Hvilket batteri bruger ARRMA QUAKE 4S? ARRMA QUAKE 4S DSC 4X4 RTR understøtter et enkelt 3S- eller 4S-LiPo-batteri med en maksimal offentliggjort batteristørrelse på 160 × 50 × 70 mm og et Spektrum IC5-strømstik. Hvis du vil bruge truckens fulde fabriksangivne 4S-strømkonfiguration, er et standard 14,8 V 4S-LiPo-batteri det oplagte elektriske valg. CNHL tilbyder flere EC5-udstyrede muligheder, herunder pakker på 5200 mAh, 6600 mAh og 8000 mAh.
Men valg af batteri til denne truck handler om mere end at matche spændingen. QUAKE 4S introducerer en ny platform i skala 1/8 med et chassis med højt tyngdepunkt, en firehjulstræk-drivlinje med tre differentialer og et kraftfuldt børsteløst system. Batteriets vægt, afladningskapacitet, fysiske mål og sikre montering fortjener alle opmærksomhed, især hvis du nyder spring, wheelies og aggressiv terrænkørsel.
I denne guide undersøger vi, hvad der gør QUAKE 4S anderledes, forklarer dens batterikrav, sammenligner praktiske 4S-kapaciteter og hjælper dig med at beslutte, hvilken CNHL-pakke der passer bedst til din opsætning. Du kan også gå direkte til vores ARRMA QUAKE 4S-batterisamling for at se de tilgængelige muligheder.

Hvad er ARRMA QUAKE 4S? En ny slags 4S-monstertruck
ARRMA QUAKE 4S DSC 4X4 RTR er en vigtig tilføjelse til ARRMA's monstertruck-serie. I stedet for blot at montere en større motor i et eksisterende køretøj introducerede ARRMA QUAKE 4S som den første model på virksomhedens Next Gen 4S-platform.
Dens dimensioner i skala 1/8 giver den en markant tilstedeværelse: cirka 580 mm lang, 414 mm bred og 280 mm høj med en akselafstand på 367 mm. Den offentliggjorte køretøjsvægt er omkring 6,12 kg. Dette er en stor elektrisk monstertruck beregnet til store dæk, ujævne overflader og energisk kørsel.
Måske er dens mest karakteristiske egenskab chassiset med højt tyngdepunkt. Mens nogle terrængående RC-platforme prioriterer flad kurvekørsel og præcise racerlチjer, lægger QUAKE vægt på dramatisk vægtoverførsel, løft af forhjulene og den bevægelse, der forbindes med monstertrucks i fuld størrelse.
Et hævet chassis øger frihøjden, store dæk med dybe vinkelformede mønstre giver terrængreb, og en integreret wheeliebar hjælper med at håndtere acceleration, der løfter hjulene fra jorden. Affjedringen bruger gevindskårne aluminiumstøddæmpere med kraftige stempler, mens det dybe chassis i komposit og de sammenkoblede strukturelle komponenter er designet med holdbarhed og servicevenlighed for øje.
For batterikøbere er disse egenskaber vigtige. En 4S-pakke leverer strøm til et relativt tungt køretøj, der kan opleve hurtige gasspjældsændringer og betydelige landingsstød. Derfor er både strømlevering og fysisk batteribeskyttelse relevante overvejelser.
ARRMA's Next Gen 4S-platform introducerer en større monstertruck-konfiguration.
ARRMA QUAKE 4S-specifikationer i overblik
Før du vælger et batteri, er det nyttigt at forstå det hardware, der leverer og styrer strømmen.
| Model | ARRMA QUAKE 4S DSC 4X4 RTR |
| Køretøjstype | Elektrisk monstertruck i skala 1/8 |
| Drivlinje | 4WD, tre differentialer |
| Motor | Spektrum Firma 3674 2300Kv børsteløs |
| ESC | Spektrum Firma 150A Smart V2 |
| Understøttede batterier | Enkelt standard 3S- eller 4S-LiPo |
| Maksimal batteristørrelse | 160 × 50 × 70 mm |
| Batteristik | IC5 |
| Krav til fabriksmonteret etui | LiPo med hårdt etui |
| Akselafstand | 367 mm |
| Mål | 580 × 414 × 280 mm |
| Oplyst vægt | Ca. 6,12 kg |
| Stabilitetsteknologi | Spektrum DSC, fire valgbare tilstande |
Hvorfor QUAKE 4S-strømsystemet er vigtigt
I hjertet af QUAKE sidder en Spektrum Firma 3674 2300Kv børsteløs motor, der styres af en Firma 150A Smart V2 ESC. Motoren bruger en køleprofil og køleblæser, mens ARRMA også har integreret yderligere luftstrømsstyring omkring strømsystemet.
Motorens længde på 74 mm er større end formatet på 68 mm, der blev anvendt i tidligere ARRMA 4S-køretøjer. Det giver et større motorvolumen, som kan understøtte et mere kraftigt momentproducerende design, selv om det faktiske hjulmoment og accelerationen også afhænger af gearing, strømforsyning og driftsforhold.
Spektrums standard børsteløse system understøtter 3S- og 4S LiPo-drift.
Et 4S LiPo leverer nominelt 14,8 V og når 16,8 V ved fuld opladning. Sammenlignet med et 3S LiPo giver det ESC'en en højere driftsspænding. Det skaber mulighed for højere motorhastighed og mere effekt inden for drivlinjens og elektronikkens begrænsninger.
Et batteri er dog ikke en ydelsesopgradering, blot fordi det har en enorm annonceret C-rating. Motoren og ESC'en trækker den strøm, som belastningen kræver. Et egnet batteri skal opretholde en acceptabel spænding og temperatur under disse belastninger, men montering af en pakke med en uforholdsmæssigt høj teoretisk strømkapacitet øger ikke automatisk lastbilens hastighed.
Det praktiske mål er at vælge et batteri, der kombinerer tilstrækkelig strømkapacitet med den kapacitet og fysiske konfiguration, du faktisk har brug for.
Spektrum DSC: Mere kontrol til en kraftfuld monstertruck
QUAKE 4S omfatter også Spektrum Dynamic Stability Control (DSC), et elektronisk styreassistancesystem, der er udviklet til at registrere overstyring og korrigere med modstyring.
Fire valgbare tilstande giver føreren mulighed for at vælge graden af assistance. Det kan være nyttigt, når man lærer, hvordan lastbilen opfører sig på løst underlag, hvor et pludseligt gashåndtag kan forringe vejgrebet og hurtigt få køretøjet til at dreje rundt.
For erfarne førere handler den egentlige interesse ikke kun om tilgængeligheden af elektronisk korrektion. Det handler om, hvordan det nye chassis, dækkene, affjedringen og DSC fungerer sammen under acceleration, sving og genopretning efter landinger.
DSC ændrer ikke batteriets elektriske krav. Men ved at gøre trucken lettere at håndtere under krævende kørsel giver det endnu en grund til at vælge en pålidelig 4S-pakke frem for kun at fokusere på spænding eller C-værdi.
Sådan vælger du det bedste 4S LiPo-batteri til ARRMA QUAKE 4S
Til dette køretøj anbefaler vi at vurdere fire faktorer samlet: batterispænding, kapacitet, fysiske mål og strømkapacitet. Batteriets vægt og kabinettets udformning fortjener også opmærksomhed, fordi trucken er beregnet til hård terrænkørsel.
1. Spænding: Standard 14.8V 4S LiPo er udgangspunktet
En standard 4S LiPo-pakke har fire celler forbundet i serie. Hver celle har en nominel spænding på 3.7V, hvilket giver en samlet nominel spænding på 14.8V. Når pakken balanceoplades til 4.20V pr. celle, når den 16.8V.
Dette er den standardmæssige 4S-konfiguration, som understøttes af den fabriksmonterede ESC. Selvom nogle hobbyister taler om 6S-konverteringer eller LiHV-batterier med højere spænding, er det separate spørgsmål fra valget af en kompatibel pakke til fabrikkens strømsystem.
2. Kapacitet: Er 5000mAh, 6600mAh eller 8000mAh bedst?
Batterikapacitet måles i milliamperetimer (mAh). For pakker med samme nominelle spænding betyder større kapacitet generelt mere tilgængelig lagret energi.
Et 5200mAh 4S-batteri lagrer cirka 77Wh nominel energi, mens 6600mAh giver omkring 98Wh, og 8000mAh giver cirka 118Wh. Disse tal er nyttige til sammenligning af de angivne energireserver, men de er ikke en garanti for køretider.
En tungere truck, gentagne starter med fuld gas, ujævnt græs og lange wheelie-sessioner kan alle øge det gennemsnitlige strømforbrug. To ejere, der bruger identiske batteripakker, kan derfor opleve meget forskellige køretider.
Til almindelig bash-kørsel kan en pakke på omkring 6000-7000mAh være et nyttigt kompromis mellem kapacitet og vægt. Hvis du foretrækker længere køreture med færre batteriskift, er en pakke på 8000mAh værd at overveje, forudsat at den ekstra vægt og de fysiske mål passer til din opsætning.
3. C-værdi: Tænk på strømlevering, ikke kun mærkningen
C-værdien angiver batteriproducentens annoncerede afladningskapacitet i forhold til batteriets kapacitet. En pakke med en angivet værdi på 120C har en højere teoretisk afladningsspecifikation end en tilsvarende pakke med 90C, men de annoncerede værdier er ikke standardiserede ydelsestestresultater på tværs af alle producenter.
Ydelse i den virkelige verden afhænger af cellernes opbygning, den indre modstand, driftstemperaturen, kablernes kvalitet, stikkets tilstand og køretøjets elektriske belastning. Et batteri, der passer godt og har tilstrækkelig strømkapacitet, er mere værdifuldt end en imponerende specifikation, der ikke giver nogen praktisk fordel.
4. Fysisk pasform: Grænsen på 160 × 50 × 70mm
Den angivne grænse for batteripladsen i QUAKE 4S er 160 mm i længden, 50 mm i bredden og 70 mm i højden. Selvom rummet er relativt rummeligt, bør disse mål aldrig betragtes som ensbetydende med ubegrænset frirum.
Batteriledninger, stikplacering, kabinetolerancer og det justerbare fastholdelsessystem påvirker den faktiske pasform. Hvis et batteri måler præcis 160 mm i længden, har det ingen nominel længdemargin. Kontrollér altid installationen i stedet for at tvinge pakken på plads.
Det justerbare batterirum er designet til at gøre batteriinstallation og udskiftning af pakker enklere.
Tre CNHL 4S-batterier, der er værd at overveje
For QUAKE 4S-ejere ville vi begynde med at sammenligne tre CNHL Racing Series-pakker med forskellige prioriteringer af kapacitet og vægt. De følgende specifikationer er baseret på offentliggjorte CNHL-produktoplysninger, ikke en gennemført batteritest specifikt af QUAKE.
| Batteri | Vægt | Mål | Prioritet |
|---|---|---|---|
| 6600mAh 120C Hardcase | 608g | 138 × 48 × 47mm | Bedste alsidige valg |
| 8000mAh 120C Hardcase | 632g | 139 × 48 × 47mm | Højere kapacitet |
| 5200mAh 90C Softcase | 524g | 160 × 45 × 37mm | Specialiseret letvægtsopsætning |
CNHL Racing 6600mAh 4S 120C: Vores alsidige valg
CNHL Racing 6600mAh 4S 120C Hardcase with EC5 giver en attraktiv balance mellem lagret energi, vægt og fysiske mål.
Med en vægt på cirka 608 g tilbyder dette batteri en nominel kapacitet på 6600mAh og en specifikation for kontinuerlig afladning på 120C. Den kompakte nominelle længde på 138 mm giver mere angivet plads i batteribakken end en pakke på 160 mm, mens hardcase-kabinettet overholder ARRMA's angivne krav til kabinettet.
Dette er den batteripakke, vi først ville overveje til blandet terrænkørsel, gentagne accelerationer og fritidskørsel, hvor en afbalanceret kapacitet er vigtigere end at vælge det største tilgængelige batteri.
CNHL Racing 8000mAh 4S 120C: Mere energi til længere køreture
CNHL Racing 8000mAh 4S 120C Hardcase with EC5 er vores valg med høj kapacitet.
Sammenlignet med 6600mAh-modellen har den cirka 21 % større nominel energikapacitet, mens den angivne vægt kun er cirka 24 g højere. Det gør den særligt attraktiv for førere, der ønsker længere potentiel køretid uden en stor stigning i den angivne batterimasse.
Højere kapacitet gør naturligvis ikke automatisk trucken hurtigere. Den primære fordel er den større energireserve, og den præcise fordel i køretid afhænger af kørselsforholdene.
CNHL Racing 5200mAh 4S 90C: Et lettere specialalternativ
CNHL Racing 5200mAh 4S 90C EC5 har en anderledes konstruktion. Den vejer cirka 524g og bruger softcase-konstruktion.
Erfarne RC-hobbyfolk undersøger sommetider lettere pakker ved specialmonteringer, især når den installerede masse og batteriets placering er prioriteret. QUAKE's fabriksanvisninger angiver dog hardcase-batterier, og denne pakke på 5200mAh har en nominel længde på præcis 160mm, hvilket svarer til den offentliggjorte grænse for batteribakken.
Det bør derfor behandles som et specialalternativ, der kræver en selvstændig vurdering af monteringen, og ikke som en fabriks-godkendt drop-in-anbefaling. En softcase-pakke kræver tilstrækkelig fysisk beskyttelse, sikker fastholdelse og afstand til bevægelige dele og skarpe kanter; disse foranstaltninger ændrer ikke producentens angivne krav.
Du kan sammenligne disse batterier og andre tilgængelige kapaciteter i vores CNHL ARRMA QUAKE 4S Battery Collection.
Hardcase vs Softcase: Hvad ændrer sig egentlig?
En almindelig misforståelse er, at hardcase- og softcase-batterier nødvendigvis skal fungere forskelligt elektrisk. I virkeligheden kan en hardcase 4S-pakke og en softcase 4S-pakke have samme nominelle spænding, lignende celleteknologi og sammenlignelige afladningsegenskaber.
Den væsentlige forskel er den fysiske beskyttelse. Et hardcase-batteri har et stift ydre hus, mens et softcase-batteri typisk er afhængigt af krympefolie omkring cellerne. På en monstertruck kan batteriet blive udsat for pludselig acceleration af chassiset, vibrationer, væltninger og nedslag samt snavs og småsten. Kabinettet og monteringen skal beskytte cellerne mod disse forhold.
Det er derfor, ARRMA's officielle krav er vigtigt. Selvom professionelle hobbyfolk måske forstår, hvordan man konstruerer specialbeslag og beskyttende strukturer, bør en Softcase-pakke ikke markedsføres, som om ARRMA har godkendt den til den originale QUAKE.
Hvis det er din prioritet at følge fabrikkens anvisninger, skal du bruge et hardcase-batteri i passende størrelse. Du kan se flere muligheder i CNHL Hardcase LiPo Battery Collection.
EC5 vs. IC5: Kan du bruge et CNHL-batteri uden en adapter?
Standard-QUAKE 4S bruger et Spektrum IC5-strømstik. Konventionelle EC5- og IC5-stik er kompatible ved de primære strømkontakter, så et korrekt konfigureret CNHL EC5-batteri kan tilsluttes for normal positiv og negativ strømforsyning.
Forskellen vedrører funktionerne i Spektrum Smart-batterier. Et almindeligt CNHL EC5-batteri sender ikke de ekstra batterispecifikke Smart-data, som er tilgængelige fra kompatible Spektrum Smart-pakker. Det leverer konventionel batteristrøm, men giver ikke automatisk Smart-batteriidentifikation eller relateret batteritelemetri.
Kontrollér altid stikpolaritet og tilstand, før du tilslutter. Sørg også for, at opladeren understøtter batteriets faktiske balancestik og den valgte batterikemi.
Kan ARRMA QUAKE 4S bruge LiHV- eller 6S-batterier?
Opgraderinger af batterier er et populært emne, når en ny RC-truck annonceres, og opsætninger med højere spænding er et oplagt nysgerrighedspunkt. Men der er forskel på, hvad erfarne byggere måske vil modificere, og hvad standardkøretøjet officielt understøtter.
Et standard 4S LiPo-batteri når 16,8 V ved fuld opladning. Et 4S LiHV-batteri kan nå 17,4 V, når det oplades til 4,35 V pr. celle. Standard-QUAKE-ESC'en er angivet til drift med standard 3S-4S LiPo, og godkendelse af LiHV ved fuld spænding er ikke fastslået.
Nogle erfarne brugere oplader LiHV-batterier kun til standardgrænsen for LiPo på 4,20 V pr. celle. Det undgår den højere fuldspænding, men fastslår ikke i sig selv, at en bestemt kombination af ESC og batteri er godkendt. Producentens vejledning og korrekte opladerindstillinger er fortsat afgørende.
Et 6S-batteri er ikke egnet til den originale 3S-4S-elektronik. En reel 6S-konvertering vil kræve en separat vurdering af motor- og ESC-konfigurationen samt overvejelser om belastning af drivlinjen, gearing, temperaturer og andre mekaniske begrænsninger. Det må ikke forveksles med at vælge et batteri til standard-QUAKE.
QUAKE 4S vs. andre monstertrucks: Hvad gør den interessant?
QUAKE 4S træder ind på et konkurrencepræget og entusiastisk RC-marked. Brugere, der sammenligner store 4S-monstertrucks, overvejer naturligt modeller som Traxxas Maxx og eksisterende ARRMA-platforme, herunder Outcast og Kraton 4S.
Det, der på papiret adskiller QUAKE, er kombinationen af en nyudviklet platform, monstertruck-egenskaber med højt tyngdepunkt, DSC-styreassistance og fokus på enklere vedligeholdelse.
Dens system med tre differentialer og firehjulstræk er også en vigtig del af designet. Sammenlignet med en monstertruck med tohjulstræk ændrer firehjulstræk både, hvordan vejgrebet leveres, og hvordan køretøjet reagerer under acceleration på løst underlag. Det garanterer ikke bedre køreegenskaber i alle situationer, men det giver en markant anderledes køreoplevelse.
Påstande om, hvilken truck der er hurtigere, stærkere eller mere holdbar, kræver i sidste ende kontrollerede sammenligninger i virkeligheden. Ved lanceringen er QUAKE's stærkeste dokumentation dens offentliggjorte tekniske specifikationer, ikke et etableret resultat af langvarige ejererfaringer.
Tips til installation, opladning og vedligeholdelse af batteriet
Før den første køretur skal du kontrollere, hvordan batteriet sidder i bakken. Det skal være fastholdt, så det ikke bevæger sig, uden at kabinettet klemmes eller ledningerne udsættes for kraftigt træk. Sørg for, at stikket ikke kan nå roterende komponenter, og at kablerne holdes fri af affjedringens bevægelsesområde.
Brug den korrekte 4S-balanceladetilstand til dit batteri. En standard 14.8V LiPo når 16.8V, når den er fuldt opladet. Følg CNHL's ladespecifikke instruktioner, inspicer batteriet efter stød, og genoplad ikke en opsvulmet, punkteret, knust eller på anden måde beskadiget pakke.
For en tung monstertruck er det særligt nyttigt at overvåge temperaturen efter kørsel gennem tæt græs eller gentagne starter med høj belastning. Motor- og ESC-varme afhænger af mere end batterikapaciteten, og for høje temperaturer bør få dig til at kontrollere drivlinjens modstand, gearing, køling og kørselsforhold, før du fortsætter.
QUAKE leveres ikke med et kørebatteri eller en oplader. Hvis du har brug for ladeudstyr, kan du se udvalget af CNHL LiPo-batteriopladere.
Ofte stillede spørgsmål om ARRMA QUAKE 4S-batterier
Hvilket batteri skal ARRMA QUAKE 4S bruge?
Fabrikkens elektronik understøtter ét standard 3S- eller 4S-LiPo-batteri, og ARRMA specificerer hardcase-konstruktion. Til den fulde fabriksangivne 4S-konfiguration skal du vælge en korrekt dimensioneret 14.8V 4S-pakke med et kompatibelt hovedstrømstik.
Hvad er batteribakkens størrelse?
ARRMA angiver maksimale batterimål på 160 × 50 × 70mm. Tag altid højde for produktionstolerancer, kabelføring og det faktiske fastholdelsessystem.
Er et 6600mAh 4S-batteri et godt valg?
Et korrekt dimensioneret 6600mAh 4S-hardcase-batteri kan give en god balance mellem kapacitet og vægt. CNHL Racing 6600mAh 120C EC5-modellen er vores primære kandidat baseret på de offentliggjorte specifikationer, forudsat at den fysiske pasform verificeres.
Kan jeg bruge et 8000mAh 4S-batteri?
CNHL Racing 8000mAh 4S 120C Hardcase har på papiret passende mål og bruger standard 4S-spænding. Den højere nominelle kapacitet giver mulighed for længere køretid, men den faktiske installation og batterifastgørelse skal stadig kontrolleres.
Er en softcase 4S LiPo kompatibel?
En softcase-pakke kan have samme elektriske spænding og stikstandarder som en hardcase-pakke. ARRMA kræver dog udtrykkeligt hardcase-batterier til QUAKE 4S. Installationer med softcase er uden for fabrikkens retningslinjer og bør ikke anses for sikre eller godkendte, blot fordi spændingen passer.
Kan et EC5-batteri tilsluttes IC5-stikket?
Ja. EC5 og IC5 understøtter kompatible hovedstrømforbindelser. Konventionelle EC5-batterier leverer ikke Spektrum Smart-batterispecifikke datafunktioner.
Gør et større batteri trucken hurtigere?
Ikke nødvendigvis. En forøgelse af mAh ved samme spænding øger primært den nominelle energikapacitet. Hastighed og acceleration afhænger også af gearing, motor, ESC, vejgreb og batterispændingens opførsel under belastning.
Hvor hurtigt kører ARRMA QUAKE 4S?
En pålidelig tophastighed kræver en dokumenteret testkonfiguration og måling. Motorspecifikationen på 2300Kv alene fastslår ikke den reelle maksimale hastighed, som varierer afhængigt af gearing, dækkets diameter, batterispænding, terræn og belastning.
Hvor længe holder et 4S-batteri?
Køretiden kan ikke forudsiges nøjagtigt ud fra mAh alene. Græs, grus, aggressive igangsætninger, belastning fra dækkene, temperatur og den gennemsnitlige gasposition påvirker alle forbruget. En batteripakke med større kapacitet lagrer generelt mere energi, men garanterer ikke et fast antal ekstra minutter.
Kan standardmodellen af QUAKE 4S køre på 6S?
Nej. Standard-ESC'en er specificeret til 3S–4S LiPo-drift. En 6S-konvertering kræver separate overvejelser om elektronik og drivlinjekonstruktion og er ikke en fabriksunderstøttet batterimulighed.
Afsluttende tanker: Sådan vælger du det rigtige batteri til din QUAKE 4S
ARRMA QUAKE 4S kombinerer en ny 4WD-monstertruckplatform, dramatisk chassisadfærd, Spektrum DSC-assistance og et kraftigt 4S-børsteløst system. Dens design gør den særligt interessant for førere, der nyder energisk bash-kørsel frem for rent banefokuseret ydeevne.
Til en konventionel 4S-opsætning i fabriksstil er vores førstevalg CNHL Racing 6600mAh 4S 120C Hardcase. Hvis du foretrækker større kapacitet, er 8000mAh 4S 120C Hardcase værd at overveje seriøst.
Uanset hvilken kapacitet du vælger, er det bedste batteri det, der passer til standardelektronikken, kan monteres sikkert og giver den energireserve, du har brug for til din foretrukne kørestil.
Klar til at vælge dit batteri? Udforsk den dedikerede CNHL ARRMA QUAKE 4S-batterikollektion for at sammenligne kapaciteter, afladningsklassificeringer, mål og tilgængelige batteripakker med EC5.
For andre RC-køretøjer kan du se vores CNHL RC-bilbatterier-kollektion.
Efterlad en kommentar