Sla over naar inhoud
Val voor meer vermogen
Klik hier om herfstaanbiedingen te bekijken >
Val voor meer vermogen
Klik hier om herfstaanbiedingen te bekijken >

Wat is een 3S LiPo-accu? Spanning, toepassingen, opladen en gebruik in RC uitgelegd

Een 3S LiPo-accu bevat drie lithium-polymeercellen die in serie zijn geschakeld. Een standaard 3S LiPo heeft een nominale spanning van 11.1V en bereikt bij volledige lading ongeveer 12.6V. Dit is een van de meest gangbare spanningsklassen voor accu's van RC-vliegtuigen en wordt ook veel gebruikt in 1/10 RC-auto's, crawlers, boten en bepaalde FPV-opstellingen.

Vergeleken met 2S levert 3S een aanzienlijk hogere spanning en daardoor potentieel meer motorsnelheid en vermogen, mits de ESC, motor en aandrijflijn daarvoor geschikt zijn. Het label “3S” geeft echter alleen de spanningsklasse van de accu aan. De capaciteit, afmetingen, het gewicht, het type behuizing, de stekker en het ontlaadvermogen moeten nog steeds passen bij het RC-model.

3S 11.1V LiPo-accu voor RC-vliegtuigen, auto's, crawlers, boten en FPV-modellen

Beknopte referentie voor 3S LiPo-accu's

Aantal cellen 3 in serie geschakelde cellen
Standaard nominale spanning 11.1V
Geschatte spanning bij volledige lading 12.6V totaal / 4.20V per cel
Typisch opslagbereik Ongeveer 11.4–11.55V totaal, afhankelijk van de laadinstelling
Veelvoorkomende toepassingen RC-vliegtuigen, 1/10 RC-auto's, crawlers, boten en bepaalde FPV-modellen
Gangbare capaciteiten Van kleine vliegaccu's tot grote accu's van 5000mAh of meer voor auto's en boten
Typische laadmodus LiPo-balanceren

Wat betekent “3S” op een LiPo-accu?

De letter S betekent dat de cellen in serie zijn geschakeld. Een 3S LiPo bevat dus drie in serie geschakelde celgroepen.

Bij een serieschakeling worden de spanningen bij elkaar opgeteld:

3.7V + 3.7V + 3.7V = nominaal 11.1V

Bij volledig opladen bereikt elke standaard LiPo-cel ongeveer 4.20V:

4.20V × 3 = ongeveer 12.60V volledig opgeladen

Daarom verwijzen de termen 3S LiPo en 11.1V LiPo-accu doorgaans naar dezelfde standaardspanningsklasse.

Lees voor het volledige verband tussen 1S en 8S de Spanningsgids voor LiPo-accu's: uitleg over 1S tot 8S voor RC-modellen.

Uitleg over de spanning van een 3S LiPo

Accustatus Geschatte spanning per cel Geschatte packspanning van de 3S-accu
Volledig opgeladen 4.20V 12.60V
Nominale spanning 3.70V 11.10V
Typische opslagspanning Ongeveer 3.80–3.85V Ongeveer 11.40–11.55V

De accuspanning verandert tijdens het gebruik en kan onder belasting tijdelijk dalen. Daarom moet de packspanning niet op zichzelf worden geïnterpreteerd, zonder rekening te houden met de stroomafname, de staat van de accu en de laagspanningsbeveiliging van de ESC.

Spanningsdiagram van een 3S LiPo met drie in serie geschakelde cellen, 11.1V nominaal en 12.6V volledig opgeladen

Waarvoor wordt een 3S LiPo-accu gebruikt?

3S neemt een belangrijke middenpositie in binnen RC. Het levert aanzienlijk meer spanning dan 2S en blijft tegelijk praktisch voor een groot aantal systemen met gemiddeld vermogen.

RC-vliegtuigen

3S is een van de bekendste accuformaten voor elektrische RC-vliegtuigen met vaste vleugels. Veel parkflyers, trainers, sportvliegtuigen, warbirds, zweefvliegtuigen en schaalmodellen zijn ontworpen voor 3S-aandrijfsystemen.

Een bijzonder gangbare klasse is de 3S 2200mAh-softcaseaccu, omdat deze voor veel middelgrote vliegtuigen een goede balans biedt tussen energie, gewicht en fysieke afmetingen.

Houd bij de keuze van een accu voor een vliegtuig ook rekening met:

  • Aanbevolen aantal S
  • Capaciteitsbereik
  • Afmetingen van het accuvak
  • Zwaartepunt
  • Connector
  • Gewicht
  • Benodigde stroomcapaciteit

RC-auto's en -trucks

3S wordt veel gebruikt in prestatiegerichte RC-auto's en -trucks die geschikt zijn voor zowel 2S als 3S. De overstap van 2S naar 3S kan de beschikbare motorsnelheid en het potentiële vermogen aanzienlijk verhogen.

Veelvoorkomende 3S-toepassingen voor RC-voertuigen zijn:

  • 1/10-bashers
  • Monstertrucks
  • Shortcoursetrucks
  • Stadiumtrucks
  • Sommige buggy's
  • On-road modellen gericht op snelheid

Het aandrijfsysteem moet expliciet geschikt zijn voor 3S. Dat een connector fysiek past, bewijst niet dat de ESC of motor bestand is tegen 12.6V wanneer de accu volledig is opgeladen.

RC-crawlers

Veel crawlergebruikers kiezen voor 3S omdat de hogere spanning de ESC en motor meer beschikbaar vermogen biedt, terwijl de overbrenging en gasregeling nog steeds soepel rijden op lage snelheid mogelijk maken.

Of 2S of 3S beter is, hangt af van de motor, ESC, overbrenging en gewenste rijstijl. Een hogere accuspanning betekent niet automatisch dat de crawler sneller moet rijden.

RC-boten

3S wordt ook gebruikt in kleine en middelgrote RC-boten waarvan de motor en ESC geschikt zijn voor deze spanning. Boten met hogere prestaties stappen vaak over op 4S, 6S of systemen met gekoppelde accu's.

FPV en multirotors

3S wordt gebruikt in FPV- en multirotorsystemen, met name in kleinere, lichtere of oudere ontwerpen. Moderne FPV-platforms met hoge prestaties gebruiken vaak 4S of 6S, maar 3S blijft relevant wanneer de motor-KV, propellerkeuze en het totale gewicht zijn afgestemd op de lagere spanning.

Als je al weet dat je RC-model een 3S-accu nodig heeft, kun je de 3S LiPo-accucollectie bekijken om capaciteiten, afmetingen, ontlaadwaarden en connectoropties te vergelijken.

Waarom 3S 2200mAh zo gangbaar is in RC-vliegtuigen

De 3S 2200mAh LiPo is een zeer gangbare accugrootte voor vliegtuigen met vaste vleugels geworden, omdat deze een goede middenweg biedt tussen spanning, capaciteit en gewicht.

Bij nominale spanning is de opgeslagen energie ongeveer:

11.1 V × 2.2 Ah ≈ 24.4 Wh

Deze capaciteit is groot genoeg voor veel parkflyers en sportvliegtuigen, zonder het gewicht van grotere accupakketten van 4000–6000mAh.

Maar «3S 2200mAh» garandeert geen compatibiliteit. Twee batterijen met dezelfde elektrische specificaties kunnen verschillen in:

  • Lengte
  • Breedte
  • Dikte
  • Gewicht
  • Connector
  • Draaddikte
  • Ontladingswaarde

Vooral bij vliegtuigen kunnen het gewicht en de plaatsing van de batterij het zwaartepunt veranderen. Controleer daarom de fysieke pasvorm net zo zorgvuldig als de spanning.

3S-LiPo-batterijen met hardcase versus softcase

Kenmerk 3S-hardcase 3S-softcase
Externe bescherming Hoger Lager
Typisch gewicht Over het algemeen hoger Over het algemeen lager
Veelvoorkomende toepassingen RC-auto's en beschermde batterijhouders Vliegtuigen, FPV, boten en modellen waarbij gewicht belangrijk is
Fysieke flexibiliteit Vaste afmetingen Meer flexibiliteit qua verpakking

De behuizing bepaalt niet de spanning en ook niet automatisch de elektrische prestaties. Ze beïnvloedt vooral de mechanische bescherming, het gewicht en de geschiktheid voor de inbouw.

Welke invloed heeft de capaciteit op een 3S-batterij?

Alle standaard 3S-LiPo-batterijen vallen in dezelfde basis-spanningsklasse, maar de capaciteit kan sterk variëren.

Voorbeelden:

  • 1300 mAh = 1.3 Ah
  • 1500 mAh = 1.5 Ah
  • 2200 mAh = 2.2 Ah
  • 5000 mAh = 5.0 Ah
  • 6000 mAh = 6.0 Ah

Een grotere capaciteit kan meer beschikbare energie leveren, maar het accupakket wordt doorgaans groter en zwaarder.

Geschatte nominale energie:

3S-capaciteit Geschatte nominale energie
1300mAh Ongeveer 14.4 Wh
2200mAh Ongeveer 24.4 Wh
5000mAh Ongeveer 55.5 Wh
6000 mAh Ongeveer 66.6 Wh

De gebruiksduur kan niet alleen op basis van de capaciteit worden berekend, omdat ook motorrendement, gasgebruik, propeller of overbrenging, voertuiggewicht en belasting tijdens gebruik een rol spelen.

Wat betekent de C-waarde bij een 3S-LiPo?

De ontladings-C-waarde en de 3S-spanningswaarde beschrijven verschillende batterijeigenschappen.

  • 3S: Geeft het aantal celgroepen in serie aan en daarmee de spanningsklasse.
  • mAh: Geeft de batterijcapaciteit aan.
  • C-waarde: Heeft betrekking op het door de fabrikant opgegeven ontladingsvermogen.

Twee batterijen kunnen bijvoorbeeld allebei 3S 2200mAh zijn, maar verschillende ontladingswaarden, gewichten, connectoren en interne weerstanden hebben.

Een hogere C-waarde maakt van een 11.1V-3S-batterij geen batterij met een hogere spanning.

3S-LiPo versus 3S-LiHV

Beide batterijen bevatten drie celgroepen in serie, maar hebben verschillende beoogde spanningsprofielen.

Specificatie Standaard 3S-LiPo 3S-LiHV
Typische nominale spanning 11.1V Ongeveer 11.4 V
Typische volledige spanning 12.6V Tot ongeveer 13.05 V indien voorgeschreven
Laadmodus LiPo LiHV

Laad een standaard 3S-LiPo niet op tot 13.05 V. Gebruik de chemische modus die de batterijfabrikant voorschrijft.

Hoe laad je een 3S LiPo-accu op?

Een gewone 3S LiPo gebruikt tijdens Balance Charge normaal gesproken zowel de hoofdstroomstekker als de balancerkabel.

  1. Controleer de accu op schade, zwelling of abnormale warmte.
  2. Selecteer de standaard LiPo-chemie.
  3. Selecteer Balance Charge.
  4. Selecteer 3S.
  5. Stel een geschikte laadstroom in.
  6. Sluit de hoofdstroomkabel aan met de juiste polariteit.
  7. Sluit de 3S-balancerkabel aan.
  8. Controleer of de lader drie cellen detecteert.
  9. Blijf tijdens het opladen in de buurt.

Laadstroom bij ongeveer 1C

3S-accu Laadstroom bij ongeveer 1C
1300mAh 1.3A
1500mAh 1.5A
2200mAh 2.2A
5000mAh 5.0A

Ongeveer 1C is een voorzichtige algemene richtlijn, tenzij de accu een andere toegestane laadsnelheid vermeldt.

Lees voor het volledige laadproces de handleiding voor het opladen van LiPo-accu's.

Hoeveel watt moet een lader leveren voor een 3S LiPo?

Het benodigde laadvermogen hangt af van zowel de accuspanning als de laadstroom.

Een gangbare 3S-accu van 2200mAh heeft bij ongeveer 1C nodig:

12.6V × 2.2A ≈ 28W

Een 3S-accu van 5000mAh heeft bij ongeveer 1C nodig:

12.6V × 5A = ongeveer 63W

Daarom is een eenvoudige lader van 50W prima geschikt voor veel 3S-accu's voor vliegtuigen, maar kan die een vermogensbeperking vormen bij het opladen van grotere 3S-accu's voor auto's of boten.

Lees voor gedetailleerde berekeningen Hoeveel watt heeft mijn LiPo-lader nodig?.

Welke stekkers gebruiken 3S LiPo-accu's?

Er is geen universele 3S-stekker. Veelvoorkomende voorbeelden zijn:

  • XT30
  • XT60
  • XT90
  • EC3 / IC3
  • EC5 / IC5
  • Deans / T-Plug
  • TRX-stekkers

Kleinere vliegtuig- en FPV-accupacks gebruiken vaak lichtere stekkers, terwijl grotere packs voor voertuigen en boten stekkers kunnen gebruiken die geschikt zijn voor hogere stroomsterktes.

De keuze van de stekker moet aansluiten op:

  • ESC-stekker
  • Verwachte stroom
  • Draaddikte
  • Fysieke ruimte
  • Vereisten van de modelfabrikant

Lees voor meer informatie de handleiding voor RC-accustekkers.

2S versus 3S LiPo: wat verandert er?

Overstappen van 2S naar 3S verhoogt de standaard nominale spanning van 7.4V naar 11.1V.

Specificatie 2S 3S
Nominale spanning 7.4V 11.1V
Volledige spanning 8.4V 12.6V
Prestatiepotentieel Gemiddeld Hoger als de elektronica dit ondersteunt
Elektrische belasting Lager Hogere potentiële systeembelasting

Overstappen van 2S naar 3S is niet simpelweg een upgrade van de accu. De ESC, motor, overbrenging, aandrijflijn en koeling moeten allemaal compatibel zijn.

Lees de speciale gids 2S versus 3S LiPo-accu voor de volledige vergelijking.

3S versus 4S LiPo: wat verandert er?

Een standaard 4S-LiPo verhoogt de nominale spanning van 11.1V naar 14.8V en de maximale spanning van 12.6V naar 16.8V.

Die extra spanning kan de mogelijke prestaties verhogen, maar leidt ook tot:

  • Potentieel motortoerental
  • Spanningsbelasting van de ESC
  • Mogelijke warmteontwikkeling
  • Benodigd laadvermogen van de lader bij dezelfde stroomsterkte

Sommige vliegtuigen, boten en FPV-systemen zijn verkrijgbaar in zowel 3S- als 4S-uitvoeringen, maar de juiste accu hangt af van de motor-KV, propeller, ESC, koeling en het modelontwerp.

Lees 3S of 4S? Een gids voor het kiezen van de juiste accu zonder je apparatuur te beschadigen voordat je overstapt op een andere spanningsklasse.

Kun je 3S gebruiken in plaats van 2S?

Alleen als de ESC, motor en het complete aandrijfsysteem uitdrukkelijk geschikt zijn voor 3S.

Een volledig opgeladen 2S-accu bereikt ongeveer 8.4V, terwijl een volledig opgeladen 3S-accu ongeveer 12.6V bereikt. Dat is een aanzienlijke spanningsstijging.

Als de elektronica alleen geschikt is voor 2S, kan gebruik van 3S de spanningslimieten overschrijden.

Kun je 3S gebruiken in plaats van 4S?

Soms, als zowel de ESC als het model beide spanningen ondersteunen. Een 3S-accu levert in hetzelfde compatibele systeem doorgaans een lager motortoerental en minder maximaal vermogen dan een 4S-accu.

Het model kan echter ook eisen stellen aan:

  • Accugewicht
  • Zwaartepunt
  • Propellermaat
  • Motor-KV
  • ESC-programmering

Beoordeel de compatibiliteit niet alleen op basis van het connectortype.

Wat betekent 3S1P?

Een accu met de aanduiding 3S1P gebruikt:

  • 3S: Drie in serie geschakelde celgroepen
  • 1P: Eén parallel celpad

Het aantal cellen in serie bepaalt de spanning. De parallelschakeling houdt meer verband met de manier waarop de capaciteit en stroomcapaciteit intern zijn opgebouwd.

Een 3S2P-accu heeft nog steeds een 3S-spanning, omdat het aantal seriegroepen drie blijft.

Zo kies je de juiste 3S-LiPo-accu

  • Controleer of het model geschikt is voor de spanning van een 3S-LiPo.
  • Controleer het aanbevolen capaciteitsbereik.
  • Meet het accuvak op.
  • Controleer het maximaal praktische accugewicht.
  • Controleer bij vliegtuigen of de accu het juiste zwaartepunt mogelijk maakt.
  • Stem de connector af op de ESC.
  • Kies voldoende ontlaadvermogen voor het aandrijfsysteem.
  • Controleer de draaddikte van de accu.
  • Kies voor de toepassing een constructie met harde of zachte behuizing.
  • Controleer of de lader 3S-balanceerladen ondersteunt.
  • Verwar een standaard 11.1V LiPo niet met een LiHV-accu van de 11.4V-klasse.

De juiste 3S-accu is dus niet simpelweg degene met de grootste capaciteit of hoogste C-waarde. Het is de accu waarvan de spanning, het formaat, het gewicht, de stekker en de elektrische mogelijkheden passen bij het model.

Zodra je hebt bevestigd dat je model geschikt is voor 3S, kun je de collectie CNHL 11.1V 3S LiPo-accu's bekijken om geschikte accugroottes, capaciteiten, stekkers en ontladingsopties te vergelijken.

Veelgemaakte fouten met 3S LiPo-accu's

  • Denken dat 3S 3 ampère betekent: S staat voor het aantal cellen, niet voor stroom.
  • Aannemen dat elke 3S-accu fysiek uitwisselbaar is: Formaat en gewicht verschillen aanzienlijk.
  • Een 3S-accu plaatsen in een systeem dat alleen voor 2S geschikt is: De hogere spanning kan de elektronische limieten overschrijden.
  • Vliegtuigaccu's alleen op basis van capaciteit kiezen: Gewicht en zwaartepunt zijn net zo belangrijk.
  • Aannemen dat meer mAh altijd meer vlieg- of rijtijd betekent: Extra accugewicht kan de efficiëntie en rijeigenschappen van het model veranderen.
  • Een standaard 3S LiPo opladen in de LiHV-modus: De spanningsdoelen verschillen.
  • De ontladings-C-waarde verwarren met de laadstroom: Dit zijn afzonderlijke specificaties.
  • Het vermogen van de lader negeren: Grote 3S-accu's vereisen meer vermogen dan kleine vliegaccu's van 2200mAh.
  • Aannemen dat compatibiliteit van de stekker ook spanningscompatibiliteit betekent: Controleer altijd de specificaties van de ESC en de motor.
  • De accu langdurig volledig opgeladen bewaren: Gebruik de opslagmodus als de accu voorlopig niet wordt gebruikt.

Veelgestelde vragen over 3S LiPo-accu's

Wat betekent 3S op een LiPo-accu?

3S betekent dat de accu bestaat uit drie lithium-polymeercelgroepen die in serie zijn geschakeld.

Hoeveel volt is een 3S LiPo?

Een standaard 3S LiPo heeft een nominale spanning van 11.1V en bereikt ongeveer 12.6V wanneer hij volledig is opgeladen.

Is een 3S LiPo 11.1V of 12.6V?

Beide zijn correct. 11.1V is de nominale spanning, terwijl een volledig opgeladen accu ongeveer 12.6V levert.

Wat is de opslagspanning van een 3S LiPo?

Veel laders mikken op ongeveer 3.8–3.85V per cel, of in totaal ongeveer 11.4–11.55V voor een standaard 3S-accu.

Waarvoor wordt een 3S LiPo gebruikt?

Veelvoorkomende toepassingen zijn RC-vliegtuigen, RC-auto's en -trucks op schaal 1/10, crawlers, boten en bepaalde FPV-modellen.

Waarom is 3S 2200mAh zo gangbaar?

Het biedt een nuttige combinatie van spanning, opgeslagen energie, formaat en gewicht voor veel RC-vliegtuigen van middelgroot formaat.

Moet een 3S LiPo met balanceerfunctie worden opgeladen?

Ja. Een standaard 3S LiPo heeft drie celgroepen in serie, dus met Balance Charge kan de lader de spanning van elk van de drie cellen afzonderlijk controleren.

Welke stroomsterkte moet ik instellen voor een 3S-accu van 2200 mAh?

Bij ongeveer 1C is de laadstroom 2,2 A. Gebruik alleen een hogere laadstroom als de accu dat uitdrukkelijk toestaat.

Welke stroomsterkte moet ik instellen voor een 3S-accu van 5000 mAh?

Bij ongeveer 1C is de laadstroom 5 A.

Hoeveel watt is er nodig om een 3S LiPo van 5000 mAh op 1C op te laden?

Bijna volledig opgeladen is ongeveer 12,6 V × 5 A = 63 W aan ideaal laadvermogen aan de accuzijde nodig.

Kan ik 3S gebruiken in plaats van 2S?

Alleen als de ESC, motor en het volledige model uitdrukkelijk geschikt zijn voor 3S-spanning.

Kan ik 3S gebruiken in plaats van 4S?

Soms, als het model geschikt is voor beide. De prestaties zullen doorgaans lager zijn dan met 4S, omdat de accuspanning lager is.

Is 3S beter dan 2S?

Niet per se. 3S biedt een hogere spanning en meer prestatiepotentieel, terwijl 2S een soepelere stroomtoevoer en minder belasting van de elektronica en aandrijflijn kan bieden. De juiste keuze hangt af van het model.

Is 4S beter dan 3S?

Niet automatisch. 4S levert een hogere spanning, maar het aandrijfsysteem moet daarop zijn ontworpen. Een goed afgestemde 3S-configuratie kan een betere keuze zijn qua gewicht, efficiëntie of compatibiliteit van onderdelen.

Eindadvies

Een standaard 3S LiPo-accu bestaat uit drie in serie geschakelde celgroepen, heeft een nominale spanning van 11,1 V en bereikt ongeveer 12,6 V wanneer hij volledig is opgeladen. Hij is vooral belangrijk voor RC-vliegtuigen, maar wordt ook veel gebruikt in auto's, crawlers, boten en bepaalde FPV-systemen.

De grootste fout is om '3S' als een volledige accuspecificatie te beschouwen. Nadat je hebt gecontroleerd of het model geschikt is voor 3S-spanning, moet je de capaciteit, afmetingen, het gewicht, de connector, de constructie van de behuizing en het stroomvermogen nog afstemmen op de toepassing.

Twijfel je tussen een lagere en hogere spanning? Lees dan verder in 2S versus 3S LiPo-accu of 3S of 4S? Een gids voor het kiezen van de juiste accu zonder je apparatuur te beschadigen. Ga voor het volledige overzicht van het spanningssysteem terug naar de Gids voor de spanning van LiPo-accu's: 1S tot 8S uitgelegd voor RC-modellen.

Volgend artikel Wat is een 2S LiPo-accu? Spanning, toepassingen, opladen en RC-toepassingen uitgelegd

Laat een reactie achter

Reacties moeten worden goedgekeurd voordat ze verschijnen

* Vereiste velden

CNHL Lipo Batterijen

CNHL streeft ernaar hoogwaardige Li-Po batterijen en RC-producten te leveren aan alle hobbyisten met uitstekende klantenservice en concurrerende prijzen

BEKIJK ALLES
TOP