Vilket batteri använder ARRMA QUAKE 4S? ARRMA QUAKE 4S DSC 4X4 RTR stöder ett enda 3S- eller 4S-LiPo-batteri, med en maximal angiven batteristorlek på 160 × 50 × 70 mm och en Spektrum IC5-strömkontakt. Om du vill använda truckens fulla fabriksangivna 4S-konfiguration är ett vanligt 14,8 V 4S-LiPo-batteri det självklara elektriska valet. CNHL erbjuder flera alternativ med EC5-kontakt, inklusive paket på 5200 mAh, 6600 mAh och 8000 mAh.
Men att välja batteri till denna truck handlar om mer än att matcha spänningen. QUAKE 4S introducerar en ny plattform i skala 1/8 med ett chassi med hög tyngdpunkt, en fyrhjulsdriven drivlina med tre differentialer och ett kraftfullt borstlöst system. Batteriets vikt, urladdningsförmåga, fysiska mått och säkra montering förtjänar uppmärksamhet, särskilt om du gillar hopp, wheelies och aggressiv terrängkörning.
I den här guiden går vi igenom vad som gör QUAKE 4S annorlunda, förklarar batterikraven, jämför praktiska 4S-kapaciteter och hjälper dig att avgöra vilket CNHL-paket som passar din uppsättning bäst. Du kan också gå direkt till vår ARRMA QUAKE 4S-batterikollektion för att se de tillgängliga alternativen.

Vad är ARRMA QUAKE 4S? En ny typ av 4S-monstertruck
ARRMA QUAKE 4S DSC 4X4 RTR är ett viktigt tillskott till ARRMA:s sortiment av monstertruckar. I stället för att bara montera en större motor i ett befintligt fordon introducerade ARRMA QUAKE 4S som den första modellen på företagets Next Gen 4S-plattform.
Måtten i skala 1/8 ger den en påtaglig närvaro: cirka 580 mm lång, 414 mm bred och 280 mm hög, med en hjulbas på 367 mm. Den angivna fordonsvikten är cirka 6,12 kg. Detta är en stor elektrisk monstertruck avsedd för kraftiga däck, ojämna underlag och energisk körning.
Den kanske mest utmärkande egenskapen är chassit med hög tyngdpunkt. Medan vissa terrängplattformar för RC prioriterar plana kurvtagningar och exakta racinglinjer betonar QUAKE dramatiska viktförskjutningar, lyft av framhjulen och den rörelse som förknippas med monstertruckar i full storlek.
Ett upphöjt chassi ökar markfrigången, stora däck med djupa chevronmönster ger terränggrepp, och en integrerad wheeliebygel hjälper till att hantera acceleration som lyfter framhjulen. Fjädringen använder gängade aluminiumdämpare med kraftiga kolvstänger, medan det djupa chassit i komposit och de sammankopplade strukturella komponenterna är utformade med hållbarhet och servicevänlighet i åtanke.
För batteriköpare är dessa egenskaper viktiga. Ett 4S-paket levererar ström till ett relativt tungt fordon som kan utsättas för snabba gaspådrag och kraftiga landningar. Därför är både strömleverans och fysiskt batteriskydd viktiga faktorer.
ARRMA:s Next Gen 4S-plattform introducerar en större monstertruckkonfiguration.
ARRMA QUAKE 4S - specifikationer i korthet
Innan du väljer batteri är det bra att förstå vilken hårdvara som ansvarar för att leverera och styra effekten.
| Modell | ARRMA QUAKE 4S DSC 4X4 RTR |
| Fordonstyp | Elektrisk monstertruck i skala 1/8 |
| Drivlina | 4WD, tre differentialer |
| Motor | Spektrum Firma 3674 2300Kv borstlös |
| ESC | Spektrum Firma 150A Smart V2 |
| Batterier som stöds | Ett standard-LiPo-batteri på 3S eller 4S |
| Maximal batteristorlek | 160 × 50 × 70 mm |
| Batterikontakt | IC5 |
| Krav på fabriksmonterat hölje | LiPo med hårt hölje |
| Hjulbas | 367 mm |
| Mått | 580 × 414 × 280 mm |
| Angiven vikt | Cirka 6,12 kg |
| Stabilitetsteknik | Spektrum DSC, fyra valbara lägen |
Varför QUAKE 4S kraftsystem är viktigt
I hjärtat av QUAKE sitter en Spektrum Firma 3674 2300Kv borstlös motor som styrs av en Firma 150A Smart V2 ESC. Motorn har en kylfläns och kylfläkt, medan ARRMA även har integrerat ytterligare luftflödeshantering runt kraftsystemet.
Motorns längd på 74 mm är större än formatet på 68 mm som angavs för tidigare ARRMA 4S-fordon. Det ger större motorvolym, vilket kan möjliggöra en mer vridmomentstark konstruktion, även om faktiskt hjulvridmoment och acceleration också beror på utväxling, strömtillförsel och driftsförhållanden.
Spektrums borstlösa standardsystem stöder drift med 3S- och 4S-LiPo-batterier.
Ett 4S LiPo-batteri levererar nominellt 14,8 V och når 16,8 V vid full laddning. Jämfört med ett 3S LiPo-batteri ger det en högre driftspänning till ESC:n. Det skapar potential för högre motorvarvtal och mer effekt inom drivlinans och elektronikens begränsningar.
Ett batteri är dock inte en prestandauppgradering bara för att det har ett enormt angivet C-värde. Motorn och ESC:n drar den ström som belastningen kräver. Ett lämpligt batteri måste hålla acceptabel spänning och temperatur under dessa belastningar, men att installera ett batteripaket med överdrivet hög teoretisk strömkapacitet ökar inte automatiskt truckens hastighet.
Det praktiska målet är att välja ett batteri som kombinerar tillräcklig strömkapacitet med den kapacitet och fysiska utformning du faktiskt behöver.
Spektrum DSC: bättre kontroll för en kraftfull monstertruck
QUAKE 4S har även Spektrum Dynamic Stability Control (DSC), ett elektroniskt styrassistanssystem som är utformat för att upptäcka överstyrning och tillämpa korrigering genom motstyrning.
Fyra valbara lägen gör att föraren kan välja assistansnivå. Det kan vara användbart när man lär sig hur trucken beter sig på löst underlag, där ett plötsligt gaspådrag kan försämra greppet och snabbt få fordonet att rotera.
För erfarna förare ligger det verkliga intresset inte bara i möjligheten till elektronisk korrigering. Det handlar om hur det nya chassit, däcken, fjädringen och DSC samverkar under acceleration, kurvtagning och återhämtning efter landningar.
DSC ändrar inte batteriets elektriska krav. Men genom att göra trucken lättare att hantera under krävande körning ger det ytterligare en anledning att välja ett pålitligt 4S-batteripaket i stället för att enbart fokusera på spänning eller C-klassning.
Så väljer du det bästa 4S LiPo-batteriet för ARRMA QUAKE 4S
För detta fordon rekommenderar vi att du bedömer fyra faktorer tillsammans: batterispänning, kapacitet, fysiska mått och strömkapacitet. Batteriets vikt och höljets konstruktion förtjänar också uppmärksamhet eftersom trucken är avsedd för tuff terrängkörning.
1. Spänning: Standard 14,8 V 4S LiPo är utgångspunkten
Ett standardiserat 4S LiPo-batteripaket har fyra celler seriekopplade. Varje cell har en nominell spänning på 3,7 V, vilket ger en total nominell spänning på 14,8 V. När batteripaketet balanseringsladdas till 4,20 V per cell når det 16,8 V.
Detta är standardkonfigurationen 4S som stöds av original-ESC:n. Även om vissa hobbyister diskuterar 6S-konverteringar eller LiHV-batterier med högre spänning är det separata frågor från valet av ett kompatibelt batteripaket för fabrikens kraftsystem.
2. Kapacitet: Är 5000 mAh, 6600 mAh eller 8000 mAh bättre?
Batterikapacitet mäts i milliamperetimmar (mAh). För batteripaket med samma nominella spänning innebär högre kapacitet i allmänhet mer lagrad energi tillgänglig.
Ett 5200 mAh 4S-batteri lagrar cirka 77 Wh nominell energi, medan 6600 mAh ger omkring 98 Wh och 8000 mAh ger cirka 118 Wh. Dessa värden är användbara för att jämföra nominella energireserver, men de motsvarar inte garanterade körtider.
En tyngre truck, upprepade starter med full gas, grovt gräs och långa wheelie-sessioner kan alla öka den genomsnittliga strömförbrukningen. Två ägare som använder identiska batteripaket kan därför få mycket olika körtider.
För vardagskörning kan ett batteripaket på omkring 6000–7000 mAh erbjuda en bra kompromiss mellan kapacitet och vikt. Om du föredrar längre körpass med färre batteribyten är ett batteripaket på 8000 mAh värt att överväga, förutsatt att den extra vikten och de fysiska måtten passar din uppsättning.
3. C-klassning: Tänk på strömleveransen, inte bara märkningen
C-klassningen anger en batteritillverkares angivna urladdningskapacitet i förhållande till dess kapacitet. Ett batteripaket med klassningen 120C har en högre teoretisk urladdningsspecifikation än ett liknande paket med 90C, men angivna klassningar är inte standardiserade prestandatestresultat mellan alla tillverkare.
Prestanda i verklig användning beror på cellkonstruktion, inre resistans, drifttemperatur, kabelkvalitet, kontakternas skick och fordonets elektriska effektbehov. Ett välmatchat batteri med tillräcklig strömkapacitet är mer värdefullt än en imponerande märkning som inte ger någon praktisk fördel.
4. Fysisk passform: Gränsen på 160 × 50 × 70mm
Den angivna gränsen för batteriutrymmet i QUAKE 4S är 160 mm i längd, 50 mm i bredd och 70 mm i höjd. Även om facket är relativt rymligt ska dessa mått aldrig betraktas som utbytbara mot obegränsat utrymme.
Batterikablar, kontakternas placering, höljets toleranser och det justerbara hållningssystemet påverkar passformen i praktiken. Om ett batteri mäter exakt 160 mm i längd finns ingen nominell längdmarginal. Kontrollera alltid installationen i stället för att tvinga batteripaketet på plats.
Det justerbara batterifacket är utformat för att förenkla installation och byte av batteripaket.
Tre CNHL 4S-batterier att överväga
För QUAKE 4S-ägare skulle vi börja med att jämföra tre batteripaket i CNHL Racing-serien, med olika prioriteringar när det gäller kapacitet och vikt. Specifikationerna nedan bygger på publicerad produktinformation från CNHL, inte på ett slutfört batteritest specifikt för QUAKE.
| Batteri | Vikt | Mått | Prioritet |
|---|---|---|---|
| 6600mAh 120C Hardcase | 608g | 138 × 48 × 47mm | Bäst allround |
| 8000mAh 120C Hardcase | 632g | 139 × 48 × 47mm | Högre kapacitet |
| 5200mAh 90C Softcase | 524g | 160 × 45 × 37mm | Specialiserad lättviktsuppsättning |
CNHL Racing 6600mAh 4S 120C: Vårt allroundval
CNHL Racing 6600mAh 4S 120C Hardcase with EC5 erbjuder en attraktiv kompromiss mellan lagrad energi, vikt och fysiska mått.
Med en vikt på cirka 608 g erbjuder det här batteriet en nominell kapacitet på 6600mAh och en specifikation för kontinuerlig urladdning på 120C. Den kompakta nominella längden på 138 mm lämnar mer angivet utrymme i batterifacket än ett batteripaket på 160 mm, medan hardcase-höljet uppfyller ARRMA:s angivna krav på hölje.
Det här är batteripaketet vi först skulle överväga för blandad terrängkörning, upprepade accelerationer och fritidskörning där en balanserad kapacitet är viktigare än att välja det största tillgängliga batteriet.
CNHL Racing 8000mAh 4S 120C: Mer energi för längre körpass
CNHL Racing 8000mAh 4S 120C Hardcase with EC5 är vårt val med hög kapacitet.
Jämfört med 6600mAh-modellen ger den ungefär 21 % högre nominell energikapacitet, medan den angivna vikten bara är cirka 24 g högre. Det gör den särskilt attraktiv för förare som vill ha längre körtid utan en stor ökning av den angivna batterivikten.
Högre kapacitet gör förstås inte trucken automatiskt snabbare. Den främsta fördelen är den större energireserven, och den exakta skillnaden i körtid beror på körförhållandena.
CNHL Racing 5200mAh 4S 90C: Ett lättare specialistanpassat alternativ
CNHL Racing 5200mAh 4S 90C EC5 har en annan konstruktion. Det väger cirka 524 g och har en softcase-konstruktion.
Erfarna RC-hobbyister utforskar ibland lättare batteripaket i anpassade installationer, särskilt när installerad vikt och batteriets placering är prioriterade. QUAKE:s fabriksanvisningar anger dock hardcase-batterier, och den nominella längden på 160 mm för detta batteripaket på 5200 mAh motsvarar exakt den publicerade gränsen för batterifacket.
Det bör därför betraktas som ett specialistanpassat alternativ som kräver en oberoende installationsbedömning, inte som en fabriksgodkänd rekommendation för direkt montering. Ett softcase-paket behöver tillräckligt fysiskt skydd, säker fastsättning och avstånd från rörliga delar och vassa kanter; dessa åtgärder ändrar inte tillverkarens angivna krav.
Du kan jämföra dessa batterier och andra tillgängliga kapaciteter i vår CNHL ARRMA QUAKE 4S Battery Collection.
Hardcase kontra Softcase: Vad förändras egentligen?
En vanlig missuppfattning är att hardcase- och softcase-batterier måste fungera olika elektriskt. I verkligheten kan ett hardcase 4S-paket och ett softcase 4S-paket ha samma nominella spänning, liknande cellteknik och jämförbara urladdningsegenskaper.
Den betydande skillnaden är det fysiska skyddet. Ett hardcase-batteri har ett styvt yttre hölje, medan ett softcase-batteri vanligtvis förlitar sig på krympplast runt cellerna. På en monstertruck kan batteriet utsättas för plötslig acceleration av chassit, vibrationer, vältningar och skräp. Höljet och monteringen måste skydda cellerna mot dessa förhållanden.
Det är därför ARRMA:s officiella krav är viktigt. Även om professionella hobbyutövare kanske förstår hur man konstruerar anpassade fästen och skyddskonstruktioner, bör ett Softcase-paket inte marknadsföras som om ARRMA hade godkänt det för standardversionen av QUAKE.
Om det är din prioritet att följa fabrikens anvisningar ska du använda ett hardcase-batteri i lämplig storlek. Du kan utforska fler alternativ i CNHL Hardcase LiPo Battery Collection.
EC5 jämfört med IC5: Kan man använda ett CNHL-batteri utan adapter?
Standardutförandet av QUAKE 4S använder en Spektrum IC5-strömkontakt. Vanliga EC5- och IC5-kontakter är kompatibla via huvudströmkontakterna, så ett korrekt konfigurerat CNHL EC5-batteri kan anslutas för normal positiv och negativ strömförsörjning.
Skillnaden gäller Spektrum Smart-batterifunktionerna. Ett vanligt CNHL EC5-batteri överför inte den ytterligare batterispecifika Smart-data som finns tillgänglig från kompatibla Spektrum Smart-paket. Det levererar konventionell batteriström, men tillhandahåller inte automatiskt Smart-batteriidentifiering eller relaterad batteritelemetri.
Kontrollera alltid kontaktens polaritet och skick innan du ansluter den. Se också till att laddaren stöder batteriets faktiska balanseringskontakt och valda batterikemi.
Kan ARRMA QUAKE 4S använda LiHV- eller 6S-batterier?
Batteriuppgraderingar är ett populärt ämne när en ny RC-truck lanseras, och konfigurationer med högre spänning väcker förstås nyfikenhet. Men det är skillnad mellan vad erfarna byggare kan tänkas modifiera och vad standardfordonet officiellt stöder.
Ett vanligt 4S LiPo når 16,8 V vid full laddning. Ett 4S LiHV kan nå 17,4 V när det laddas till 4,35 V per cell. Standard-ESC:n i QUAKE är specificerad för drift med vanliga 3S-4S LiPo-batterier, och godkännande för LiHV med full spänning har inte fastställts.
Vissa erfarna användare laddar LiHV-batterier endast till den vanliga övre LiPo-gränsen på 4,20 V per cell. Det undviker den högre fulladdningsspänningen, men fastställer inte i sig att en viss kombination av ESC och batteri är godkänd. Tillverkarens anvisningar och korrekta laddarinställningar är fortfarande avgörande.
Ett 6S-batteri är inte lämpligt för den ursprungliga 3S-4S-elektroniken. En äkta 6S-konvertering skulle kräva en separat utvärderad motor- och ESC-konfiguration, samt hänsyn till belastningen på drivlinan, utväxlingen, temperaturerna och andra mekaniska begränsningar. Det bör inte förväxlas med att välja batteri till standardutförandet av QUAKE.
QUAKE 4S jämfört med andra monstertruckar: Vad gör den intressant?
QUAKE 4S lanseras på en trång och entusiastisk RC-marknad. Köpare som jämför stora 4S-monstertruckar överväger naturligt modeller som Traxxas Maxx och befintliga ARRMA-plattformar, däribland Outcast och Kraton 4S.
Det som utmärker QUAKE på pappret är kombinationen av en nyutvecklad plattform, monstertruckbeteende med hög tyngdpunkt, DSC-styrassistans och fokus på förenklat underhåll.
Dess system med tre differentialer och fyrhjulsdrift är också en viktig del av konstruktionen. Jämfört med en tvåhjulsdriven monstertruck förändrar drivning på alla fyra hjulen hur greppet levereras och hur fordonet reagerar vid acceleration på löst underlag. Det garanterar inte bättre köregenskaper i alla situationer, men skapar en tydligt annorlunda körupplevelse.
I slutändan kräver påståenden om vilken truck som är snabbare, starkare eller mer hållbar kontrollerade jämförelser i verkligheten. Vid lanseringen är QUAKE:s starkaste bevis dess publicerade tekniska specifikationer, inte ett etablerat resultat från långvarigt ägande.
Tips för installation, laddning och underhåll av batteriet
Kontrollera hur batteriet ligger i hållaren före den första körningen. Det ska hållas på plats så att det inte kan röra sig, utan att höljet krossas eller kablarna utsätts för överdriven spänning. Se till att kontakten inte kan nå roterande delar och att kablarna hålls fria från fjädringens rörelseområde.
Använd rätt läge för balanserad 4S-laddning för ditt batteri. Ett standardiserat 14.8V LiPo når 16.8V när det är fulladdat. Följ CNHL:s laddningsanvisningar för det specifika paketet, inspektera batteriet efter stötar och ladda inte ett svullet, punkterat, krossat eller på annat sätt skadat paket.
För en tung monstertruck är det särskilt användbart att övervaka temperaturen efter körning i tjockt gräs eller upprepade starter med hög belastning. Motorns och fartreglagets värme beror på mer än batterikapaciteten, och alltför höga temperaturer bör leda till att du kontrollerar drivlinans motstånd, utväxling, kylning och körförhållanden innan du fortsätter.
QUAKE levereras inte med körbatteri eller laddare. Om du behöver laddutrustning kan du utforska urvalet av CNHL LiPo-batteriladdare.
Vanliga frågor om batterier till ARRMA QUAKE 4S
Vilket batteri behöver ARRMA QUAKE 4S?
Fabrikselektroniken stöder ett standardiserat 3S- eller 4S-LiPo-batteri, och ARRMA anger hardcase-konstruktion. För den fullständiga fabrikspecificerade 4S-konfigurationen väljer du ett korrekt dimensionerat 14.8V 4S-paket med en kompatibel huvudströmkontakt.
Hur stor är batterihållaren?
ARRMA anger maximala batterimått på 160 × 50 × 70mm. Ta alltid hänsyn till tillverkningstoleranser, kabeldragning och det faktiska fasthållningssystemet.
Är ett 6600mAh 4S-batteri ett bra val?
Ett korrekt dimensionerat 6600mAh 4S hardcase-batteri kan erbjuda en bra balans mellan kapacitet och vikt. CNHL Racing 6600mAh 120C EC5-modellen är vår främsta kandidat utifrån de publicerade specifikationerna, förutsatt att den fysiska passformen verifieras.
Kan jag använda ett 8000mAh 4S-batteri?
CNHL Racing 8000mAh 4S 120C Hardcase har mått som på pappret passar och använder standardspänning för 4S. Den högre angivna kapaciteten ger potential för längre körtid, men den faktiska installationen och batteriets fasthållning måste fortfarande kontrolleras.
Är ett softcase 4S LiPo kompatibelt?
Ett softcase-paket kan ha samma elektriska spänning och kontaktspecifikationer som ett hardcase-paket. ARRMA kräver dock uttryckligen hardcase-batterier för QUAKE 4S. Installationer med softcase ligger utanför fabrikens riktlinjer och bör inte antas vara säkra eller godkända enbart för att spänningen stämmer.
Kan ett EC5-batteri anslutas till IC5-kontakten?
Ja. EC5 och IC5 har kompatibla huvudströmanslutningar. Konventionella EC5-batterier erbjuder inte Spektrum Smart-specifika batteridatafunktioner.
Gör ett större batteri trucken snabbare?
Inte nödvändigtvis. Att öka mAh vid samma spänning ökar främst den nominella energikapaciteten. Hastighet och acceleration beror också på utväxling, motor, ESC, grepp och hur batterispänningen beter sig under belastning.
Hur snabbt går ARRMA QUAKE 4S?
En tillförlitlig uppgift om topphastighet kräver en dokumenterad testkonfiguration och mätning. Motorspecifikationen på 2300Kv fastställer inte i sig den verkliga maxhastigheten, som varierar beroende på utväxling, däckdiameter, batterispänning, terräng och belastning.
Hur länge räcker ett 4S-batteri?
Körtiden kan inte förutsägas exakt enbart utifrån mAh. Gräs, grus, aggressiva starter, däckbelastning, temperatur och genomsnittligt gaspådrag påverkar alla förbrukningen. Ett batteripaket med högre kapacitet lagrar generellt mer energi, men garanterar inte ett fast antal extra minuter.
Kan originalversionen av QUAKE 4S köras med 6S?
Nej. Original-ESC:n är specificerad för LiPo-drift med 3S–4S. En 6S-konvertering kräver separata överväganden kring elektronik och drivlina och är inte ett batterialternativ som stöds av tillverkaren.
Slutliga tankar: Välj rätt batteri till din QUAKE 4S
ARRMA QUAKE 4S kombinerar en ny 4WD-monstertruckplattform, dramatiska chassireaktioner, Spektrum DSC-assistans och ett kraftfullt borstlöst 4S-drivsystem. Konstruktionen gör den särskilt intressant för förare som gillar energisk bashing snarare än enbart banfokuserad prestanda.
För en konventionell 4S-konfiguration i fabriksutförande är vårt förstahandsval CNHL Racing 6600mAh 4S 120C Hardcase. Om du föredrar högre kapacitet är 8000mAh 4S 120C Hardcase väl värt att överväga.
Oavsett vilken kapacitet du väljer är det bästa batteriet det som passar originalelektroniken, kan monteras säkert och erbjuder den energireserv du behöver för din föredragna körstil.
Redo att välja batteri? Utforska den särskilda CNHL ARRMA QUAKE 4S-batterisamlingen för att jämföra kapacitet, urladdningsklassning, mått och tillgängliga paket med EC5.
För andra RC-fordon kan du bläddra i vår samling med CNHL RC-batterier.
Lämna en kommentar