CNHL Lipo-batterier
CNHL siktar på att erbjuda högkvalitativa Li-Po-batterier och RC-produkter till alla hobbyentusiaster med utmärkt kundservice och konkurrenskraftiga priser
Ett 2S LiPo-batteri innehåller två litium-polymerceller som är seriekopplade. Ett standardmässigt 2S LiPo har en märkspänning på 7,4 V nominellt och når cirka 8,4 V vid full laddning. Det är ett av de mest använda batteriformaten i RC-bilar, crawlers, driftbilar, tävlingsbilar, mindre båtar och många kompakta RC-flygplan.
Det som gör 2S särskilt populärt är balansen mellan användbar effekt, hanterbar vikt och relativt måttlig belastning på motorer, ESC:er och drivlinor. Men ”2S” anger endast batteriets spänningsklass. Kapacitet, fysisk storlek, urladdningsförmåga, kontakt, höljetyp och laddningskrav måste fortfarande passa RC-modellen.

| Antal celler | 2 seriekopplade celler |
| Standardmässig nominell spänning | 7.4V |
| Ungefärlig fulladdad spänning | 8,4 V totalt / 4,20 V per cell |
| Typiskt förvaringsintervall | Cirka 7,6–7,7 V totalt, beroende på laddarens målspänning |
| Vanliga användningsområden | RC-bilar, crawlers, driftbilar, tävlingsbilar, båtar och flygplan |
| Vanliga höljetyper | Hardcase, softcase och shorty-hardcase |
| Typiskt laddningsläge | LiPo-balansladdning |
Bokstaven S betyder att cellerna är kopplade i serie. Ett 2S-batteri innehåller därför två seriekopplade cellgrupper.
Vid seriekoppling adderas spänningen, medan batterikapaciteten i amperetimmar inte fördubblas på ett enkelt sätt.
En standard-LiPo-cell har en nominell spänning på cirka 3,7 V:
3,7 V + 3,7 V = 7,4 V nominellt för ett 2S LiPo
Vid full laddning närmar sig varje standard-LiPo-cell cirka 4,20 V:
4,20 V × 2 = cirka 8,40 V fulladdat
Det är därför samma batteri kan beskrivas både som ett 2S LiPo och ett 7,4 V LiPo-batteri.
För det fullständiga spänningssystemet från 1S till 8S, läs Guide till LiPo-batterispänning: 1S till 8S förklarat för RC-modeller.
| Batteriets tillstånd | Ungefär per cell | Ungefärlig 2S-paketspänning |
|---|---|---|
| Fulladdat | 4,20 V | 8,40 V |
| Nominell märkspänning | 3,70 V | 7,40 V |
| Typiskt förvaringsvärde | Cirka 3,80–3,85 V | Cirka 7,60–7,70 V |
Betrakta inte dessa värden som en fullständig guide för urladdning. Spänningen förändras under belastning, och den korrekta lågspänningsgränsen beror på hela RC-systemet, ESC:ns beteende och batteriets skick.

2S är en av de mest mångsidiga spänningsklasserna för RC-batterier eftersom det ger mer effekt än 1S utan det större spänningssprång och den högre belastning på drivlinan som 3S eller högre innebär.
2S är extremt vanligt i RC-bilar i skala 1/10 och används även i stor utsträckning i mindre fordon. Vanliga användningsområden är:
Jämfört med 3S är en 2S-konfiguration ofta enklare att hantera eftersom gasresponsen är mindre aggressiv och belastningen på drivlinan vanligtvis är lägre när alla andra variabler är likartade.
2S är fortfarande användbart i crawlere, där smidig kontroll vid låg hastighet kan vara viktigare än maximal hjulhastighet. Många moderna crawlersystem stöder dock även 3S, så följ alltid specifikationerna för fartreglage och motor i stället för att anta att en viss spänning alltid är bättre.
Hardcase-2S-batterier är särskilt vanliga i drift-, touring- och racinginriktade chassin. Shorty-batterier är också populära när chassilayout, viktfördelning och batteriplacering är viktiga.
Mindre flygplan, parkflygplan och vissa skalamodeller använder 2S-batterier när låg vikt och måttligt effektbehov prioriteras. Flygtillämpningar föredrar i allmänhet softcase-batterier eftersom vikten är viktigare än stötskyddet.
Vissa mindre båtar använder 2S-batterier, särskilt när fartreglaget och motorn är utformade för lägre spänning. Större eller snabbare båtar använder ofta system med högre S-tal.
Rätt kapseltyp beror till stor del på hur batteriet installeras och hur mycket fysiskt skydd användningen kräver.
| Egenskap | 2S Hardcase | 2S Softcase |
|---|---|---|
| Skydd | Högre skydd mot yttre stötar | Mindre styvt yttre skydd |
| Vikt | Vanligtvis tyngre | Vanligtvis lättare |
| Vanlig användning | RC-bilar, racing och ytgående modeller | Flygplan, vissa båtar och viktkänsliga modeller |
| Passform i chassit | Vanligtvis utformade efter standardiserade fackmått | Större flexibilitet i formen, men måtten spelar fortfarande roll |
Ett hardcase-batteri är inte automatiskt elektriskt bättre än ett softcase-batteri. Kapselkonstruktionen påverkar främst mekaniskt skydd, storlek, vikt och lämplighet för installationen.
Ett 2S Shorty-batteri är ett kompakt hardcase-format som ofta används i RC-racing, buggy, touring, drift och specialanpassade chassilayouter.
Jämfört med ett konventionellt 2S-batteri i fullängds-hardcase är ett Shorty-batteri fysiskt kortare och ofta lättare. Detta kan underlätta:
Ordet Shorty beskriver batteriets fysiska format, inte spänningen. Ett 2S Shorty-batteri är fortfarande elektriskt sett ett 2S-batteri.
Antalet S bestämmer spänningen. Kapaciteten bestämmer hur mycket elektrisk laddning batteriet lagrar.
Vanliga 2S-kapaciteter kan variera från små batteripaket för lätta modeller till batteripaket med hög kapacitet för RC-bilar och tillämpningar med förlängd drifttid.
Till exempel:
Ett batteri med större kapacitet kan ge längre potentiell drifttid, men blir också vanligtvis större och tyngre. Drifttiden kan därför inte förutsägas enbart utifrån mAh, eftersom motorbelastning, utväxling, körstil, fordonets vikt och effektivitet alla spelar roll.
Batteriets energi kan också uppskattas i wattimmar:
Wattimmar ≈ nominell spänning × kapacitet i Ah
Ett standard LiPo på 2S och 5000 mAh är ungefär:
7,4 V × 5 Ah = 37 Wh
Detta hjälper till att förklara varför batterier med samma mAh men olika antal S inte lagrar samma totala energi.
Urladdningsklassningen i C beskriver tillverkarens angivna urladdningskapacitet i förhållande till batterikapaciteten. Den ska inte förväxlas med batteriets antal S.
Till exempel kan två batterier båda vara 2S 5000 mAh men ha olika:
Ett högre C-tal ändrar inte ett 2S-batteri från 7,4 V till ett batteri med högre spänning. Spänningsklass och urladdningskapacitet är separata specifikationer.
Denna skillnad är viktig eftersom båda batterierna kan beskrivas som ”2S”, men deras laddningsspänning är inte nödvändigtvis densamma.
| Specifikation | Standard 2S LiPo | 2S LiHV |
|---|---|---|
| Typisk nominell spänning | 7.4V | 7,6 V |
| Typisk full spänning | 8.4V | Upp till cirka 8,7 V när detta anges |
| Laddarläge | LiPo | LiHV |
Ladda inte ett vanligt 7,4 V LiPo till full spänning för LiHV. Utgå inte heller från att en modell som är klassad för standard-2S automatiskt drar nytta av den högre fulladdade spänningen hos ett LiHV-paket.
Kontrollera både batterispecifikationen och elektroniken innan du använder LiHV-läget.
Ett vanligt 2S LiPo använder normalt en balanseringsladdare med både huvudströmkabeln och balanskontakten anslutna.
Den allmänna processen är:
Cirka 1C är en försiktig allmän utgångspunkt, såvida inte batteriet anger en annan laddningshastighet.
| 2S-batteri | Laddningsström på cirka 1C |
|---|---|
| 2200 mAh | 2,2 A |
| 5000 mAh | 5A |
| 6000 mAh | 6A |
| 8000 mAh | 8A |
Läs laddningsguiden för LiPo-batterier för en komplett laddningsöversikt.
Vid 1C kräver ett 2S-batteri vanligtvis inte särskilt hög laddeffekt eftersom spänningen är relativt låg.
Till exempel kräver ett 2S-batteri på 5000 mAh vid 1C ungefär:
8,4 V × 5 A ≈ 42 W nära full spänning
En laddare med cirka 60 W eller mer tillgängligt för den aktiva kanalen ger därför ett användbart effektutrymme för ett vanligt 2S-paket på 5000 mAh.
Batterier med mycket hög kapacitet, till exempel 2S-paket, kan dock nå laddarens strömgräns innan de når effektgränsen. Ett batteri på 8000 mAh vid ungefär 1C kräver 8 A, så både laddarens ampere och watt spelar roll.
Det finns ingen enda ”2S-kontakt”. Valet av kontakt beror på den avsedda modellen, strömbehovet och tillverkaren.
Vanliga exempel är:
Kontakten måste passa modellen både elektriskt och mekaniskt. Undvik onödiga adapterkedjor, särskilt på RC-bilar med hög strömförbrukning.
För en fullständig översikt, läs Guide till RC-batterikontakter.
Ett standardmässigt 1S LiPo-batteri har en nominell spänning på cirka 3.7V, medan ett 2S-batteri har cirka 7.4V nominell spänning.
Ett byte från 1S till 2S fördubblar därför ungefär den nominella packspänningen. Det kan dramatiskt förändra motorhastigheten och belastningen på elektroniken om modellen inte är konstruerad för 2S.
Byt aldrig ut 1S mot 2S enbart för att kontakten passar.
För den detaljerade jämförelsen, läs Vad är skillnaden mellan 1S- och 2S-LiPo?.
Ett standardmässigt 2S LiPo-batteri har en nominell spänning på 7.4V. Ett 3S LiPo-batteri har en nominell spänning på 11.1V.
Den extra spänningen kan öka motorhastigheten och prestandapotentialen, men den kan också öka värmeutvecklingen och den mekaniska belastningen. Om 3S är en uppgradering beror på hela RC-plattformen.
| Egenskap | 2S LiPo | 3S LiPo |
|---|---|---|
| Nominell spänning | 7.4V | 11.1V |
| Full spänning | 8.4V | 12.6V |
| Allmän karaktär | Mjukare och lättare att hantera | Högre prestandapotential |
| Systemkrav | Modellen måste stöda 2S | ESC, motor och drivlina måste stöda 3S |
Läs 2S- kontra 3S-LiPo-batteri: Vilket är bäst för RC-bilar, flygplan och bandvagnar? innan du byter spänningsklass.
Ibland, men endast när ESC:n, motorn och modellen stöder drift vid den lägre spänningen.
Om systemet stöder både 2S och 3S minskar ett byte från 3S till 2S vanligtvis den tillgängliga motorhastigheten och prestandan. Modellen kan kännas mjukare och mindre aggressiv.
Viss elektronik kräver dock en lägsta driftspänning, och vissa modeller är konstruerade kring en specifik batteristorlek och vikt. Kontrollera tillverkarens specifikationer.
Anta inte det. Ett 3S-batteri höjer den nominella spänningen från 7.4V till 11.1V och full spänning från 8.4V till 12.6V.
Om ESC:n, motorn, servosystemet eller annan elektronik endast är klassad för 2S kan 3S överskrida deras spänningsgränser.
Använd endast 3S när hela kraftsystemet uttryckligen stöder det.
En beteckning som 2S1P beskriver den interna cellkonfigurationen:
För de flesta konventionella RC-batterier behöver användare främst förstå S-antalet, eftersom det avgör spänningskompatibiliteten med modellen och laddaren.
En högre P-konfiguration kan ändra den totala kapaciteten och strömkapaciteten, men den ändrar inte seriespänningen om inte även S-antalet ändras.
Börja med spänningskompatibiliteten och kontrollera sedan modellens fysiska och elektriska krav.
Bläddra i CNHL:s samling av 2S LiPo-batterier för att jämföra standardbatterier på 7,4 V, 2S LiHV-alternativ, kapaciteter, kapslingstyper och kontakter.
2S betyder att batteriet innehåller två litium-polymercellgrupper som är seriekopplade.
Ett standardbatteri med 2S LiPo är märkt med 7,4 V nominellt och når cirka 8,4 V när det är fulladdat.
Båda värdena beskriver olika tillstånd hos samma standardbatteri. 7,4 V är dess nominella spänning, medan cirka 8,4 V är spänningen när det är fulladdat.
Många laddare riktar in sig på cirka 3,8–3,85 V per cell, eller cirka 7,6–7,7 V totalt för ett standardbatteri med 2S.
Vanliga användningsområden är RC-bilar, touringbilar, driftbilar, buggies, crawlers, mindre båtar och lätta flygplan.
Ja. 2S är ett av de vanligaste batteriformaten för RC-bilar, särskilt inom racing, touring, drift, buggy och crawler i skala 1/10. Det aktuella batteripaketet måste ändå passa fordonet.
Ett standardmässigt 2S LiPo har vanligtvis en nominell spänning på 7.4V och är fulladdat vid 8.4V. Ett 2S LiHV är vanligtvis klassat till omkring 7.6V nominellt och kan laddas till en högre spänning när batteripaketet uttryckligen tillåter det.
Det beror på batteriets kapacitet och tillåtna laddningshastighet. För ett batteri på 5000mAh motsvarar 5A ungefär 1C.
Ja, för ett konventionellt LiPo-batteri med flera celler. Balanseringskabeln gör att laddaren kan övervaka de två enskilda cellgrupperna.
Inte generellt. Hardcase-batterier ger bättre yttre skydd och är vanliga i RC-bilar, medan softcase-batterier vanligtvis är lättare och ofta bättre lämpade för flygplan och andra viktkänsliga användningsområden.
Endast om modellen och elektroniken stöder 2S-drift. Prestandan blir vanligtvis lägre eftersom spänningen är lägre.
Endast när ESC, motor och hela modellen uttryckligen stöder 3S. Utgå inte från att kontaktkompatibilitet innebär spänningskompatibilitet.
Det finns ingen universell kontakt. XT30, XT60, EC3, EC5, IC3, IC5, Deans, TRX och kontakter av bullet-typ används alla beroende på användningsområde.
Välj kapacitet utifrån modellens batterifack, viktgräns, önskad drifttid och strömbehov. Ett högre mAh-tal innebär inte automatiskt att batteriet passar bättre.
Ett 2S LiPo-batteri är ett seriekopplat batteri med två celler, en standardmässig nominell spänning på 7.4V och en ungefärlig fulladdad spänning på 8.4V. Det är fortfarande en av de mest användbara RC-spänningsklasserna eftersom det fungerar med ett brett utbud av bilar, crawlers, driftmodeller, båtar och flygplan.
Det viktiga är att se 2S som utgångspunkten, inte som den fullständiga specifikationen. När du har bekräftat spänningskompatibiliteten ska du matcha kapacitet, mått, vikt, höljestil, kontakt och urladdningsförmåga mot den faktiska modellen.
Om du funderar på om du ska fortsätta med 2S eller gå över till en uppsättning med högre spänning kan du läsa 2S vs 3S LiPo-batteri. För hela spänningssystemet går du tillbaka till Guide till LiPo-batteriers spänning: 1S till 8S förklarat för RC-modeller.
CNHL siktar på att erbjuda högkvalitativa Li-Po-batterier och RC-produkter till alla hobbyentusiaster med utmärkt kundservice och konkurrenskraftiga priser
Snabb passformskontroll 2-pack CNHL Black Series V2.0 1300mAh 22.2V 6S 130C LiPo-batteri med XT60-kontakt passar utmärkt för FPV-piloter som vill h...
Visa fullständiga detaljerReservdelar och långsiktigt stöd Vi vet att pålitlig tillgång till reservdelar är en viktig del av att hålla ett RC-flygplan flygande i många...
Visa fullständiga detaljerSpecifikationer: Lager Nummer: 500706EC5 Kapacitet: 5000mAh Spänning: 22.2V / 6-Cell / 6S1P Urladdningshastighet: 70C Kontinuerlig / 140C Burst L...
Visa fullständiga detaljerCNHL LiPo Battery Bag är designad för säkrare LiPo-laddning, transport och förvaring hemma eller på fältet. Den tillför ett praktiskt skyddslager g...
Visa fullständiga detaljerSnabb passformskontroll 2-pack CNHL Speedy Pizza Series Pro 1350mAh 6S 150C LiPo-batteri med XT60-kontakt är byggt för 5-tums FPV-piloter som v...
Visa fullständiga detaljerSnabb passformskontroll CNHL Speedy Pizza Series 2200mAh 22.2V 6S 120C LiPo-batteri med XT60-kontakt kombinerar det välbekanta 2200mAh 6S-formatet...
Visa fullständiga detaljerSnabb passningskontroll CNHL Speedy Pizza Series 2200mAh 14.8V 4S 120C LiPo-batteri med XT60-kontakt kombinerar ett vanligt 2200mAh 4S-format med ...
Visa fullständiga detaljerSnabb passningskontroll CNHL Speedy Pizza Series 2200mAh 11.1V 3S 120C LiPo-batteri med XT60-kontakt har det välbekanta 3S 2200mAh-formatet för fl...
Visa fullständiga detaljerCNHL Long Range Series BAK 65E 6350mAh 21700 Li-ion-battericellen är byggd kring en tydlig prioritet: maximal lagrad energi från en lätt cylindrisk...
Visa fullständiga detaljerCNHL Long Range Series BAK 50D 5000mAh 21700 Li-ion-battericellen är utformad för specialbyggda batteripack med hög energitäthet som behöver en bra...
Visa fullständiga detaljer
Lämna en kommentar