Siirry sisältöön
11.11 Tehomyynti
150 $ alennuspaketti vain 4,99 $ >
11.11 Tehomyynti
150 $ alennuspaketti vain 4,99 $ >

Lipo-akku 1/7 Arrma MOJAVE 6S:lle

Suodattimet

  • Alkuperäinen hinta $152.99 - Alkuperäinen hinta $152.99
    Alkuperäinen hinta $152.99
    $152.99 USD
    $152.99 - $152.99
    Nykyinen hinta $152.99 USD

    CNHL Innovation RC -sarja 10000mAh 22.2V 6S 100C Lipo-akku EC5-liittimellä

    Vain 5 yksikköä jäljellä

    V2.0 Tekniset tiedot: Varastonumero: 10001006EC5 Kapasiteetti: 10000mAh Jännite: 22.2V /6-kennoa / 6S1P Purkunopeus: 100C jatkuva / 200C hetkell...

    Näytä täydet tiedot
    Alkuperäinen hinta $152.99 - Alkuperäinen hinta $152.99
    Alkuperäinen hinta $152.99
    $152.99 USD
    $152.99 - $152.99
    Nykyinen hinta $152.99 USD
  • Alkuperäinen hinta $85.99 - Alkuperäinen hinta $85.99
    Alkuperäinen hinta $85.99
    $85.99 USD
    $85.99 - $85.99
    Nykyinen hinta $85.99 USD

    CNHL Racing -sarjan 6200mAh 22.2V 6S 90C Lipo-akku EC5-pistokkeella

    10+ varastossa

    Tekniset tiedot: Varastonumero: 620906EC5 Kapasiteetti: 6200mAh Jännite: 22.2V / 6-kennoa / 6S1P Purkausnopeus: 90C jatkuva / 180C burst Latausnop...

    Näytä täydet tiedot
    Alkuperäinen hinta $85.99 - Alkuperäinen hinta $85.99
    Alkuperäinen hinta $85.99
    $85.99 USD
    $85.99 - $85.99
    Nykyinen hinta $85.99 USD
  • Alkuperäinen hinta $76.99 - Alkuperäinen hinta $76.99
    Alkuperäinen hinta $76.99
    $76.99 USD
    $76.99 - $76.99
    Nykyinen hinta $76.99 USD

    CNHL Racing -sarjan 5200mAh 22.2V 6S 90C Lipo-akku EC5-pistokkeella

    10+ varastossa

    Tekniset tiedot: Varastonumero: 520906EC5 Kapasiteetti: 5200mAh Jännite: 22,2V / 6-soluinen / 6S1P Purkunopeus: 90C jatkuva / 180C hetkellinen Lat...

    Näytä täydet tiedot
    Alkuperäinen hinta $76.99 - Alkuperäinen hinta $76.99
    Alkuperäinen hinta $76.99
    $76.99 USD
    $76.99 - $76.99
    Nykyinen hinta $76.99 USD
  • Alkuperäinen hinta $139.99 - Alkuperäinen hinta $139.99
    Alkuperäinen hinta $139.99
    $139.99 USD
    $139.99 - $139.99
    Nykyinen hinta $139.99 USD

    CNHL Racing -sarjan 9500mAh 22.2V 6S 90C Lipo-akku EC5-pistokkeella

    10+ varastossa

    Nopea sovitustarkistus CNHL Racing Series 9500mAh 22,2V 6S 90C LiPo -akku EC5-liittimellä on suunniteltu suurille, kuormitusta kestäville RC-järjes...

    Näytä täydet tiedot
    Alkuperäinen hinta $139.99 - Alkuperäinen hinta $139.99
    Alkuperäinen hinta $139.99
    $139.99 USD
    $139.99 - $139.99
    Nykyinen hinta $139.99 USD
  • Alkuperäinen hinta $71.99 - Alkuperäinen hinta $71.99
    Alkuperäinen hinta $71.99
    $71.99 USD
    $71.99 - $71.99
    Nykyinen hinta $71.99 USD

    CNHL G+Plus 5000mAh 22.2V 6S 100C Lipo-akku EC5-liittimellä

    Loppu varastosta

    Nopea sovitustarkistus CNHL G+Plus 5000mAh 22,2V 6S 100C LiPo -akku EC5-liittimellä on vahva valinta RC-lentäjille, jotka tarvitsevat täysikokoisen...

    Näytä täydet tiedot
    Alkuperäinen hinta $71.99 - Alkuperäinen hinta $71.99
    Alkuperäinen hinta $71.99
    $71.99 USD
    $71.99 - $71.99
    Nykyinen hinta $71.99 USD
    Loppuunmyyty
  • Alkuperäinen hinta $65.99 - Alkuperäinen hinta $65.99
    Alkuperäinen hinta $65.99
    $65.99 USD
    $65.99 - $65.99
    Nykyinen hinta $65.99 USD

    CNHL G+Plus 5000mAh 22.2V 6S Lipo akku 70C EC5-liittimellä

    10+ varastossa

    Tekniset tiedot: Varastonumero: 500706EC5 Kapasiteetti: 5000mAh Jännite: 22,2V / 6-kennoa / 6S1P Purkunopeus: 70C jatkuva / 140C hetkellinen Lata...

    Näytä täydet tiedot
    Alkuperäinen hinta $65.99 - Alkuperäinen hinta $65.99
    Alkuperäinen hinta $65.99
    $65.99 USD
    $65.99 - $65.99
    Nykyinen hinta $65.99 USD
  • Alkuperäinen hinta $75.99 - Alkuperäinen hinta $75.99
    Alkuperäinen hinta $75.99
    $75.99 USD
    $75.99 - $75.99
    Nykyinen hinta $75.99 USD

    CNHL Lightning LiHV 6000mAh 22.8V 6S 120C HV Lipo -akku EC5-liittimellä

    Loppu varastosta

    Nopea sovitus tarkistus CNHL Lightning LiHV 6000mAh 6S -akku on suunniteltu suorituskykyisiin RC-lentokoneisiin ja ajoneuvoihin, jotka vaativat ...

    Näytä täydet tiedot
    Alkuperäinen hinta $75.99 - Alkuperäinen hinta $75.99
    Alkuperäinen hinta $75.99
    $75.99 USD
    $75.99 - $75.99
    Nykyinen hinta $75.99 USD
    Loppuunmyyty
  • Alkuperäinen hinta $99.99 - Alkuperäinen hinta $99.99
    Alkuperäinen hinta $99.99
    $99.99 USD
    $99.99 - $99.99
    Nykyinen hinta $99.99 USD

    CNHL Lightning LiHV 6700mAh 22.8V 6S 120C HV Lipo-akku EC5-liittimellä

    Loppu varastosta

    Nopea sovitus tarkistus CNHL Lightning LiHV 6700mAh 6S -akku on suunniteltu RC-piloteille, jotka tarvitsevat vahvaa purkaustehoa vakaalla jänniteto...

    Näytä täydet tiedot
    Alkuperäinen hinta $99.99 - Alkuperäinen hinta $99.99
    Alkuperäinen hinta $99.99
    $99.99 USD
    $99.99 - $99.99
    Nykyinen hinta $99.99 USD
    Loppuunmyyty
  • Alkuperäinen hinta $69.99 - Alkuperäinen hinta $69.99
    Alkuperäinen hinta $69.99
    $69.99 USD
    $69.99 - $69.99
    Nykyinen hinta $69.99 USD

    CNHL Lightning LiHV 5500mAh 22.8V 6S 120C HV Lipo-akku EC5-liittimellä

    Loppu varastosta

    Nopea sopivuustarkistus CNHL Lightning LiHV 5500mAh 22.8V 6S 120C HV LiPo -akku EC5-liittimellä on vahva valinta RC-lentäjille, jotka haluavat täys...

    Näytä täydet tiedot
    Alkuperäinen hinta $69.99 - Alkuperäinen hinta $69.99
    Alkuperäinen hinta $69.99
    $69.99 USD
    $69.99 - $69.99
    Nykyinen hinta $69.99 USD
    Loppuunmyyty
  • Alkuperäinen hinta $48.99 - Alkuperäinen hinta $48.99
    Alkuperäinen hinta $48.99
    $48.99 USD
    $48.99 - $48.99
    Nykyinen hinta $48.99 USD

    CNHL Racing -sarjan 6200mAh 11.1V 3S 90C Lipo-akku EC5-liittimellä

    10+ varastossa

    Tekniset tiedot Varastonumero: 620903EC5 Kapasiteetti: 6200mAh Jännite: 11.1V / 3-Cell / 3S1P Purkausnopeus: 90C jatkuva / 180C burst Latausnope...

    Näytä täydet tiedot
    Alkuperäinen hinta $48.99 - Alkuperäinen hinta $48.99
    Alkuperäinen hinta $48.99
    $48.99 USD
    $48.99 - $48.99
    Nykyinen hinta $48.99 USD
  • Alkuperäinen hinta $39.99 - Alkuperäinen hinta $79.98
    Alkuperäinen hinta $39.99 - Alkuperäinen hinta $79.98
    Alkuperäinen hinta $39.99
    $29.99 USD - $79.98 USD
    $29.99 - $79.98
    Nykyinen hinta $29.99 USD

    CNHL Racing -sarjan 5200mAh 11.1V 3S 90C Lipo-akku EC5-liittimellä

    10+ varastossa

    Tekniset tiedot Varastonumero: 520903EC5 Kapasiteetti: 5200mAh Jännite: 11.1V / 3-kennoa / 3S1P Purkunopeus: 90C jatkuva / 180C hetkellinen Lata...

    Näytä täydet tiedot
    Alkuperäinen hinta $39.99 - Alkuperäinen hinta $79.98
    Alkuperäinen hinta $39.99 - Alkuperäinen hinta $79.98
    Alkuperäinen hinta $39.99
    $29.99 USD - $79.98 USD
    $29.99 - $79.98
    Nykyinen hinta $29.99 USD
    Säästä jopa 25% Säästä %

Mitä akkua ARRMA MOJAVE 6S V3 käyttää?

Nykyiset 1/7-mittakaavan ARRMA MOJAVE 6S V3- ja MOJAVE 6S EXB RTR -mallit perustuvat 4S/6S Spektrum-harjattomaan voimajärjestelmään. Kuljettajille, jotka haluavat auton täydet ilmoitetut suorituskyvyt, 6S on luonteva kokoonpano.

Tämä 6S-järjestelmä voidaan toteuttaa kahdella tavalla: yhdellä 6S LiPo-akulla tai kahdella yhteensopivalla sarjaan kytketyllä 3S LiPo-akulla. Molemmilla tavoilla saavutetaan sama nimellinen 22,2 voltin järjestelmäjännite, joten parempi vaihtoehto riippuu siitä, miten haluat hallita akkujasi ja käytätkö jo 3S-akkuja muissa RC-ajoneuvoissa.

Tavallinen MOJAVE 6S RTR ja MOJAVE 6S EXB käyttävät samoja akun perusvaatimuksia. EXB-mallissa on järeämmät rakenne- ja voimansiirtokomponentit, mutta se ei vaadi erilaista akkujännitettä tai tehokkaampaa akkua vain siksi, että sen nimessä on Extreme Bash.

ARRMA MOJAVE 6S:n akun koko ja todellinen sopivuus

ARRMA ilmoittaa nykyisen MOJAVE 6S -alustan akun enimmäismitoiksi 158 × 48 × 70 mm. Nämä mitat ovat akun sopivuutta arvioitaessa hyödyllisempiä kuin kapasiteetti yksin.

5000 mAh:n akku ei ole automaattisesti pienempi kuin jokainen 6000 mAh:n akku, eikä suuren kapasiteetin akku ole automaattisesti liian suuri. Kennojen rakenne, kotelon muoto, johtojen ulostulokohta ja akun mittasuhteet voivat kaikki vaikuttaa lopullisiin mittoihin.

Tämä on erityisen tärkeää, koska MOJAVEn akkutila on tilavampi kuin pelkkä mAh-lukema saattaa antaa ymmärtää. CNHL:n 10000 mAh:n 6S LiPo-akku on asennettu fyysisesti nykyiseen MOJAVE 6S V3 -malliin ja kiinnitetty auton akkujen kiinnitysjärjestelmällä. Tämä on hyödyllinen tosielämän esimerkki siitä, että jotkin erittäin suuren kapasiteetin 6S-akut voivat sopia paikalleen, kun niiden todelliset mitat, johdotus ja liitinpaikat ovat sopivat.

Ajoneuvo ARRMA MOJAVE 6S V3 RTR / MOJAVE 6S EXB RTR
Mittakaava 1/7
Täyden tehon kokoonpano 6S
Akkukokoonpanot 1 × 6S tai 2 × yhteensopivaa 3S-akkua sarjaan kytkettynä
Ajoneuvon liitin IC5
Ilmoitetut akun enimmäismitat 158 × 48 × 70 mm

Yksi 6S-akku vai kaksi 3S-akkua ARRMA MOJAVE 6S -malliin

Kumpikaan akkumuoto ei ole luonnostaan toista parempi. Yksi 6S-akku pitää asennuksen yksinkertaisena: yksi akku, yksi tasausjohto ja vähemmän hallittavia liitäntöjä. Se on siistimpi vaihtoehto, jos MOJAVE on tärkein 6S-ajoneuvosi.

Kaksi sarjaan kytkettyä yhteensopivaa 3S-akkua tarjoaa enemmän joustavuutta. Kumpaakin akkua voi edelleen käyttää erikseen yhteensopivissa 3S-RC-ajoneuvoissa, joten kahden akun ratkaisu on houkutteleva kuljettajille, joilla on jo useita 3S-malleja.

Käytettäessä kahta 3S-akkua molempien akkujen tulee olla saman jännitteisiä ja kapasiteetiltaan ja akkutyypiltään samanlaisia sekä iältään, kunnoltaan ja varaustasoltaan lähellä toisiaan. Älä yhdistä uutta akkua paljon käytettyyn akkuun tai akkuja, joiden varaustasot poikkeavat merkittävästi toisistaan.

Parhaat akkuvalintamme ARRMA MOJAVE 6S V3:lle

1. CNHL Racing Series 6200 mAh 22,2 V 6S 90C – Paras kokonaisuus

CNHL Racing Series 6200 mAh 6S 90C on ensisijainen valintamme kuljettajille, jotka haluavat tasapainoisen yhden akun kokoonpanon. Se tarjoaa enemmän kapasiteettia kuin tyypillinen 5000 mAh:n akku ilman, että siirrytään heti raskaimpaan suurikapasiteettisten akkujen luokkaan, joten se on käytännöllinen vaihtoehto yleiseen ajoon hiekalla, ruoholla ja avoimessa maastossa.

Useimmille MOJAVEn omistajille, jotka haluavat yhden helppokäyttöisen 6S-akun, jossa ajoaika ja suorituskyky ovat hyvässä tasapainossa, aloittaisimme tästä.

2. CNHL G+Plus 5000 mAh 22,2 V 6S 100C – Suorituskykyyn painottuva 6S-valinta

CNHL G+Plus 5000 mAh 6S 100C sopii kuljettajille, jotka suosivat maltillisemman kapasiteetin yksittäistä 6S-kokoonpanoa. Pienempi akun kapasiteetti tarkoittaa yleensä pienempää asennettua massaa kuin erittäin suuressa akussa, mikä voi auttaa säilyttämään auton ketterän tuntuman kiihdytyksissä, jarrutuksissa ja suunnanmuutoksissa.

Tämä on hyvä vaihtoehto, kun maksimaalinen ajoaika on vähemmän tärkeää kuin akun painon pitäminen kurissa ja samalla vakio-6S-järjestelmän tehokas virransyöttö.

3. 2 × CNHL Racing Series 5200 mAh 11,1 V 3S 90C – Paras kahden 3S-akun kokoonpano

Kaksi yhteensopivaa CNHL Racing Series 5200 mAh:n 3S 90C -akkua voidaan kytkeä sarjaan, jolloin saadaan MOJAVEn täysi 22,2 V:n nimellinen 6S-järjestelmä. Tämä on käytännöllinen vaihtoehto kuljettajille, jotka suosivat yhteensopivia kaksoisakkuja tai haluavat käyttää kumpaakin 3S-akkua erikseen muissa yhteensopivissa ajoneuvoissa.

Ennen kaksoisakkujen käyttöä varmista, että molemmat akut on kiinnitetty tukevasti ja että johdot voidaan reitittää niin, etteivät hihnat, korirakenne tai voimansiirto purista niitä.

Entä 10000 mAh:n 6S-akku?

10000 mAh:n 6S-akku voi olla järkevä valinta, kun mahdollisimman pitkä ajoaika on tärkeämpää kuin asennetun painon minimointi. Olennaista on, ettei pelkkä kapasiteetti ratkaise akun sopivuutta: akun tarkat mitat ja rakenne ovat merkityksellisiä.

CNHL on asentanut 10000 mAh:n 6S-akun fyysisesti nykyiseen MOJAVE V3:een ja kiinnittänyt sen ajoneuvon akunkiinnitysjärjestelmällä. Kyseessä on siis todellinen suurikapasiteettinen vaihtoehto kuljettajille, jotka haluavat pidempiä ajokertoja, eikä vain kapasiteetin perusteella arvioitu teoreettinen sopivuus.

Kompromissina on paino. Suurempi akku varastoi enemmän energiaa, mutta se kuormittaa myös jousitusta ja jarruja enemmän sekä lisää inertiaa nopeissa suunnanmuutoksissa. Siksi pidämme 10000 mAh:n akkua ajoaikaan painottuvana vaihtoehtona, emmekä automaattisena päivityksenä kevyemmän 5000–6200 mAh:n kokoonpanon tilalle.

Suurin akku ei automaattisesti ole paras akku

MOJAVE 6S V3 tarjoaa jo vakiovarusteisella 6S-virtajärjestelmällä huomattavan suorituskyvyn, joten akkukapasiteetin lisäämisen pitäisi tähdätä ajoajan pidentämiseen eikä auton tekemiseen huomattavasti nopeammaksi.

Suurempi akku lisää varastoitua energiaa, mutta samalla se lisää massaa, jota auton on kiihdytettävä, pysäytettävä ja hallittava epätasaisessa maastossa. Tämä voi vaikuttaa jousituksen toimintaan, jarrutusmatkaan ja siihen, kuinka nopeasti runko vaihtaa suuntaa.

Tämä on hieman tärkeämpää V3-mallissa, koska sen uudistettu koriklipsitön kori ja integroitu sisärakenne sijoittavat jo valmiiksi enemmän materiaalia rungon yläpuolelle kuin aiemmassa MOJAVEssa. Erittäin raskaan akun lisääminen ei automaattisesti aiheuta ongelmia, mutta se muuttaa auton kokonaispainotusta.

Siksi yhtä ainoaa “parasta” kapasiteettia ei ole:

  • 5000 mAh:n luokan 6S: sopii paremmin kuljettajille, jotka painottavat pienempää asennettua painoa ja herkästi reagoivaa ajettavuutta.
  • 6000–6200 mAh:n luokan 6S: hyvä kompromissi yleiskäyttöön ja pidempään ajoaikaan ilman siirtymistä suurimpiin akkuihin.
  • Suurikapasiteettinen 6S: sopii kuljettajille, jotka painottavat pitkää ajoaikaa ja hyväksyvät lisäpainon.
  • 10000 mAh:n 6S: fyysisesti toimivaksi osoittautunut suurikapasiteettinen vaihtoehto MOJAVE V3:lle, kun kyseinen akku ja johdotusratkaisu ovat sopivia.

Kuinka paljon tehoa MOJAVE 6S todella tarvitsee?

Vakiovarusteinen MOJAVE tarjoaa jo enemmän tehoa kuin monet pinnat pystyvät täysin hyödyntämään. Sen 4074 2050Kv -moottori ja 150 A:n 4S/6S-järjestelmä mahdollistavat rajun kiihtyvyyden, keulan nostamisen ja sopivissa olosuhteissa noin 60 MPH:n eli sitä suuremman nopeuden.

Siksi akkua valittaessa kannattaa keskittyä jännitteen säilymiseen kuormituksen aikana sen sijaan, että tavoittelee vain akun etikettiin painettua suurinta mahdollista C-arvoa. Kun hyväkuntoinen akku pystyy helposti tuottamaan tarvittavan virran, akun kunto, sisäinen resistanssi, asennettu paino, kapasiteetti ja fyysinen yhteensopivuus muuttuvat merkityksellisemmiksi.

Suurempi C-arvo ei automaattisesti tee MOJAVEsta nopeampaa. Pinnan pito, välitykset, renkaiden kunto, akun lämpötila, varaustaso ja kaasun käyttö vaikuttavat kaikki todelliseen nopeuteen ja kiihtyvyyteen.

EC5-akut ARRMA MOJAVEn IC5-liittimellä

Nykyisessä MOJAVEssa käytetään ajoneuvon puolella IC5-virtaliitäntää, kun taas monissa tämän kokoelman CNHL-akuissa käytetään EC5-liittimiä. EC5- ja IC5-liittimet perustuvat hyvin samankaltaiseen suurvirtaliitäntään, joten niitä voidaan käsitellä pääakun liitännän kannalta yhdessä, kunhan fyysinen yhteensopivuus, napaisuus ja johtojen tila ovat kunnossa.

Tavallinen CNHL EC5 -akku ei ole Spektrum Smart -akku, eikä se tarjoa Smart-akun tiedonsiirtoa tai akkutietoja. Tarkista aina liittimen kunto ja napaisuus ennen käyttöä ja varmista, että johdot asettuvat luonnollisesti akkutilaan eivätkä taivu jyrkästi tai jää puristuksiin.

Huomautus 6S LiHV -akuista

Joitakin CNHL Lightning 6S LiHV -akkuja saattaa myös näkyä tässä kokoelmassa, koska niiden fyysiset mitat ja liitintyyppi voivat sopia MOJAVEn akkutilaan. LiHV-kennotekniikka edellyttää kuitenkin erityistä huomiota jännitteeseen.

Täyteen ladatun 6S LiHV -akun jännite voi nousta 26,1 volttiin, kun tavallisen 6S LiPo -akun jännite on 25,2 volttia. Se, että ajoneuvon ilmoitetaan olevan ”6S-yhteensopiva”, ei automaattisesti vahvista sen tukevan LiHV-kennon suurempaa täyteen ladattua jännitettä.

Ennen kuin lataat 6S LiHV -akun kennokohtaiseen 4,35 V:n jännitteeseen, varmista, että asennettu ESC tukee tätä suurinta syöttöjännitettä. Jos täyttä LiHV-tukea ei voida varmistaa, varovaisinta on ladata akku vain tavallisen LiPo-akun jännitteeseen sen sijaan, että olettaisit täyden LiHV-jännitteen olevan turvallinen.

ARRMA MOJAVE 6S RTR vs. EXB: Tarvitsevatko ne erilaiset akut?

Ei. MOJAVE 6S V3 RTR- ja MOJAVE 6S EXB RTR -mallit käyttävät samoja 4S/6S-perusvaatimuksia ja ilmoitettua akkutilaa.

EXB-mallissa on ensiluokkaiset alumiiniset bulkheadit, koneistetut 7075-alumiiniset iskunvaimentimien tornit, lisää alumiinivahvikkeita sekä muita kestävyyttä parantavia osia, mutta nämä päivitykset eivät muuta vaadittua akkujännitettä.

Sama yhden 6S-akun ja kahden 3S-akun valintaperiaate koskee siis molempia versioita. Tee valinta fyysisen sopivuuden, käyttöajan, akun painon ja suunnitellun ajotavan perusteella sen sijaan, että olettaisit EXB-mallin tarvitsevan tehokkaamman akun.

Usein kysytyt kysymykset

Voiko ARRMA MOJAVE 6S -mallia käyttää yhdellä 6S-akulla?

Kyllä. Oikean kokoinen yksittäinen 6S LiPo on yksi yksinkertaisimmista tavoista käyttää MOJAVEa täydellä 6S-teholla.

Voinko käyttää kahta 3S-akkua ARRMA MOJAVE 6S -mallissa?

Kyllä. Kaksi samanlaista sarjaan kytkettyä 3S-akkua muodostaa nimellisjännitteeltään 22,2 V:n 6S-järjestelmän. Käytä akkuja, joiden tekniset tiedot täsmäävät ja joiden ikä, kunto ja varaustila ovat samankaltaiset.

Mikä kapasiteetti on paras ARRMA MOJAVE 6S -malliin?

Yhtä ainoaa parasta kapasiteettia ei ole. Noin 5000–6200 mAh on hyvä alue kuljettajille, jotka haluavat tasapainottaa käyttöajan ja asennetun akun painon. Suuremman kapasiteetin akut voivat olla järkeviä, jos pidemmät ajosessiot ovat etusijalla. Myös CNHL:n 10 000 mAh:n 6S-akku on asennettu ja kiinnitetty fyysisesti nykyiseen MOJAVE V3 -malliin, mikä osoittaa, että suuren kapasiteetin kokoonpanot ovat mahdollisia, kun akun mitat ja johtojen sijoittelu sopivat.

Sopiiko 10 000 mAh:n 6S-akku ARRMA MOJAVE 6S V3 -malliin?

Jotkin 10000 mAh:n 6S-akut voivat sopia, mutta pelkkä mAh-lukema ei riitä yhteensopivuuden määrittämiseen. CNHL on asentanut ja kiinnittänyt CNHL:n 10000 mAh:n 6S-akun fyysisesti nykyiseen MOJAVE V3 -malliin. Tarkista aina käyttämäsi akun tarkat mitat, johtojen ulostulo, liittimen tarvitsema tila ja kiinnityshihnan lukittuminen.

Tarvitseeko MOJAVE 6S EXB vahvemman akun kuin tavallinen RTR-malli?

Ei. EXB-mallissa on samat 6S-voimajärjestelmän perusvaatimukset. Sen tärkeimmät päivitykset liittyvät rakenteeseen ja kestävyyteen, eivät suuremman akkujännitteen tai -kapasiteetin tarpeeseen.

Toimiiko EC5-akku MOJAVEn IC5-liittimen kanssa?

EC5 ja IC5 käyttävät läheisesti toisiaan vastaavaa suurvirtaliitäntää, joten niitä voidaan pääakun liitännässä käsitellä yhdessä, kun napaisuus, fyysinen sopivuus ja johtojen riittävä tila on varmistettu. Tavalliset EC5-akut eivät tarjoa Spektrum Smart -akun tiedonsiirtoa.

Tekeekö suurempi C-luokitus MOJAVEsta nopeamman?

Ei automaattisesti. Akun on kestettävä vaadittu virta ilman liiallista jännitehäviötä, mutta huippunopeuteen ja kiihtyvyyteen vaikuttavat myös akun kunto, varaustaso, välitykset, renkaat, lämpötila, pinnan pito ja ajotekniikka.

Voinko käyttää MOJAVEssa 6S LiHV -akkua?

Vain asianmukaisia jännitteeseen liittyviä varotoimia noudattaen. Täyteen ladattu 6S LiHV -akku saavuttaa suuremman jännitteen kuin tavallinen 6S LiPo. Varmista ESC:n suurin sallittu tulojännite ennen täyden LiHV-latausjännitteen käyttöä. Jos täyden latauksen LiHV-tukea ei ole vahvistettu, käytä varovaista tavallisen LiPo-akun jänniterajaa.

Valitse MOJAVE 6S -akkusi ajotapasi perusteella

Paras akku riippuu siitä, mitä haluat kuorma-autolta, eikä yhdestä tietystä kapasiteettiluvusta.

Ajoprioriteetti Akkusuuntaus
Paras kokonaisbalanssi Yksittäinen noin 6000–6200 mAh:n 6S-akku
Pienempi asennettu paino Yksittäinen noin 5000 mAh:n 6S-akku
Ajoneuvojen välinen akkujoustavuus 2 × yhteensopivaa 3S-akkua sarjassa
Pidempi ajoaika Suurikapasiteettinen yksittäinen 6S-akku, mukaan lukien käytännössä toimiviksi todetut 10000 mAh:n vaihtoehdot

Minkä vaihtoehdon valitsetkin, varmista ennen kuorma-autolla ajamista akun todelliset mitat, liittimen kunto, napaisuus, johtojen riittävä tila ja kiinnityshihnan kunnollinen lukittuminen. MOJAVEssa on jo vakiona tehokas 6S-suorituskyky, joten hyödyllisin akku on sellainen, joka vastaa ajoaika- ja ajettavuusvaatimuksiasi sekä sopii ajoneuvoon oikein.

Tutustu ARRMA- ja RC-autojen LiPo-akkuihin

Etsitkö akkuvaihtoehtoja toiselle ARRMA-alustalle? Tutustu ARRMA-autojen LiPo-akut valikoimaa löytääksesi ajoneuvokohtaisempia jännite-, kapasiteetti- ja sopivuusvaihtoehtoja.

Voit myös selata koko RC-autojen LiPo-akut lyhytkurssisten kuorma-autojen, bashereiden, monsteriautojen, buggyjen, touring-autojen ja muiden RC-autosovellusten valikoima.

TOP