Siirry sisältöön
11.11 Tehomyynti
150 $ alennuspaketti vain 4,99 $ >
11.11 Tehomyynti
150 $ alennuspaketti vain 4,99 $ >

XRAY XB8E 2026 4S Battery – 2S Shorty Saddle Pack LiPo & LiHV

Suodattimet

XRAY XB8E 2026 -akku: onko se 4S vai 2S?

Yksinkertaisin vastaus on: XRAY XB8E 2026 on 4S-buggy, mutta shorty-satulapakkausasetelman kukin akku on 2S.

Kahta yhteensopivaa 2S-akkua käytetään yhdessä täydellisen 4S-sähköjärjestelmän muodostamiseen. Tämä on tärkeä ero XRAY XB8E 2026 -akun hankinnassa, sillä pelkästään hakusanalla ”4S-akku” etsiminen voi johtaa tavanomaisiin pitkän mallisiin 4S-paketteihin, jotka eivät ole fyysiseltä rakenteeltaan samanlaisia kuin XB8E:n satulapakkausjärjestelmä.

RC-malli XRAY XB8E 2026 / XB8E’26
Ajoneuvotyyppi 1/8-kokoluokan kilpailukäyttöön tarkoitettu 4WD-sähköbuggy
Täydellinen sähköjärjestelmä 4S
Shorty-satulapakkausasetelma 2 × yhteensopivaa 2S-akkua
Akkutyyppi Shorty-kovakuoriset satulapakkaukset
CNHL-vaihtoehdot Standardit LiPo- ja LiHV-akut

Millainen XRAY XB8E:n satulapakkausakun sijoittelu on?

XB8E’26 käyttää LiPo-akun satulapakkausjärjestelyä sen sijaan, että akkujärjestelmää käsiteltäisiin yhtenä suurena tavanomaisena pakettina. Akunpitimet kiinnittävät kaksi erillistä pakettia osaksi rungon rakennetta, mikä auttaa keskittämään akun massan buggy-mallin keskialueelle.

Vuoden 2026 runko sijoittaa akut alemmas ja siirtää akun kiinnikkeet lähemmäs keskilinjaa. Uudistetut sivusuojat, akunpitimet ja takatuen alue tukevat kaikki tätä matalampaa ja keskitetympää sijoittelua. Tämä vähentää akun massan vaikutusta rungon ulkoreunoilla ja tekee akun valinnasta tärkeän osan kokonaisajoasetuksia.

XB8E’26 tukee sekä Short- että Mid-Size-akkumuotoja. Tässä kokoelmassa keskitytään Shorty-satulapakkauksiin, jotka mahdollistavat myös akun lisäsijoittelun eteen tai taakse painon tasapainottamiseksi.

3 suositeltua CNHL Shorty -akkua XRAY XB8E’26 -malliin

Alla esitellyillä kolmella CNHL-akulla on kompakti 96 mm:n shorty-pituus, mutta ne on suunniteltu eri säätöprioriteetteihin. Oikea valinta riippuu siitä, arvostatko akun vähimmäiskorkeutta ja -massaa, monipuolista kapasiteetin ja painon tasapainoa vai shorty-formaatin pisintä käyttöaikaa.

CNHL-akku Koko Paino Säätöjen prioriteetti
4600mAh 2S LiHV 130C erittäin ohut 96 × 46 × 18 mm Noin 167,5 g kappaleelta Matala painopiste / pienin massa
5200mAh 2S LiHV 120C 96 × 47 × 26 mm Noin 198 g kappaleelta Tasapainoinen kilpailuasetelma
6400mAh 2S LiHV 130C 96 × 46 × 24 mm Noin 218 g kappaleelta Suuri kapasiteetti / pidempi käyttöaika

1. 4600mAh 2S 130C erittäin ohut LiHV – matalan painopisteen kilpailuasetelma

CNHL Ultra-Thin Racing Series LiHV 4600mAh 7.6V 2S 130C Shorty -kovakuorinen akku on kolmesta vaihtoehdosta eniten säätöihin keskittyvä.

Sen erottuva ominaisuus on 18 mm:n akun korkeus. Noin 167,5 g akkua kohden painava pari pitää myös kokonaisakkumassan huomattavasti pienempänä kuin suuremman kapasiteetin vaihtoehdot.

Tämän ansiosta 4600 mAh:n Ultra-Thin-akku on erityisen kiinnostava XB8E’26-kokoonpanossa, jossa pienempi akkumassa, matala pystysuuntainen painopiste ja herkästi reagoiva alusta ovat tärkeämpiä kuin käyttöajan maksimointi. Täydellinen 4S-satulapakkikokoonpano vaatii kaksi samanlaista akkua.

2. 5200 mAh 2S 120C LiHV – tasapainoinen yleisvalinta

2 Packs CNHL Racing Series LiHV 5200 mAh 7,6 V 2S 120C Shorty Hardcase -akku on paras yleislähtökohta, kun kapasiteetti, paino ja kilpailukäyttöön sopiva teho ovat kaikki tärkeitä.

Kunkin akun mitat ovat noin 96 × 47 × 26 mm ja paino noin 198 g. Tuote toimitetaan jo kahden akun yhdistelmänä, mikä sopii erityisen hyvin XB8E:n shorty-satulapakkikonseptiin, sillä täydellinen 4S-järjestelmä vaatii kaksi samanlaista 2S-akkua.

Kuljettajille, jotka eivät erityisesti tarvitse mahdollisimman kevyttä akkua tai suurinta mahdollista kapasiteettia, 5200 mAh tarjoaa käytännöllisen keskitien kilpailuihin ja säännölliseen rata-ajoon.

3. 6400 mAh 2S 130C LiHV – suurikapasiteettinen shorty-kokoonpano

CNHL Racing Series LiHV 6400 mAh 7,6 V 2S 130C Shorty Hardcase -akku nostaa kapasiteetin huomattavasti korkeammaksi, mutta säilyttää kompaktin 96 mm:n shorty-pituuden.

Noin 218 g akkua kohden se lisää akkumassaa enemmän kuin 4600 mAh:n ja 5200 mAh:n vaihtoehdot, mutta 6400 mAh:n lisäkapasiteetista voi olla hyötyä pidemmissä harjoituksissa, pidemmässä ajoajassa tai kokoonpanoissa, joissa käyttöaika on kokonaisajoneuvon painon minimointia tärkeämpää.

Käytä yhdessä kahta samanlaista 6400 mAh:n akkua ja huomioi akkujen lisäpaino ajokorkeuden tasapainoa, jousitusta ja alustan yleistä käyttäytymistä säätäessäsi.

Miksi akun painolla on merkitystä XB8E 2026 -mallissa

Akkukapasiteettia ei pitäisi pitää ainoana suorituskykyä määrittävänä lukuna kilpailukäyttöön tarkoitetussa 1/8-buggyssä. Koska XB8E käyttää kahta akkupakettia, jopa kohtuullinen ero yksittäisten akkujen painossa muuttuu merkittäväksi, kun molemmat on asennettu.

Pari 167,5 g:n Ultra-Thin-akkuja on noin 101 g kevyempi kuin pari 218 g:n 6400 mAh:n akkuja. Tämä ero voi vaikuttaa kiihtyvyyteen, suunnanvaihtoihin, hyppyjen asentoon, jousituksen toimintaan ja siihen, kuinka paljon kokonaismassaa alustan on hallittava.

Siksi 4600 mAh:n vaihtoehto sopii painoa korostavaan kokoonpanoon, 5200 mAh:n vaihtoehto asettuu näiden väliin ja 6400 mAh:n vaihtoehto vaihtaa suuremman massan suurempaan varastoituneeseen energiaan ja pidempään ajoaikaan.

Shorty-akun sijainti on myös säätötyökalu

XB8E:n lyhyen akkuosan etu ei rajoitu kompakteihin mittoihin. Lyhyet akut voidaan sijoittaa myös eteen- tai taaksepäin akkutelinejärjestelmän sisällä, mikä antaa kuljettajalle uuden tavan säätää ajoneuvon tasapainoa.

Akkumassan siirtäminen muuttaa sitä, miten buggy jakaa painon etu- ja taka-akselin välillä. Ihanteellinen säätö riippuu radan pidosta, ajotyylistä, moottorin ja ESC:n sijainnista, rengasvalinnasta ja jousituksen säädöistä, joten yhtä automaattisesti kaikille radoille parasta akkusijaintia ei ole.

Siksi Shorty-akkua ei pidä valita pelkän kapasiteetin perusteella. Akun paino, korkeus ja sijainti voivat kaikki vaikuttaa XB8E:n alustan säätöön.

Shorty- ja Mid-Size-akut XB8E’26-mallissa

XRAY XB8E’26:n akkuteline tukee sekä Short- että Mid-Size-akkujen kokoonpanoja. Mid-Size-akut voivat tarjota vaihtoehdon kapasiteetin ja painonjakauman suhteen, kun taas Shorty-akut mahdollistavat suuremman säätövaran etu- ja takaosan välillä akkutelineen sisällä.

Tämä CNHL-valikoima keskittyy tarkoituksella 2S Shorty -satula-akkuihin. Valitut CNHL-akut ovat kompaktin 96 mm:n pituisia, joten ne ovat tähän valikoimaan sopiva CNHL-muoto sen sijaan, että pidempi akku yritettäisiin korvata vain siksi, että ajoneuvoa kuvataan 4S-malliksi.

Tavallinen 2S LiPo vs. 2S LiHV XB8E:n 4S-kokoonpanossa

Tavallisen 2S LiPo-akun nimellisjännite on 7,4 V. Kaksi yhteensopivaa akkua XB8E:n virtajärjestelmässä tuottaa 14,8 V:n nimellisjännitteen / 4S:n, ja koko 4S-järjestelmän tavanomainen enimmäislatausjännite on 16,8 V.

2S LiHV-akun nimellisjännite on 7,6 V. Kaksi akkua yhdessä muodostavat 15,2 V:n nimellisjännitteen. Täyteen LiHV-tilassa ladattuna jokainen kenno voi saavuttaa 4,35 V:n jännitteen, jolloin täydellisen nelikennosisen LiHV-järjestelmän jännite voi olla jopa 17,4 V.

2 × 2S tavallinen LiPo 14,8 V nimellisjännite / enintään 16,8 V
2 × 2S LiHV 15,2 V nimellisjännite / enintään 17,4 V täydessä LiHV-tilassa
ESC-vaatimus Tuettava käytössä oleva todellinen enimmäisjännite

XB8E toimitetaan rakennussarjana, joten LiHV-yhteensopivuus riippuu kuljettajan asentamasta ESC:stä. Älä oleta, että pelkästään ”4S-yhteensopivaksi” kuvattu ESC tukee automaattisesti täyteen ladattua 17,4 V:n LiHV-järjestelmää. Jos täydellistä LiHV-tukea ei ole vahvistettu, lataa LiHV-akut vain tavalliseen LiPo-rajaan 4,20 V per kenno äläkä ylitä ESC-valmistajan ilmoittamaa enimmäistulojännitearvoa.

Entä tavalliset 7,4 V:n 2S Shorty-akut?

LiHV-kemiaa ei ole pakko käyttää. Tämän valikoiman tavalliset 7,4 V:n 2S-kovakuori-shorty-akut ovat edelleen käytännöllinen valinta, kun haluat tavanomaisen 4S-järjestelmän, jonka enimmäisjännite on 16,8 V, kun ESC:si ei tue täyttä LiHV-jännitettä tai kun paikalliset kilpailusäännöt määrittävät tavallisen LiPo-latauksen rajat.

CNHL Racing Series 4900 mAh 7,4 V 2S 120C shorty -vaihtoehdot ovat hyödyllisiä vaihtoehtoja rakentajille, jotka suosivat tavallista LiPo-kokoonpanoa mutta haluavat säilyttää kompaktin satulapakkimuodon.

Onko molempien XB8E:n satulapakkien akkujen oltava samanlaisia?

Kyllä. Yhdessä käytettävien kahden akun tulee olla samaa mallia ja kemiaa, kapasiteetiltaan ja kennomäärältään samanlaisia sekä iältään, sisäiseltä kunnoltaan ja varaustilaltaan samankaltaisia.

Älä rakenna 4S-järjestelmää käyttämällä yhtä 4600 mAh:n ja yhtä 6400 mAh:n akkua tai yhdistämällä tavallisia LiPo- ja LiHV-akkuja. Yhteensopiva akkupari takaa tasaisemman kuormituksen ja helpottaa huomattavasti latauksen, valvonnan ja rungon tasapainon hallintaa.

XB8E-akkujen liittimet ja ESC-johdotus

Koska XRAY XB8E’26 on kilpailusarja, ei ole olemassa yhtä tehtaalla asennettua ESC-liitintä, jota jokaisessa kokoonpanossa on käytettävä. Liittimen valinta riippuu kilpailijan valitsemasta ESC:stä, johdotusratkaisusta ja akun johdoista.

Korostetuissa CNHL shorty -kovakuoriakuissa käytetään 5 mm:n bullet-akkuliitäntää, ja lähtöjohdot ovat tuotteesta riippuen esimerkiksi XT60- tai EC3-tyyppisiä. Näiden ulkoisten johtojen ansiosta johdotus voidaan reitittää elektroniikan sijoittelun mukaan sen sijaan, että käytettäisiin pysyvästi kiinnitettyä akkukaapelia.

Varmista ennen buggy-mallin virran kytkemistä liitintyyppi, napaisuus, johtimen poikkipinta-ala, sarjakytkentä, kaapeleiden etäisyys ja virrankesto. Pidä kaikki akun johdot turvallisesti erillään keskeisestä voimansiirrosta ja muista pyörivistä osista.

XRAY XB8E 2026 -akun sopivuuden tarkistuslista

  • Järjestelmäjännite: rakenna XB8E 4S -kokoonpano kahdesta yhteensopivasta 2S-akusta.
  • Akkumuoto: varmista, että käytät Short-akkupidikekokoonpanoa näille CNHL shorty -akuille.
  • Akkupari: käytä saman kemian ja kapasiteetin omaavia keskenään identtisiä akkumalleja.
  • Akun mitat: varmista akkutelineiden ja kiinnitystarvikkeiden ympärille jäävä asennustila.
  • Akun paino: huomioi molempien akkujen yhteenlaskettu paino, älä vain yhden akun painoa.
  • ESC:n jännite: tarkista valitsemasi ESC:n suurin tulojännite.
  • LiHV-lataus: käytä LiHV-yhteensopivaa laturia ja täyttä LiHV-tilaa vain, kun koko elektroniikkajärjestelmä tukee suurempaa jännitettä.
  • Liitinjärjestelmä: varmista lähtöjohdot, napaisuus, virrankesto ja sarjakytkentä.
  • Johtojen reititys: pidä akun ja ESC:n johdot erillään voimansiirron osista.
  • Kilpailusäännöt: tarkista paikallisista luokkasäännöistä hyväksytty akkujen kemia, latausjännite ja kovakuorivaatimukset.

XRAY XB8E 2026 -akkujen usein kysytyt kysymykset

Käyttääkö XRAY XB8E 2026 4S-akkua?

XB8E’26 käyttää 4S-virtajärjestelmää. Tässä esitellyssä Shorty-satula-akkukokoonpanossa 4S-järjestelmä muodostetaan kahdesta keskenään yhteensopivasta 2S-akusta.

Miksi nämä akut on merkitty 2S-akuiksi, jos XB8E on 4S?

Koska 2S kuvaa kutakin yksittäistä akkupakettia. Kaksi keskenään yhteensopivaa 2S-akkua toimii yhdessä täydellisenä 4S-järjestelmänä.

Mitä satula-akku tarkoittaa XRAY XB8E:ssä?

Satula-akulla tarkoitetaan rungon käyttämää kahden akun sijoittelua. Yhden suuren akkupaketin sijaan ajoneuvossa käytetään kahta erillistä akkupakettia, jotka sijoitetaan niille tarkoitettuihin akunpidikkeisiin.

Voiko XB8E 2026:ssa käyttää Shorty-akkuja?

Kyllä. XB8E’26:n akunpidike on suunniteltu Short- ja Mid-Size-akuille. Short-akut tarjoavat myös enemmän säätövaraa etu- ja takaosan välillä painotuksen hienosäätöä varten.

Tarvitsenko kaksi 2S-akkua?

Kyllä, kahden 2S Shorty -satula-akun kokoonpanossa. Käytä aina kahta keskenään yhteensopivaa akkua.

Voinko käyttää sen sijaan yhtä tavallista pitkää 4S-akkua?

Älä oleta, että tavallinen pitkä 4S-akku on vaihtokelpoinen XB8E:n Shorty-satula-akkusijoittelun kanssa vain siksi, että myös kennojen sähköinen määrä on 4S. Akun muodon, mittojen, kiinnityksen ja johdotuksen on vastattava rungon kokoonpanoa.

Voinko käyttää 2S LiHV -satula-akkuja XB8E’26:ssa?

LiHV-akkuja voidaan käyttää sarjan elektroniikkaan asennettujen jänniterajojen mukaisesti. Kaksi täyteen ladattua 2S LiHV -akkua voi muodostaa nelikennoisena järjestelmänä 17,4 V:n jännitteen, joten varmista ennen täyden LiHV-latauksen käyttöä, että ESC tukee tätä enimmäisjännitettä.

Mikä CNHL XB8E -akku minun pitäisi valita?

Valitse 4600 mAh:n Ultra-Thin-akku, kun akun pieni massa ja korkeus ovat etusijalla, 5200 mAh:n akku tasapainoiseen kapasiteetin ja painon yhdistelmään tai 6400 mAh:n akku, kun pidempi käyttöaika on tärkeämpää kuin akun painon minimointi.

Lisää CNHL:n 2S Shorty- ja RC-autojen akkuja

Tarvitsetko lisää kapasiteetti-, purkuvirta- tai liitinvaihtoehtoja? Tutustu CNHL:n 2S LiPo -akkuvalikoimaan, josta löydät lisää 7,4 V:n ja 7,6 V:n akkuvaihtoehtoja.

Voit myös vertailla lisää suorituskykyisiä akkuja CNHL:n RC-autojen akkuvalikoimassa, johon kuuluu akkuja kilpa-autoihin, touring-autoihin, drift-autoihin, ryömijöihin ja muille sähköisille RC-alustoille.

Jos etsit lisää suurjännitteisiä hardcase-vaihtoehtoja, tutustu CNHL Racing Series LiHV -hardcase-akkuihin.

TOP