC produkty všem nadšencům do koníčků s vynikajícím zákaznickým servisem a konkurenceschopnými cenami
Rychlá kontrola kompatibility 2 balení baterie CNHL Black Series V2.0 1300mAh 22.2V 6S 130C LiPo s konektorem XT60 je skvělou volbou pro FPV piloty...
Zobrazit úplné detailyNáhradní díly a dlouhodobá podpora Víme, že pro RC piloty je spolehlivá podpora v oblasti náhradních dílů důležitou součástí toho, aby letadl...
Zobrazit úplné detailySpecifikace: Číslo skladu: 500706EC5 Kapacita: 5000mAh Napětí: 22.2V / 6-článků / 6S1P Výbojový proud: 70C kontinuální / 140C špičkový Nabíjecí p...
Zobrazit úplné detailyCNHL LiPo Battery Bag je navržen pro bezpečnější nabíjení, přepravu a skladování LiPo doma nebo v terénu. Přidává praktickou vrstvu ochrany tím, že...
Zobrazit úplné detailyRychlá kontrola montáže 2 balení CNHL Speedy Pizza Series Pro 1350mAh 6S 150C LiPo baterie s XT60 zástrčkou jsou navrženy pro 5palcové FPV pilo...
Zobrazit úplné detailyRychlá kontrola kompatibility LiPo baterie CNHL Speedy Pizza Series 2200mAh 22,2V 6S 120C s konektorem XT60 kombinuje známý formát 2200mAh 6S s le...
Zobrazit úplné detailyRychlá kontrola kompatibility LiPo baterie CNHL Speedy Pizza Series 2200mAh 14.8V 4S 120C s konektorem XT60 kombinuje běžně používaný formát 2200m...
Zobrazit úplné detailyRychlá kontrola kompatibility CNHL Speedy Pizza Series 2200mAh 11.1V 3S 120C LiPo baterie s konektorem XT60 využívá známý formát letecké baterie 3...
Zobrazit úplné detailyČlánek Li-ion baterie CNHL Long Range Series BAK 65E 6350mAh 21700 je navržen s jednou jasnou prioritou: maximální množství uložené energie z lehké...
Zobrazit úplné detailyVálcový Li-ion článek CNHL Long Range Series BAK 50D 5000mAh 21700 je určen pro vlastní bateriové sestavy s vysokou energetickou hustotou, které vy...
Zobrazit úplné detaily
Zanechte komentář