Nopea yhteensopivuustarkistus
CNHL Innovation RC Series 10000 mAh 22,2 V 6S 100C LiPo-akku EC5-liittimellä on suurikapasiteettinen 6S-akku suuriin RC-ajoneuvoihin, multikoptereihin ja muihin virtajärjestelmiin, joissa pitkä käyttöaika on tärkeämpää kuin akun vähäinen paino.
10000 mAh:n kapasiteetin, 100C:n jatkuvan purkukyvyn ja 10 AWG:n lähtöjohtojen ansiosta tämä akku sisältää huomattavasti enemmän energiaa kuin perinteinen 5000–6200 mAh:n 6S-akku. Vastineeksi fyysinen koko on suurempi ja V2.0-version paino noin 1280 g, joten akkutilan koko, ajoneuvon tasapaino ja rakenteellinen tuki ovat erityisen tärkeitä.
Nykyisen V2.0-akun mitat ovat noin 175 × 69 × 50 mm (P × L × K). Varmista ennen tilaamista koko akkutila, kiinnitysjärjestelmä, EC5-liitäntä ja mallisi sallima asennettu massa.
| Tarkistettava kohta |
Mallisi vaatimusten tulee täyttyä |
Tämä akku |
| Kennomäärä |
6S LiPo -yhteensopiva järjestelmä |
22,2 V nimellinen / 6S1P |
| Enimmäisjännite |
Sähköinen nopeudensäädin tukee täyteen ladattua vakiomallista 6S LiPo-akkua |
25,2 V täyteen ladattuna |
| Akkutila |
Akkuteline tai -tila pystyy kiinnittämään erittäin suuren 6S-akun |
175 × 69 × 50 mm, V2.0 |
| Asennettu paino |
Ajoneuvo tai ilma-alus pystyy kantamaan lisämassan turvallisesti |
Noin 1280 g, V2.0 |
| Liitin |
EC5- tai fyysisesti yhteensopiva IC5-päävirtaliitäntä |
EC5-liitin |
| Tehontarve |
Akku, liitin ja johdotus kestävät järjestelmän todellisen kuormituksen |
100C jatkuva / 200C hetkellinen |
V2.0-tuotetiedot
| Kapasiteetti |
10000 mAh |
| Nimellisjännite |
22,2 V |
| Kennokokoonpano |
6S1P |
| Energia |
222 Wh |
| Täyteen ladatun akun jännite |
25,2 V / 4,20 V kennoa kohden |
| Purkuarvo |
100C jatkuva / 200C hetkellinen |
| Suurin latausnopeus |
5C |
| Lähtöliitin |
EC5-liitin |
| Balansointiliitin |
JST-XH 7-napainen |
| Mitat (P × L × K) |
175 × 69 × 50 mm |
| Arvioitu paino |
1280 g |
| Johdinkoko |
10AWG |
| Varastonumero |
10001006EC5 |
Akun mitat voivat vaihdella noin 1–5 mm, ja painotoleranssi on noin ±5 g.
V1- ja V2.0-versioiden kokoviite
Nykyinen V2.0-versio käyttää samaa sähköistä 10000 mAh:n 6S 100C -määritystä, mutta sen fyysinen muoto on uudistettu. Vanhempaa akkua vaihtavien tulee verrata mittoja sen sijaan, että olettaisivat V1- ja V2.0-versioiden vievän täsmälleen saman tilan.
| Tekniset tiedot |
V2.0 |
Vanha V1 |
| Mitat (P × L × K) |
175 × 69 × 50 mm |
177 × 66 × 49 mm |
| Arvioitu paino |
1280 g |
1200 g |
| Kapasiteetti |
10000 mAh |
10000 mAh |
| Jännite |
22,2 V / 6S |
22,2 V / 6S |
| Purkuarvo |
100C / 200C |
100C / 200C |
Suurikapasiteettinen 10000 mAh:n 6S-teho
Tämän akun tunnusomainen ominaisuus on sen 222 Wh:n energiakapasiteetti. 10000 mAh:n 6S-akku varastoi huomattavasti enemmän energiaa kuin perinteinen 5000–6200 mAh:n 6S-akku, joten se on erityisen houkutteleva sovelluksissa, joissa akkujen toistuva vaihtaminen on hankalaa.
Suurissa RC-ajoneuvoissa tämä tarkoittaa pidempiä ajosessioita latausten välillä. Multikoptereille ja muille kestoa painottaville alustoille se voi tarjota lisäenergiavaraston, kun ilma-alus pystyy turvallisesti kantamaan akun massan.
Kompromissina on paino. Noin 1 280 gramman painollaan tämä akku lisää massaa huomattavasti enemmän kuin tyypillinen keskikapasiteettinen 6S-akku. Akun suurempi paino vaikuttaa kiihtyvyyteen, jarrutusmatkaan, jousituksen kuormitukseen, painopisteeseen ja koko ajoneuvon hitausmassaan, joten suurin akku ei automaattisesti ole paras akku jokaiseen malliin.
Miksi valita tämä akku?
-
10 000 mAh:n kapasiteetti: Suunniteltu pitkään käyttöaikaan ja harvempiin akunvaihtoihin.
-
222 Wh:n varastoitu energia: Huomattavasti enemmän energiaa kuin tavallisissa 5 000–6 200 mAh:n 6S-akuissa.
-
100C:n jatkuva purku: Tukee suurivirtaisia RC-virtajärjestelmiä, kun yhteensopivuus on varmistettu asianmukaisesti.
-
EC5-liitin: Soveltuu suurivirtaisiin käyttötarkoituksiin ja on fyysisesti yhteensopiva IC5-päävirtaliitäntöjen kanssa.
-
10 AWG:n lähtöjohdot: Soveltuvat vaativiin 6S-asennuksiin.
-
Yhden 6S-akun kokoonpano: Tuottaa täyden 22,2 voltin nimellisjännitteen ilman kahden erillisen 3S-akun hallintaa.
10 000 mAh:n 6S-akku malleille ARRMA MOJAVE 6S V3 ja EXB
CNHL Innovation RC Series 10000mAh 22.2V 6S 100C LiPo -akku on suurikapasiteettinen vaihtoehto malleille ARRMA MOJAVE 6S V3 ja MOJAVE 6S EXB RTR, kun pitkällä käyttöajalla on etusija.
Tämä käyttötarkoitus on erityisen hyödyllinen, koska se ei perustu pelkästään teoreettisiin mittoihin. CNHL:n 10 000 mAh:n 6S-akku on asennettu fyysisesti ja kiinnitetty nykyiseen MOJAVE V3:n akkutilaan, mikä vahvistaa, että tähän suurikapasiteettiseen akkuformaattiin on mahdollista mahduttaa akku, kun se sijoitetaan ja kiinnitetään oikein.
10 000 mAh:n kapasiteetti tarjoaa huomattavasti enemmän energiaa kuin tavalliset 5 000–6 200 mAh:n MOJAVE-akut. Tämä voi vähentää akkujen vaihtokertoja pitkien bashauskertojen, laajoilla avoimilla alueilla ajamisen ja pidempien ajosessioiden aikana.
Kompromissina on akun noin 1 280 gramman paino. Kevyempään 6S-akkuun verrattuna auto kantaa enemmän hitausmassaa. Tämä voi lisätä jarrujen kuormitusta, jousituksen työmäärää sekä kovissa alastuloissa ja suunnanvaihdoissa käsiteltävää energiaa.
Tästä syystä 10 000 mAh:n kokoonpano kannattaa nähdä ensisijaisesti käyttöaikaan keskittyvänä MOJAVE-kokoonpanona, ei automaattisesti nopeimpana tai ketterimpänä akkuvaihtoehtona.
Akussa on EC5-liitin, kun taas nykyisessä MOJAVEssa käytetään ajoneuvon puolella IC5-liitäntää. EC5 ja IC5 ovat fyysisesti yhteensopivia päävirtaliitännässä, joten tavallinen positiivinen ja negatiivinen virransyöttö voidaan toteuttaa ilman sovitinta. Tämä perinteinen CNHL EC5 -akku ei välitä Spektrum Smart -akun tietoja.
Lisätietoja nykyiselle 1/7-alustalle valituista yhden 6S-akun, suurikapasiteettisista ja kahden 3S-akun vaihtoehdoista saat ARRMA MOJAVE 6S -akkukokoelmasta.
6S 10000 mAh:n akku DJI S800- ja kevyen hyötykuorman S900-kokoonpanoihin
10000 mAh:n 6S-muoto voi sopia myös yhteensopiviin DJI S800- ja S800 EVO -kokoonpanoihin, joissa suositaan yhtä suurikapasiteettista akkua.
Näissä monikopterialustoissa akun valinnassa on huomioitava kapasiteetin lisäksi myös muita tekijöitä. Kokonaislentoonlähtöpaino, kameran hyötykuorma, gimbaali, propulsiojärjestelmän kunto, akun kiinnitys ja painopiste vaikuttavat kaikki käyttöaikaan ja ohjattavuuteen.
10000 mAh:n akkua voidaan harkita myös tietyissä DJI S900 -kokoonpanoissa, joita käytetään kevyemmille hyötykuormille, järjestelmän testaukseen tai lyhyempiin tehtäviin, jos ilma-alus pystyy turvallisesti kantamaan akun fyysisen koon ja massan.
Monissa DJI S -sarjan virtakokoonpanoissa käytetään EC5-liittimen sijaan XT90-liitintä. EC5–XT90-sovitin tarjoaa liitinratkaisun, kun sovittimen virtaluokitus, napaisuus ja fyysinen sijoittelu sopivat koko virtajärjestelmään.
Vertaile suurempia kapasiteetti- ja liitinvaihtoehtoja DJI S1000-, S900- ja S800-akkukokoelmassa.
Suuret RC-autot, truckit ja suuritehoiset 6S-järjestelmät
Tämä akku sopii parhaiten suuriin RC-alustoihin, joihin mahtuu fyysisesti 175 × 69 × 50 mm:n akku ja jotka pystyvät turvallisesti kantamaan noin 1280 g:n asennetun akun painon.
Sitä ei pidä kuvata yleisesti yhteensopivaksi kaikkien 1/8- tai 1/10-ajoneuvojen kanssa vain siksi, että kyseessä on radio-ohjattava auto. Monet näissä kokoluokissa olevat ajoneuvot tukevat vain 2S-, 3S- tai 4S-akkuja, kun taas toisissa akkukotelot ovat tälle akulle aivan liian pienet.
Sopiviin 6S-ajoneuvoihin tärkein etu on käyttöaika. 10000 mAh:n kapasiteetti voi pitää suuritehoisen truckin tai suuren ajoneuvon käynnissä pidempään akkupakettien vaihtojen välillä, jos alusta, jousitus ja akun kiinnitysjärjestelmä soveltuvat lisäpainolle.
10000mAh vs. 6200mAh 6S-akku
| Prioriteetti |
10000mAh 6S |
6200mAh 6S |
| Energiavarasto |
Erittäin korkea |
Kohtalainen–korkea |
| Käyttöajan prioriteetti |
Käytännössä mahdollisimman pitkä käyttöaika |
Käyttöajan ja painon tasapaino |
| Asennettu massa |
Noin 1280 g |
Huomattavasti kevyempi |
| Ajettavuus |
Enemmän inertiaa ja vakaampi tuntuma |
Herkkäliikkeisempi |
| Paras käyttötarkoitus |
Pitkät ajokerrat ja käyttöaikaa painottavat kokoonpanot |
Yleinen suorituskykyinen 6S-käyttö |
10000mAh:n akku ei ole automaattisesti päivitys 6200mAh:n akkuun verrattuna. Parempi valinta riippuu siitä, hyötyykö malli enemmän lisäenergiasta vai pienemmästä asennetusta painosta.
EC5- ja IC5-liittimien yhteensopivuus
Tässä akussa on EC5-lähtöliitin. EC5 ja IC5 ovat fyysisesti yhteensopivia päävirtaliitännän positiivisen ja negatiivisen navan osalta.
Tavallisella EC5-liittimellä varustettu akku voi siksi käyttää yhteensopivaa IC5-liittimellä varustettua ajoneuvoa ilman sovitinta, kun napaisuus ja liittimen suunta ovat oikein.
Tämä CNHL-akku ei ole Spektrum Smart -akku, eikä se tarjoa automaattista akun tunnistusta, Smart-latausasetuksia tai akun telemetriaa IC5-liittimen datakoskettimen kautta.
XT90-, XT60-, EC3-, IC3-, TRX- ja muiden liitinjärjestelmien liittimet eivät sovi suoraan EC5-liittimeen. Käytä tarvittaessa asianmukaisesti mitoitettua sovitinta tai ammattilaisen tekemää liitinmuunnosta.
Lisää 6S-akkuihin liittyviä vaihtoehtoja
Jos haluat saman 10000mAh:n kapasiteetin mutta erilaisen suurivirtaisen liittimen, vertaa tuotetta 10000mAh 6S 100C -akkua QS8-liittimellä.
Hieman pienempää kapasiteettia ja kevyempää akkua etsivät voivat verrata tuotetta CNHL Racing Series 9500mAh 6S 90C EC5.
Kuljettajat ja pilotit, jotka haluavat tavanomaisemman tasapainon käyttöajan, koon ja painon välillä, voivat myös verrata tuotetta CNHL Racing Series 6200mAh 6S 90C EC5.
Tuotekuva

UKK
Onko tämä tavallinen LiPo- vai LiHV-akku?
Tämä on tavallinen 6S LiPo -akku. Sen nimellisjännite on 22,2 V ja suurin balanssilatausjännite 25,2 V eli 4,20 V kennoa kohden.
Sopiiko tämä 10000 mAh:n akku ARRMA MOJAVE 6S -malliin?
CNHL:n 10000 mAh:n 6S-akku on asennettu fyysisesti ja kiinnitetty nykyiseen MOJAVE V3:n akkutilaan. Koska akkujen mitat voivat vaihdella hieman tuotantoversioittain, varmista nykyiset V2.0-mitat, johtojen reititys ja kiinnitys ennen käyttöä.
Tekeekö 10000 mAh MOJAVEsta nopeamman?
Ei välttämättä. Suurempi kapasiteetti tarjoaa ensisijaisesti enemmän varastoitua energiaa ja mahdollisesti pidemmän käyttöajan. Akun suurempi paino voi myös lisätä ajoneuvon hitausmomenttia, jarrukuormaa ja jousituksen kuormitusta.
Onko EC5 yhteensopiva IC5:n kanssa?
Kyllä. EC5 ja IC5 ovat fyysisesti yhteensopivia päävirtaliitäntään. Tämä perinteinen EC5-akku ei välitä Spektrum Smart -akkutietoja.
Voiko tätä akkua käyttää DJI S800- tai S900-mallissa?
Sitä voidaan harkita yhteensopiviin S800-, S800 EVO- ja tiettyihin kevyen hyötykuorman S900-kokoonpanoihin, kun akun mitat, kokonaislentoonlähtöpaino, liitinjärjestely ja painopiste ovat sopivat.
Mitä eroa on V1- ja V2.0-versioilla?
Sähköiset arvot ovat edelleen 10000 mAh, 22,2 V, 6S ja 100C, mutta fyysiset mitat ja paino poikkeavat. V2.0 on noin 175 × 69 × 50 mm ja 1280 g, kun taas vanhempi V1 oli noin 177 × 66 × 49 mm ja 1200 g.
Onko tämä akku aina ladattava 5C:llä?
Ei. 5C-arvo on suurin latausnopeus, ei jokapäiväiseen lataukseen vaadittu nopeus. Pienempi balanssilatausnopeus tuottaa yleensä vähemmän lämpöä ja rasittaa akkua vähemmän.
Huomautus
- Tämä on tavallinen 6S LiPo -akku, jonka suurin latausjännite on 4,20 V kennoa kohden.
- Käytä yhteensopivaa LiPo-balanssilaturia ja valitse oikea kuusikennoinen asetus.
- Varmista ennen käyttöä nykyiset V2.0-mitat 175 × 69 × 50 mm, noin 1280 g:n paino ja EC5-liitin.
- V1- ja V2.0-akkujen fyysiset mitat ja painot poikkeavat hieman toisistaan, joten vaihtoakun sopivuus on tarkistettava.
- EC5 ja IC5 ovat fyysisesti yhteensopivia päävirtaliitäntään, mutta tämä akku ei välitä Spektrum Smart -tietoja.
- Suuri 10000 mAh:n kapasiteetti tarkoittaa myös suurta akun massaa; varmista rungon, ilma-aluksen tai akun kiinnityksen riittävä kantavuus ennen käyttöä.
- Kiinnitä akku tukevasti ja pidä lähtö- ja balanssijohdot erillään hammaspyöristä, vetoakseleista, potkureista ja terävistä reunoista.
- Älä koskaan lataa akkua valvomatta äläkä käytä turvonnutta, puhjennutta, vaurioitunutta tai ylikuumentunutta akkua.
- Anna akun jäähtyä ennen lataamista ja käytä säilytystilaa, jos akkua ei käytetä pitkään aikaan.