Siirry sisältöön
11.11 Tehomyynti
150 $ alennuspaketti vain 4,99 $ >
11.11 Tehomyynti
150 $ alennuspaketti vain 4,99 $ >

HPI Stage D24 Battery – 2S 350mAh LiPo with JST

Suodattimet

  • Alkuperäinen hinta $12.99
    Alkuperäinen hinta $12.99 - Alkuperäinen hinta $12.99
    Alkuperäinen hinta $12.99
    $9.99 USD - $12.99 USD
    $9.99 - $12.99
    Nykyinen hinta $9.99 USD

    CNHL 300mAh 2S LiPo akku 7.4V 30C JST-liittimellä – 3 pakkausta

    Vain 9 yksikköä jäljellä

    Tekniset tiedot – CNHL MiniStar 300mAh 2S 7.4V LiPo-akku Varastonumero: 35302G Kapasiteetti: 300mAh Jännite: 7.4V / 2-soluinen / 2S1P Purkunope...

    Näytä täydet tiedot
    Alkuperäinen hinta $12.99
    Alkuperäinen hinta $12.99 - Alkuperäinen hinta $12.99
    Alkuperäinen hinta $12.99
    $9.99 USD - $12.99 USD
    $9.99 - $12.99
    Nykyinen hinta $9.99 USD
    Säästä jopa 23% Säästä %

Millaista akkua HPI Stage D24 käyttää?

HPI Stage D24 käyttää kompaktia 7,4 V:n 2S LiPo -akkua. Vaikka joissakin varhaisissa HPI:n markkinointiteksteissä mainittiin 600 mAh, oikea Stage D24:n akkukapasiteetti on 360 mAh. Pienempi kapasiteetti on järkevä 1:24-kokoisessa kevyessä alustassa, jossa akun koko ja asennettu paino ovat tärkeämpiä kuin mahdollisimman suuren kapasiteetin akun käyttäminen.

Korvaavaa akkua etsittäessä hyödyllisin vertailukohta on siksi kompakti 2S-akku, jonka kapasiteetti ja fyysinen koko ovat suunnilleen samat kuin tehdasakussa, eikä suurempi 2S-akku, joka on tarkoitettu 1/18- tai 1/10-ajoneuvoihin.

CNHL:n 350 mAh:n 2S LiPo HPI Stage D24:ään

Tähän kokoelmaan valitun CNHL MiniStar -akun todellinen kapasiteetti on 350 mAh, joten se on erityisen lähellä HPI:n 360 mAh:n akkua. Sen jännite on sama 7,4 V 2S, purkausluokitus 30C ja kompakti rakenne, jonka on vahvistettu sopivan Stage D24:ään.

Tekniset tiedot HPI Stage D24:n tehdasakku CNHL MiniStar
Jännite 7,4 V / 2S 7,4 V / 2S
Kapasiteetti 360 mAh Todellinen kapasiteetti 350 mAh
Purkautumisnopeus 10C 30C
Mitat Noin 45 × 20 × 11 mm 44 × 19 × 15 mm
Lähtöliitin JST BEC JST
Paino Noin 22 g

Sopivuushuomautus: Tässä kokoelmassa esitelty CNHL:n 350 mAh:n 2S JST -akku sopii vahvistetusti Stage D24:ään. Suositus perustuu itse akun todelliseen sopivuuteen eikä pelkästään jännitteen tai nimelliskapasiteetin vastaavuuteen.

Miksi 350 mAh on järkevämpi kuin suurempi akku

Suuremman kapasiteetin akku ei automaattisesti ole parempi valinta HPI Stage D24:ään. Tämä alusta on paljon pienempi kuin tavallinen 1/18- tai 1/10-RC-auto, joten akun mitat ja paino tulevat nopeasti tärkeiksi.

Tehdasakun 360 mAh:n kapasiteetin lähellä pysyminen pitää akkukokonaisuuden kompaktina ja säilyttää auton kevyen luonteen. CNHL:n 350 mAh:n vaihtoehto on vain 10 mAh pienempi kuin HPI:n vara-akun kapasiteetti, joten se on Stage D24:lle huomattavasti luontevampi akkukäyttö kuin fyysisesti suuremmat 450 mAh:n, 650 mAh:n tai muut yleiset 2S-akut.

Miksi 3 akun pakkaus sopii hyvin 1/24-driftiautolle

Pienet takavetoiset driftiautot palkitsevat harjoittelun. Gyron vahvistus, kaasunhallinta, ohjausliikkeet ja ajopinta voivat kaikki muuttaa Stage D24:n tuntumaa etenkin siirryttäessä sileiden lattioiden, varsinaisten driftipintojen ja kompaktien sisäratojen välillä.

Kolmen akun pakkaus tarjoaa useita samaan ajokertaan valmiita akkuja ilman, että auton akun koko tai paino-ominaisuudet muuttuvat. Tämä on erityisen hyödyllistä kahdeksikkoa harjoiteltaessa, gyroasetuksia testattaessa tai sisädriftausajon jatkamisessa pidempään.

Stage D24:n virtajärjestelmä ja akkutarve

HPI Stage D24 saa virtansa 37T-harjallisesta moottorista ja käyttää kompaktia SRL-805-integroitua elektroniikkajärjestelmää nopeudensäätöön, vastaanottimeen, gyroon ja valaistustoimintoihin. Kyseessä ei ole suurta ja suurikapasiteettista akkua vaativa suurivirtaisen harjattoman moottorin virtajärjestelmä.

Tehdasasetusten mukaisessa harjallisessa kokoonpanossa akun valintaperusteet ovat siis selkeät: oikea 2S-jännite, kompaktit mitat, sopiva paino ja oikea liitäntä. CNHL:n 350mAh 30C-akku tarjoaa huomattavasti enemmän purkuvaraa kuin tehtaan 10C-luokitus ilman, että Stage D24:ään tarvitsee asentaa fyysisesti suurempaa akkua.

HPI Stage D24 -akun lataaminen

Stage D24 käyttää tavallista 2S LiPo -akkua. Lataa CNHL-akku vain LiPo-akkujen balansoitua latausta tukevalla laturilla ja käytä 7,4 V:n 2S LiPo -akulle sopivia asetuksia.

LiPo-turvallisuus: Älä ylitä 4,2 V:n jännitettä kennoa kohti. Tarkista akku, johdot ja liitin ennen lataamista tai käyttöä, äläkä koskaan lataa vaurioitunutta tai turvonnutta LiPo-akkua.

HPI Stage D24 -akun usein kysytyt kysymykset

Minkä kokoinen akku HPI Stage D24:ssä on?

Oikea HPI:n vara-akun tekninen määritys on kompakti 7,4V 2S 360mAh LiPo. Tässä valikoimassa suositellun CNHL-akun todellinen kapasiteetti on 350mAh.

Onko HPI Stage D24:n akun kapasiteetti 600mAh vai 360mAh?

Oikea akun kapasiteetti on 360mAh. Stage D24:n varhaisissa mainosteksteissä mainittiin 600mAh, mutta tehtaan vara-akun tekniset tiedot ja tuotantoakut ovat 360mAh.

Sopiiko CNHL:n 350mAh 2S -akku HPI Stage D24 -malliin?

Kyllä. Tässä esitelty kompakti CNHL 350mAh 7,4V 2S 30C JST -akku sopii varmasti HPI Stage D24 -malliin.

Voinko käyttää suurempaa 2S-akkua Stage D24:ssä?

Pelkkä jännite ei määritä yhteensopivuutta. Monet yleiset 2S-akut ovat fyysisesti paljon suurempia kuin Stage D24:n käyttämä akku. Tässä rungossa on parempi pysyä lähellä tehdasakun kompaktia kokoa ja painoa.

Tarvitseeko Stage D24 suuren C-arvon akun?

Vakiovarusteinen Stage D24 käyttää 37T:n harjallista moottoria, eikä se vaadi poikkeuksellisen suurta purkuvirtaa. CNHL:n 30C-akku tarjoaa riittävästi tehoa tehdasasetusten mukaiseen virtajärjestelmään.

Tutustu muihin CNHL:n RC-autoakkuihin

Etsitkö akkuja muihin RC-autoihin? Selaa koko CNHL:n RC-autoakkuvalikoimaa, josta löydät lisää vaihtoehtoja drifting-autoihin, touring-autoihin, trial-autoihin, kuorma-autoihin ja muille RC-ajoneuvoalustoille.

Muita kompakteja 7,4 V:n sovelluksia varten tutustu CNHL:n 2S LiPo -akkuvalikoimaan, joka tarjoaa enemmän kapasiteetti-, koko- ja liitinvaihtoehtoja.

Voit myös selata laajempaa CNHL LiPo -akkuvalikoimaa RC-autoihin, -lentokoneisiin, -veneisiin ja muihin harrastesovelluksiin.

TOP