Nopea sopivuustarkistus
CNHL Racing Series LiHV 6400 mAh 7,6 V 2S 130C Shorty Hardcase Battery yhdistää suuren 6400 mAh:n kapasiteetin ja kompaktin 96 mm:n shorty-pituuden, joten se sopii erityisen hyvin RC-driftausautoihin, 1/10-kilpabuggyihin, touring-autoihin, crawlereihin ja muihin suorituskykyisiin runkoihin, jotka on suunniteltu shorty-muotoisille akuille.
Noin 96 × 46 × 24 mm (P × L × K) ja 218 g painava akku sisältää huomattavasti enemmän energiaa kuin kevyet 4000–5000 mAh:n shorty-akut, mutta on silti paljon lyhyempi kuin perinteinen täyspitkä hardcase-akku.
Akussa on 5 mm:n bullet-liitäntä hardcase-kotelossa ja XT60-lähtökaapeli. Varmista ennen tilaamista akun teline, kiinnitysjärjestelmä, käytettävissä oleva pystysuuntainen tila, liitinjärjestely ja nopeudensäätimen tukema enimmäisjännite.
| Tarkistettava kohta |
Mallisi tulee vastata näitä tietoja |
Tämä akku |
| Kennojen määrä |
2S-yhteensopiva virtajärjestelmä |
7,6 V nimellinen / 2S2P LiHV |
| Enimmäisjännite |
Nopeudensäädin tukee valittua latausjännitettä |
8,70 V täysi LiHV / 8,40 V tavallisella LiPo-rajalla |
| Akkutila |
Akkutelineeseen sopii 96 mm:n shorty-hardcase-akku |
96 × 46 × 24 mm |
| Asennettu paino |
Runko pystyy kantamaan ja tasapainottamaan akun turvallisesti |
Noin 218 g |
| Akun liitäntä |
Yhteensopiva hardcase-akun bullet-liitäntä |
5 mm:n bullet-liitin |
| Ajoneuvon liitäntä |
XT60-yhteensopiva ajoneuvon puoleinen virtaliitäntä |
XT60-lähtökaapeli |
| Tehontarve |
Akun lähtöteho sopii moottorin ja nopeudensäätimen kuormitukseen |
130C jatkuva / 260C hetkellinen |
Tuotetiedot
| Kapasiteetti |
6400 mAh |
| Nimellisjännite |
7,6 V |
| Kemia |
LiHV, korkeajännitteinen litiumpolymeeri |
| Kennokokoonpano |
2S |
| Nimellisenergia |
48,64 Wh |
| Täyteen ladatun akun jännite |
8,70 V LiHV-tilassa / 8,40 V tavallisella LiPo-rajalla |
| Purkuvirta |
130C jatkuva / 260C hetkellinen |
| Suurin latausvirta |
5C |
| Akun liitäntä |
5 mm:n bullet-liitin |
| Lähtökaapeli |
5 mm:n bullet-liitin XT60-kaapeliin |
| Balanssiliitin |
JST-XH |
| Mitat (P × L × K) |
96 × 46 × 24 mm |
| Paino noin |
218 g |
| Johtimen poikkipinta-ala |
12AWG |
| Kotelotyyppi |
Shorty-hardcase |
| Varastonumero |
HC6401302HV |
Akun mitat voivat vaihdella noin 1–5 mm, ja painotoleranssi on noin ±5 g.
6400 mAh:n kapasiteetti 96 mm:n shorty-akussa
Tämän akun tärkein etu on kompaktin 96 mm:n shorty-koon sisältämä energiamäärä.
6400 mAh:n kapasiteetillaan se tarjoaa huomattavasti enemmän kapasiteettia kuin kevyet 4000–5000 mAh:n shorty-akut, mutta säilyttää monissa moderneissa kilpa-autoissa käytetyn lyhyen akun pituuden.
Tämä tekee akusta erityisen hyödyllisen kuljettajille, jotka haluavat pidempiä harjoitussessioita, pidempiä finaalieriä tai harvempia akunvaihtoja vaihtamatta perinteiseen 139 mm:n täyspitkään hardcase-akkuun.
Kompromissina on akun massa. Noin 218 gramman painollaan tätä ei ole suunniteltu mahdollisimman kevyeksi shorty-kokoonpanoksi. Sen sijaan se tarjoaa tasapainon suuren kapasiteetin, kompaktin pituuden ja hyödyllisen rungon painon välillä.
Miksi valita tämä akku?
-
6400 mAh:n kapasiteetti: Suuri energiavarasto pidempiin kilpailuihin, harjoituksiin ja maastoajoon.
-
96 mm:n lyhyt pituus: Sopii kompakteihin akkukoteloihin ilman täyspitkää kovakuorista akkua.
-
24 mm:n profiili: Matalampi rakenne kuin monissa tavanomaisissa suuren kapasiteetin kovakuorisissa akuissa.
-
130C:n jatkuva purkuvirta: Suunniteltu vaativiin harjattomiin RC-kilpajärjestelmiin.
-
5 mm:n bullet-liitäntä: Modulaarinen kovakuoriliitäntä, jota käytetään yleisesti suorituskykyisissä RC-sovelluksissa.
-
XT60-lähtöjohto: Hyödyllinen ajoneuvoissa, joissa on valmiiksi XT60-liitäntä.
-
LiHV-kennotekniikka: Tukee enintään 8,70 voltin täyttä latausta, jos koko elektroniikka on mitoitettu sitä varten.
Enemmän käyttöaikaa HPI Stage D10:lle lyhyen akun muodossa
CNHL Racing Series LiHV 6400mAh 2S 130C Shorty tarjoaa HPI Stage D10 -kuljettajille suuremman kapasiteetin vaihtoehdon ultrakevyille lyhyille akuille ja säilyttää samalla kompaktin 96 mm:n akkupituuden.
Noin 96 × 46 × 24 mm:n ja 218 g:n painoisena tämä akku on erityisen hyödyllinen pidemmissä drift-harjoituksissa, joissa akunvaihtojen vähentäminen on tärkeämpää kuin alustan ehdottoman vähimmäispainon saavuttaminen.
Lisämassa vaikuttaa myös Stage D10:n käyttäytymiseen. Kevyeen 4600 mAh:n lyhyeen akkuun verrattuna 6400 mAh:n akku voi sijoittaa enemmän massaa säädettävälle akkupaikalle, mikä tuo uuden alustan säätömahdollisuuden takapidon, suunnanvaihtojen ja yleisen vakauden hienosäätöön.
Tämä ei tarkoita, että painavampi olisi automaattisesti parempi. Nopeinta reagointia etsivät kuljettajat saattavat suosia kevyempää akkua, kun taas 6400 mAh:n akku sopii kuljettajille, jotka haluavat enemmän energiavarastoa ja rauhallisemmin käyttäytyvän kokoonpanon.
XT60-lähtöjohto sopii myös Stage D10 -kokoonpanoihin, joissa ajoneuvon puolella käytetään XT60-virtaliitäntää.
Vertaa suuren kapasiteetin 6400 mAh:n kokoonpanoa kevyempiin lyhyisiin akkuihin CNHL HPI Stage D10 -akkukokoelmassa.
2S Shorty -akku Team Associated RC10B7.1- ja RC10B7.1D-malleihin
CNHL Racing Series 6400mAh 2S LiHV Shorty sopii myös yhteensopiviin Team Associated RC10B7.1- ja RC10B7.1D-kokoonpanoihin, joissa suositaan suuremman kapasiteetin lyhyttä akkua.
96 mm:n pituus vastaa nykyaikaisissa 1/10-kilpakäyttöön tarkoitetuissa buggyissa yleisesti käytettyä lyhyen akun formaattia, kun taas 6400 mAh:n kapasiteetti sopii pidemmille kilpailumatkoille ja yhtäjaksoisiin harjoituksiin.
Akun massa on myös osa rungon säätöä. 218 g:n shorty-akku voi tehdä autosta vakaamman kuin kevyt akku, erityisesti epätasaisilla tai vähäpitoisilla pinnoilla, mutta nopeaa painonsiirtoa suosivat kuljettajat saattavat valita kevyemmän vaihtoehdon.
130C:n luokitus tarjoaa huomattavan virranantokyvyn nykyaikaisille modified- ja stock-kilpailuvoimansiirroille, vaikka akun todelliseen kuormitukseen vaikuttavat moottori, nopeudensäädin, välitykset, radan pito ja ajotyyli.
Vertaile kevyempiä ja suurempikapasiteettisia vaihtoehtoja Team Associated RC10B7.1- ja RC10B7.1D-mallien 2S-shorty-akkukokoelmassa.
2S-shorty-kokoonpano TLR 22X-4 2.0 AC- ja DC-versioihin
96 mm:n shorty-muoto tekee tästä akusta sopivan myös TLR 22X-4 2.0 -alustalle, kun akun mitat ja rungon kokoonpano täsmäävät.
Sekä AC- että DC-kokoonpanoissa akun valinta vaikuttaa muuhunkin kuin ajoaikaan. Pituussuuntainen sijoittelu, akun paino ja rungon kokonaisbalanssi voivat vaikuttaa kääntyvyyteen, pitoon ja vakauteen.
6400 mAh:n akku sopii pidempiin ajosessioihin ja suuremman energiavarannon tilanteisiin, kun taas kevyempi shorty-akku voi olla sopivampi, kun ensisijaisia tavoitteita ovat vähäinen massa ja nopea painonsiirto.
Katso lisää sopivan kokoisia akkuja TLR 22X-4 2.0 -akkuvalikoimasta.
2S LiHV -shorty-akku RC-touring-autoihin
Tätä akkua voidaan harkita myös yhteensopiviin RC-touring-autoihin, joiden runkoon sopii 96 mm:n shorty-akku täyspitkän akkupaketin sijaan.
Shorty-akku muuttaa massan jakautumista rungossa verrattuna tavanomaiseen pitkään akkupakettiin. Autosta ja kiinnitysjärjestelmästä riippuen tämä voi tarjota lisää vapautta akun pituussuuntaisessa sijoittelussa ja tasapainon säätämisessä.
6400 mAh:n kapasiteetti on erityisen hyödyllinen harjoittelussa ja kerhokilpailuissa, joissa pitkä ajoaika on tärkeää, kun taas 130C:n luokitus tarjoaa riittävästi virranantokykyä vaativille harjattomille kokoonpanoille.
Tutustu muihin koko- ja kapasiteettivaihtoehtoihin RC-touring-autojen akkuvalikoimassa.
Suurikapasiteettinen shorty-akku FMS FCX10 -rakennelmiin
Kompakti 96 mm:n akkupituus tekee tästä akusta sopivan myös yhteensopiviin FMS FCX10 -trail- ja scale-rakennelmiin, joissa suurikapasiteettinen 2S-akku voidaan asentaa tukevasti.
Crawleriin käytettäessä 6400 mAh:n kapasiteetti tarjoaa runsaasti energiaa pidempiä maastoajokertoja varten. Haittapuolena on akun noin 218 gramman paino, joten akun sijainti on otettava huolellisesti huomioon kiipeämistasapainoa ja sivurinteiden vakautta säädettäessä.
Shorty-muoto voi tarjota enemmän sijoittelujoustavuutta kuin täyspitkä hardcase-akku, mutta FCX10:n tarkka versio, akkukotelon mitat, hihnajärjestely, XT60-johdotus ja enimmäisjännite on silti tarkistettava.
Tutustu lisävaihtoehtoihin FMS FCX10 -akkuvalikoimassa.
6400 mAh vs. 4600 mAh Ultra-Thin Shorty
| Ominaisuus |
6400 mAh Shorty |
4600 mAh Ultra-Thin Shorty |
| Kapasiteetti |
6400 mAh |
4600 mAh |
| Mitat |
96 × 46 × 24 mm |
96 × 46 × 18 mm |
| Paino noin |
218 g |
167.5g |
| Kapasiteّtiero |
Noin 39 % suurempi nimelliskapasiteetti |
Pienempi kapasiteetti |
| Painoero |
Noin 50,5 g painavampi |
Noin 50,5 g kevyempi |
| Tärkein painotus |
Ajoaika ja vakaasti asettuva runko |
Matala profiili, pieni massa ja nopea reagointi |
| Paras käyttösuunta |
Pitkät harjoittelujaksot ja kestävyyteen painottuvat säädöt |
Painoherkät drift- ja kilpa-ajoneuvojen säädöt |
6400 mAh:n version nimelliskapasiteetti on noin 39 % suurempi kuin 4600 mAh:n akussa, mutta se lisää painoa noin 50,5 g ja paksuutta 6 mm. Parempi valinta riippuu siksi siitä, ovatko ajoaika vai mahdollisimman pieni akun massa rungon säätöjen kannalta tärkeämpiä.
5 mm:n bullet-liitäntä ja XT60-lähtöjohto
Tässä shorty-hardcase-akussa käytetään 5 mm:n bullet-akkuliitäntää. Mukana toimitettava lähtöjärjestely yhdistää akun ajoneuvon puoleiseen XT60-virtaliitäntään.
Tämä poikkeaa softcase-akusta, jossa XT60-kaapeli on kiinnitetty pysyvästi itse akkuun. Modulaarinen hardcase-rakenne mahdollistaa ulkoisen johdon reitittämisen rungon rakenteen mukaan.
Jos ajoneuvossasi käytetään EC3-, IC3-, EC5-, IC5-, T/Dean- tai muuta liitintä, XT60 ei kytkeydy suoraan. Käytä asianmukaisesti mitoitettua johtoa, sovitinta tai ammattilaisen tekemää liitinmuunnosta.
LiHV-lataus ja enimmäisjännite
Tämä on 2S LiHV -akku. LiHV-tilassa täyteen ladattuna akun enimmäisjännite on 4,35 volttia kennoa kohti eli yhteensä 8,70 volttia.
Vanhemmissa akkukuvauksissa joskus esiintyvää 4,38 voltin arvoa ei tule käyttää lataustavoitteena. Älä ylitä 4,35 volttia kennoa kohti.
Se, että ajoneuvon kuvauksessa mainitaan vain ”2S-yhteensopivuus”, ei automaattisesti vahvista 8,70 voltin tukea. Jotkin ESC-säätimet on suunniteltu tavallisen 2S LiPo -akun 8,40 voltin enimmäisjännitteen mukaan.
Jos täyttä LiHV-tukea ei ole vahvistettu, tämän akun voi ladata tasapainotetusti tavallisen LiPo-akun rajoitukseen 4,20 V kennoa kohti eli yhteensä 8,40 volttiin.
5C-määritys tarkoittaa enimmäislatausnopeutta. Tavallisessa latauksessa suositellaan tasapainotettua 1C-latausnopeutta, jos latausnopeus ei ole ensisijainen.
Usein kysytyt kysymykset
Onko tämä täyspitkä vai shorty-akku?
Tämä on shorty-kovakoteloakku. Sen 96 mm:n pituus on huomattavasti lyhyempi kuin täysikokoisten kovakoteloakkujen yleisesti käyttämä noin 139 mm:n pituus.
Sopiiko tämä akku HPI Stage D10 -malliin?
Se on tehokas suurikapasiteettinen shorty-vaihtoehto Stage D10 -kokoonpanoihin, joihin sen mitat 96 × 46 × 24 mm sopivat. Kevyempään 4600 mAh:n akkuun verrattuna se suosii pidempiä ajojaksoja ja lisää rungon massaa säätöä varten.
Voiko tätä akkua käyttää Team Associated RC10B7.1- tai B7.1D-mallissa?
Se on varteenotettava 96 mm:n shorty-vaihtoehto, kun rungon kokoonpano, akun kiinnitys ja liitinjärjestely sopivat akulle. Sen 6400 mAh:n kapasiteetti suosii pidempiä ajojaksoja, kun taas kevyemmät akut voivat tehdä rungon tuntumasta reaktiivisemman.
Onko XT60 liitetty suoraan akun koteloon?
Akussa on 5 mm:n bullet-liitäntä sekä 5 mm:n bullet–XT60-lähtöjohto, ei akkukotelosta suoraan ulos tulevaa kiinteästi asennettua XT60-kaapelia.
Onko tämä tavallinen LiPo- vai LiHV-akku?
Tämä on 2S LiHV-akku, jonka nimellisjännite on 7,6 V. Täyden latauksen enimmäisjännite on 8,70 V eli 4,35 V kennoa kohden.
Voinko ladata sen vain 8,40 volttiin?
Kyllä. LiHV-akun voi ladata balansoituna tavalliseen 2S LiPo -rajaan 8,40 volttiin, kun täyttä 8,70 voltin LiHV-jännitettä ei tarvita tai sen yhteensopivuutta auton elektroniikan kanssa ei ole vahvistettu.
Pitäisikö tämä akku aina ladata 5C:llä?
Ei. 5C on määritetty enimmäislatausnopeus. Tavallisessa latauksessa suositellaan tasapainotettua 1C-nopeutta, jos latausaika ei ole ensisijainen.
Huomautus
- Tämä on 2S LiHV-akku, jonka enimmäislatausjännite on 4,35 volttia kennoa kohden.
- Käytä yhteensopivaa balanssilaturia ja valitse LiHV-tila vain, kun lataat tavallista LiPo-jännitettä korkeammalla jännitteellä.
- Älä käytä latauksen tavoitejännitteenä 4,38 volttia kennoa kohden; täyden latauksen enimmäisjännite on 4,35 volttia kennoa kohden.
- Jos täyttä LiHV-tukea ei ole vahvistettu, akun voi ladata tavalliseen 8,40 V:n / 4,20 V:n kennokohtaiseen LiPo-rajaan.
- Varmista ennen käyttöä mitat 96 × 46 × 24 mm, noin 218 g:n paino ja 96 mm:n shorty-akkukiinnitys.
- Varmista, että 5 mm:n bullet-liitin ja XT60-lähtöjohto sopivat auton johdotukseen.
- Akun massa vaikuttaa rungon tasapainoon ja ajettavuuteen; älä valitse kapasiteettia huomioimatta koko kokoonpanoa.
- Kiinnitä akku tukevasti ja pidä virta- ja balanssijohdot erillään hammaspyöristä, vetoakseleista, jousituksen osista ja rungon terävistä reunoista.
- Älä koskaan lataa akkua valvomatta äläkä käytä turvonnutta, puhkaistua, vaurioitunutta tai ylikuumentunutta akkua.
- Anna akun jäähtyä ennen lataamista ja käytä säilytystilaa, kun sitä ei käytetä pitkään aikaan.